۹۰ درصد خاک ایران در نوار زلزله قرار دارد/ ۳.۵ میلیون خانه نیازمند نوسازی

عنوان

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که ۳.۵ میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است، گفت: ۳۰ درصد جمعیت شهری کشور در حدود ۲۰درصد از مساحت شهری ساکن هستند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، هوشنگ عشایری با اشاره به سالروز وقوع زلزله دردناک شهرستان بم و از دست رفتن تعدادی از هموطنان کشورمان بیان کرد: این حادثه زنگ خطر و هشداری برای توجه بیشتر مردم و مسئولین به موضوع ایمنی در حوزه شهری و زلزله بود تا از این پس در مسیر ساخت و ساز ها بیشتر به آن اهمیت دهند.

وی با بیان این که 90 درصد از خاک ایران در نوار زلزله واقع شده و 33 نوع از 43 بلای طبیعی ثبت شده در جهان در کشور ما به وقوع می پیوندد، افزود: امسال 120 زلزله بالای 4ریشتر در کشور حادث شده که تمامی آن ها و حتی حوادثی که احتمال وقوع آنها برای آینده پیش بینی می شود، بدون شک توجه خاص مدیران شهری به موضوع تاب آوری شهری و همچنین پایداری شهرها را می طلبد.

وی با تأکید بر این که متأسفانه بالغ بر 30 درصد جمعیت شهری کشور  حدود 20 درصد از مساحت شهری ساکن هستند، تصریح کرد: این بدان معناست که تراکم جمعیتی ساکنان محلات هدف بازآفرینی نسبت به سایر نقاط شهری کمی بالاتر بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

احتمال وقوع زلزله بالای 6 ریشتر در کرمانشاه/نگرانی از به کارگیری فولاد غیراستاندارد در ساختمان ها

وی افزود: طبق مطالعات انجام شده ساکنان محلات هدف که رقمی بالغ بر 20میلیون نفر را به خود اختصاص می دهند در 5 میلیون واحد مسکونی زندگی می کنند که براساس اطلاعات اولیه جمع آوری شده حدود 3.5 میلیون واحد آن دچار بدمسکنی بوده و نیازمند نوسازی و مقاوم سازی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی این مسئله را ضرورتی برای دولت جهت حرکت به سمت تدوین برنامه بازآفرینی شهری دانست و افزود: رئیس جمهوری در سی و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی اعلام کردند که ما صدای زلزله و مردم در زمان رویارویی با اینگونه مشکلات را شنیده و به همین دلیل تلاش داریم تا بخش قابل توجهی از مشکلات را در اجرای برنامه بازآفرینی شهری برطرف سازیم .

وی در ادامه ارتقای کیفیت زندگی، زیست پذیری شهرها و پایداری آن ها را اهداف اصلی برنامه بازآفرینی شهری دانست و گفت: در این مسیر به تمامی ابعاد کالبدی و غیرکالبدی موجود در حوزه برنامه ریزی شهری توجه شده که مسئله تاب آوری نمونه مهم و قابل توجهی از آن در بخش کالبدی محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در این راستا اضافه کرد: آنچه برای ما در حوزه تاب آوری شهری باید اتفاق بیفتد دو بحث توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی و دیگری نوسازی و ساخت واحدهای مسکونی است که باید به طور جدی مورد پیگیری قرار گیرد.

عشایری با اشاره به ضرورت تولید سالانه یکصد هزار واحد مسکونی در کشور طبق برنامه بازآفرینی شهری بیان کرد: برای تحقق پذیری این موضوع 2 راهکار وجود دارد که تحقق برنامه اقدام مشترک برای توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی در محلات هدف و ورود توسعه گران (بخش خصوصی) به طور جدی در این محلات برای بخش مسکن از جمله آن به شمار می رود، راهکارهایی که خوشبختانه تاکنون تمامی ابزارهای اجرایی آن فراهم و به بخش های ذی ربط ابلاغ شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر نکات لازم برای اجرای برنامه اقدام مشترک در سطح کشور به استانداران ابلاغ و شعار اصلی ما مبنی بر نگاه برنامه ای از نوع پایین به بالا به آن ها اعلام شده است.

وی با تأکید براینکه ما به هیچ وجه قصد تصمیم گیری برای محلات را نداشته و این مناطق باید نیاز و مشکلات خود را توسط شهرداری به یک برنامه اجرایی تبدیل کنند، گفت: مدیریت این مجموعه از نگاه ستادی(ستاد بازآفرینی شهری در شهرستان ها) برعهده فرماندار شهرستان ها است که باید نوع اقدامات و چگونگی پیشبرد آن را برای رسیدن به هدف نهایی تشخیص دهند.

این مقام مسئول همچنین تصریح کرد: ما در این حوزه تمامی اختیارات خود را به شرط پیشبرد برنامه در قالب برنامه اقدام مشترک به استان واگذار کرده ایم، بدان معنا که تمامی دستگاه ها و حتی کوچکترین بخش های ذی ربط باید به نقش خود در این برنامه عمل کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بخش دوم برنامه بازآفرینی در حوزه تاب آوری تحت عنوان ساخت و نوسازی مسکن بیان کرد: بخش خصوصی و یا همان توسعه گران عمده ترین نقش را در محله بازی می کنند، به همین دلیل همواره تأکید داشتیم تا در حین عملیات اجرایی این بخش، امتیازات خوبی را برای این گروه اختصاص دهیم.

به گفته مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری طبق آئین نامه اجرایی مصوب برنامه مذکور هزینه ساخت و ساز برای توسعه گر در محلات هدف را به ازای هر متر 300 هزار تومان کمتر از سایر نقاط خواند و گفت این تفاوت مربوط به هزینه های غیرساختمانی است و ربطی با هزینه مصالح ندارد.

عشایری در ادامه سخنان خود کاهش هزینه های غیرساختمانی، ارائه تسهیلات ارزان قیمت و همچنین اختصاص اراضی دولتی برای شتابدهی هرچه بیشتر به اجرای برنامه را اقدامات دولت برای جذب سرمایه گذار و توسعه گر در این برنامه دانست و افزود: اختصاص اراضی دولتی و شهرداری ها در محلات هدف به برنامه بازآفرینی شهری به عنوان ابزاری جهت شتابدهی این برنامه مدنظر قرار گرفت که خوشبختانه درحال حاضر در برخی از شهرها انجام شده است.

این مقام مسئول در این خصوص تأکید کرد: نکته مهم آن است که تمامی مسیر گسل ها، نواحی باتلاقی، شبکه های فشار قوی و مناطق محتمل  وقوع رانش که در شهرهای هدف مورد مطالعه قرار گرفته اند در اجرای پروژه ها مورد توجه است و اقدامات لازم جهت جلوگیری از اجرای هرگونه پروژه در این نقاط ممنوع اعلام شده است.

وی همچنین خ یادآور شد: طبق برنامه بازآفرینی، شهرداران موظفند برنامه لازم برای جابه جایی ساکنان نواحی پرحادثه در کوتاه ترین زمان ممکن به مناطق امن تر را تبیین، تدوین و به ما ارسال کنند تا اقدامات لازم در این حوزه نیز انجام شود .

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حمایت همه جانبه دولت از مجریان برنامه بازآفرینی در سراسر کشور بیان کرد: درحال حاضر نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان منابع در اختیار این پروژه قرار گرفته که تمامی آن در بین استان ها توزیع شده است.

وی ادامه داد: از مبلغ اعلام شده 4 هزار و 500 میلیارد تومان برای موضوع مسکن و 1500 میلیارد تومان برای توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی اختصاص پیدا کرده است که مسئولان استانی باید در استان هزینه کرد این منابع را بر عهده داشته باشند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!
واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟
اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین