داغ‌ترین پرونده‌ها:

یک بام و دو هوا یک جریان سیاسی در قبال بیت کوین

۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵
نویسنده/خبرنگار: «نسیم آنلاین»
در اخر هفته گذشته یاشار سلطانی و برخی سایت های همسو با دولت از تبدیل استادیوهای تلویزیونی به مزرعه بیت کوین خبر دادند. هرچند صدا و سیما با انتشار فیلمی از داخل سوله‌های ادعایی تلویحا چنین امری را تکذیب کرد.

نسیم آنلاین: در اخر هفته گذشته یاشار سلطانی و برخی سایت های همسو با دولت از تبدیل استادیوهای تلویزیونی به مزرعه بیت کوین خبر دادند. هرچند صدا و سیما با انتشار فیلمی از داخل سوله‌های ادعایی تلویحا چنین امری را تکذیب کرد.


این در حالیست که چندی قبل وزیر ارتباطات کلنگ ساخت یک مزرعه بیت کوین را به زمین زده بود.  اذری جهرمی دی ماه ۹۶در سفر به البرز مرکز تجارت بین الملل منطقه ویژه اقتصادی پیام را افتتاح رسمی کرد. جایی که یکی از ۸ شرکت دانش بنیانی که کلنگ ایجاد ساختمان آن ها به زمین خورد در زمینه استخراج بیت‌کوین فعالیت میکند
شرکت مهندسی برهان نوآوران آینده (سهامی خاص) با نام اختصاری مبنـا در صفحه درباره ما خود نوشته است:‌ شرکت مبنا همچنین موفق به راه اندازی فارم تخصصی استخراج رمز ارزها در مقیاس بزرگ (سوله­‌های 840 متر مکعبی) در منطقه ویژه اقتصادی پیام شده است. توانایی اجاره توان پردازشی با قیمت رقابتی، نگهداری و تعمیرات ماینر از مزایای رقابتی شرکت مبنا است.


در حالی این‌گونه شرکت‌ها ‌از مزایای شرکت دانش‌بنیان در معافیت مالیاتی و تسهیلات و تخفیقات فعالیت در منطقه آزاد  بهره می‌گیرند که به کارگیری ابزار بیت کوین(Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است.

رمز ارز یا ارزهای دیجیتال که یکی از معروفترین آنها بیت کوین‌است عموماً از راه فعالیت‌های استخراج (ماینینگ) که همان فرایند پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین است، بدست می‌آیند. این روش مستلزم در اختیار داشتن کامپیوترها و سخت‌افزارهای قدرتمندی است. برق ارزان در ایران و بویژه تسهیلاتی که برق را ارزانتر نیز میکند موجب شده است تا استخراج ان در کشور مورد توجه قرار گیرد. هرچند ایران نیز مانند سایر کشورها این ارز را به رسمیت نمی شناسد.

در اطلاعیه بانک مرکزی در این رابطه آمده است : «در جلسه سی ام شورای عالی مبارزه با پولشویی در تاریخ 9 دی ماه 1396، به کارگیری ابزار بیت کوین(Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام شد. از آنجایی که انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را به بانک ها ابلاغ کرده است.

از این رو، با توجه به اهمیت موضوع، تمام شعب و واحدهای تابعه بانک ها و موسسات اعتباری و صرافی ها باید از انجام هر گونه خرید و فروش ارزهای مذکور و یا انجام هر گونه اقدامی که به تسهیل و یا ترویج ارزهای یاد شده بینجامد، به طور جد اجتناب کنند. همچنین لازم به ذکر است با متخلفین، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.‏»

حال باید دید رسانه هایی چون انتخاب که مرتب در حال چهره سازی از وزیر ارتباطات بوده و به حمایت از او می پردازند در قبال این گونه رفتارهای وزیر جوان چرا سکوت کرده اند و صرفا با اهداف سیاسی اخبار کذب علیه صدا و سیما منتشر می کنند.

کلید واژه
ارز دیجیتال رمز ارز بیت کوین محمدجواد آذری جهرمی
نظرات