داغ‌ترین پرونده‌ها:

راهی برای اجتماعی سازی مسئله فلسطین /نگاهی به کتاب «ف مثل فلسطین»

۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
نویسنده/خبرنگار: نسیم آنلاین
اخیرا کتابی در آمریکا به چاپ رسیده که خشم صهیونیست‌ها را برانگیخته است و آن‌ها مدعی هستند که این کتاب حاوی مطالب و موضوعاتی در زمینه یهودستیزی است.

اخیرا کتابی در آمریکا به چاپ رسیده که خشم صهیونیست‌ها را برانگیخته است و آن‌ها مدعی هستند که این کتاب حاوی مطالب و موضوعاتی در زمینه یهودستیزی است.

باشی کتاب «ف مثل فلسطین» را با همکاری گلرخ نفیسی، تصویرگر مطرح ایرانی منتشر کرده و تصاویر کتاب همراه با توضیحاتی درباره فعالیت‌ فلسطینی‌ها از بازی تا آشپزی و اعتراضاتشان است. در این کتاب حروف الفبای زبان انگلیسی با کلماتی چون فلسطین، انتفاضه و بیت لحم توضیح داده شده‌اند.

این کتاب "ف مثل فلسطین" نام دارد و در آن اصطلاحاتی بکار برده شده که انتفاضه را به مقاومت ربط می‌دهد و مسائل در آن ذکر شده که به گفته یهودیان، از فلسطینیان حمایت می‌کند.

گلبرگ باشی نویسنده ایرانی ـ آمریکایی کتاب تاکید کرده است که کتابش آموزشی بوده و آنگونه که برخی مدعی هستند، تشویق به خشونت و تنفر نمی‌کند.یک خاخام اسرائیلی به شبکه ای‌بی‌سی نیویورک اعلام کرد که این کتاب آموزش کینه‌توزی و نفرت‌ از یهودیان است، از میزان اهمیت و عظمت فلسطینی‌ها می‌گوید و به آن‌ها می‌آموزد که قتل یهود واجب است.

صهیونیستها  به کلمه انتفاضه که مولف در کتاب به کار برده واکنش تند نشان داده و آن را یهودستیزانه دانسته‌اند. خانم باشی هم در پاسخ به شبکه تلویزیونی آمریکایی گفته است که انتفاضه به معنای مقاومت است. او در ادامه اشاره کرد که موضوع این کتاب درباره افتخار و حس غرور است و به هیچ عنوان ترویج خشونت نیست.
کتابفروشی مستقلِ بوک کالچر در نیویورک هم برای فروش این کتاب مجبور به عذرخواهی شد. با این همه کتاب پس از انتشار با استقبال خوبی در آمریکا روبه‌رو شد و همه دو هزار نسخه چاپ اول آن در کم‌تر از یک ماه به فروش رسید.

با وجود اعتراضات زیاد صهیونیست‌ها، فروش کتاب «ف مثل فلسطین» با استقبال زیادی روبه‌رو شد و تمام 2000 نسخه چاپ اول کتاب در کمتر از یک ماه به فروش رفته و حالا بازار کتاب منتظر انتشار چاپ دوم است.

در این کتاب که تصویرگری آن بر عهده گلرخ نفیسی، دیگر ایرانی ساکن آمریکا بوده، تصاویری از خانواده‌های فلسطینی به چشم می‌خورد که در سرزمین‌های اشغالی زندگی می‌کنند. معترضان می‌گویند در کتاب تصاویر و مطالبی درباره انتفاضه فلسطین آورده شده که خلاف واقع است.

باشی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقلیت کوچک اما قدرتمندی من را تهدید به مرگ کرده‌اند و علیه کتابم جو ایجاد کرده‌اند و اتهام زده‌اند. دوست دارم بگویم همه این اتهامات علیه خود من و کتابم فقط و فقط به دلیل نامی است که برای کتابم انتخاب کرده‌ام

مرکز اطلاع رسانی فلسطین

کلید واژه
فلسطین رژیم صهیونیستی اجتماعی سازی مسئله فلسطین
نظرات