داغ‌ترین پرونده‌ها:

تعارض منافع ۱۰ نماینده در احیا وزارت بازرگانی!

۱۰ نفر از امضاکنندگان طرح تشکیل وزارت بازرگانی دارای شرکت‌های بازرگانی در حوزه واردات هستند
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
نویسنده/خبرنگار: «نسیم آنلاین»
بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ۱۰ نفر از امضاکنندگان طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس دارای شرکت‌های بازرگانی در حوزه واردات هستند. از این رو شائبه‌ای به وجود آمده که این نمایندگان با تسهیل واردات به واسطه تشکیل این وزارتخانه در حال تامین منافع شخصی هستند!

بررسی‌های اولیه خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد ۱۰ نفر از امضاکنندگان طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس دارای شرکت‌های بازرگانی در حوزه واردات هستند. از این رو شائبه‌ای به وجود آمده که این نمایندگان با تسهیل واردات به واسطه تشکیل این وزارتخانه در حال تامین منافع شخصی هستند!

گفتنی است پروانه سلحشوری با 5 شرکت، غلامرضا کاتب با 3 شرکت، همایون هاشمی، فریدون احمدی، زهرا ساعی و بهروز نعمتی با 2 شرکت، محمدرضا تابش، احمد انارکی، عبدالغفور ایران‌نژاد و هادی بهادری هر کدام با یک شرکت بازرگانی ارتباط دارند (هیات مدیره شرکت های بازرگانی هستند) و به کار واردات کالا مشغول هستند.

طرح تشکیل «وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» با امضای ۷۳ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اسفندماه ۹۷ توسط هیئت‌رئیسه محترم مجلس اعلام وصولو در ۲۵ فروردین ماه ۹۸ در کمیسیون صنایع به تصویب رسید. از سال ۱۲۸۵ تاکنون، وزارت بازرگانی ۱۱ بار در سایر وزارتخانه‌ها ادغام و سپس منتزع شده است. 

به عقیده کارشناسان احیا وزارت بازرگانی به تسهیل واردات کمک کرده و به تولید و صنعت داخل ضربه می‌زند. در اکثر کشورهای پیشرفته نیز سیاست‌گذاری صنعت و تجارت ذیل یک دستگاه اجرایی انجام می‌شود و ایجاد یک نهاد تصمیم‌گیر مستقل در حوزه بازرگانی بدون توجه به بخش تولید، به نفع صنایع و سایر بخش‌های تولیدی نیست.

اخبار مرتبط
کلید واژه
احیا وزارت بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعارض منافع مجلس شورای اسلامی
نظرات