داغ‌ترین پرونده‌ها:
نیویورک تایمز پیش بینی کرد

ترامپ انگلیسی، جانشین «ترزا می» می شود؟

«بوریس جانسون» و برگزیت سخت در انتظار انگلیس
۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
نویسنده/خبرنگار: نسیم آنلاین
روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، با استعفای «ترزا می»، بوریس جانسون که بر اجرای برگزیت تا آخر ماه اکتبر تأکید دارد، در میان رقبای تصاحب پست نخست‌وزیری انگلیس بیش‌ترین شانس را دارد.

یکی از تحلیل‌گران روزنامه نیویورک تایمز در مقاله خود نوشت «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا که روز جمعه استعفای خود را اعلام کرد، جام زهر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به هر طرف چرخاند تا طعمش را دل‌پذیر کند.

به نوشته این تحلیل‌گر، ترزا می بارها بدون توضیح جزئیات اعلام کرد «برگزیت یعنی برگزیت». فارغ از آن‌که  شواهد اثرات منفی برگزیت روز به روز نمایان‌تر می‌شود و بریتانیا به سمت فروپاشی پیش می‌رود یا سایر چالش‌هایی که این کشور با آن روبرو است.

چالش‌ها تا جایی پیش رفت که او استفعایش را «در راستای مهمترین منافع کشور» دانست. اکنون رقابت میان هم‌حزبی‌های محافظه‌کار او آغاز شده و برنده این رقابت نخست‌وزیر خواهد شد.

در این میان، «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا که خودشیفتگی بی حد و اندازه‌اش بی‌شباهت به «دونالد ترامپ» نیست، شانس بالایی برای تصاحب این سِمت دارد.

ترامپ که قرار است اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد) به لندن سفر کند درباره جانسون می‌گوید: «او همه صلاحیت‌ها را دارد».

به عقیده این تحلیل‌گر، در صورتی که جانسون نخست‌وزیر شود، احتمال وقوع «برگزیت سخت» یا خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق‌نامه، افزایش می‌یابد. این در حالی است که بریتانیا تا ۳۱ اکتبر مهلت دارد از اتحادیه اروپا خارج شود.

رقبای جدی جانسون شامل «ساجد جاوید» وزیر کشور و «جرمی هانت» وزیر امور خارجه هستند که احساس تعهد بیشتری نسبت به رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا دارند.

از سوی دیگر، نتایج نظرسنجی‌های انجام شده در بریتانیا نشان می‌دهد اگر همه‌پرسی دومی برای برگزیت انجام شود، نتیجه آن برعکس نتیجه همه‌پرسی ۲۰۱۶ خواهد بود که اکثریت شهروندان این کشور به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند.

در این بین، زمان می‌تواند به ضرر جانسون باشد. به احتمال زیاد «نایجل فاراژ» رهبر حزب برگزیت بریتانیا پیروز انتخابات پارلمان اروپا خواهد بود و دو حزب اصلی این کشور (کارگر و محافظه‌کار) توفیقی نخواهند یافت.

این تحلیل‌گر افزود، یک چیز قطعی است، این‌که اگر انتخاباتی عمومی بین «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر و بوریس جانسون به نمایندگی از محافظه‌کاران برگزار شود، بسیاری از شهروندان معقول بریتانیا عملا قادر به رأی دادن میان این دو نخواهند بود.

استعفای ترزا می صحنه نمایش را تغییر داد اما سقوط بریتانیا به سمت فشار فلج‌کننده‌ای را مهار نکرد که تنها یک همه‌پرسی دوم می‌تواند آن را از بین ببرد.
بوریس جانسون یکی از افرادی است که توسط شهروندان بریتانیایی متهم به دروغ‌گویی و فریب افکار عمومی برای ترغیب آن‌ها به دادن رأی به خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ است.

به نوشته روزنامه «گاردین»، بوریس جانسون تنها ساعاتی پس از استعفای ترزا می اعلام کرد، بریتانیا با توافق یا بدون توافق باید در پایان ماه اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود.

او اذعان داشت می‌توان به توافق بهتری با بروکسل دست یابد. او در این باره گفت: «یک رهبر جدید این فرصت را دارد کارها را به‌شکل متفاوتی انجام دهد و نیروی لازم برای یک دولت جدید را داشته باشد».

یکی از حامیان جانسون گفت او قرار است تغییراتی در توافق با بروکسل ایجاد کند و «ترتیبات پشتیبان» در خصوص مرزهای ایرلند شمالی را حذف کند. اگر اتحادیه اروپا این تغییرات را نپذیرد جانسون بدون هیچ توافقی از این اتحادیه خارج می‌شود.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال ۱۳۹۵ در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

ترزا می در دوران نخست‌وزیری، به‌دنبال کسب ضمانت از سوی اتحادیه اروپا برای به‌اصطلاح «ترتیبات پشتیبان» در خصوص مرزهای ایرلند شمالی بود. ترتیبات پشتیبان نوعی سیاست ضمانتی است که از ایجاد مرز سخت بین بخشی از ایرلند که بخشی از بریتانیاست و بخشی که عضو اتحادیه اروپا است جلوگیری می‌کند. این مسئله مانع اصلی در جلب حمایت پارلمان است.

این امر موجب شد پارلمان سه بار به توافق دولت انگلیس با اتحادیه اروپا رأی منفی دهد. در صورتی که انگلیس بدون تصویب این توافق از اتحادیه اروپا خارج شود با شوک اقتصادی و سیاسی شدیدی مواجه خواهد شد.

با شدت یافتن تنش میان مخالفان و موافقان برگزیت در جامعه انگلیس، ده‌هزار پلیس ضدشورش انگلیسی برای قرار گرفتن در حالت آماده‌باش در نظر گرفته شده‌اند.

برگزیت بزرگ‌ترین چالش سیاست خارجی انگلیس بعد از جنگ‌جهانی‌دوم است.

خبرگزاری فارس

اخبار مرتبط
کلید واژه
دونالد ترامپ برگزیت بوریس جانسون ترزا می
نظرات