داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده جهان اسلام
بحران قره‌باغ
جهان اسلام - ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴

بحران قره باغ از مهم‌ترین مناقشات قفقاز جنوبی است که احتمال تبدیل شدن آن به یک جنگ تمام عیار منطقه‌ای بالاست. این بحران تاریخی مانع اصلی ثبات و همکاری منطقه‌ای در قفقاز به شمار می‌رود چرا که از تبدیل شدن این منطقه به بزرگترین مرکز حمل و نقل میان شرق-غرب و شمال-جنوب کاسته است.

حکام مرتجع منطقه بقای خود را در ارتباط با امریکا و اسرائیل می‌دانند
جهان اسلام - ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲

کارشناس مسائل بین الملل گفت: مقاومت با کارکرد درست خود به دنیا نشان داد رفتارهای خصمانه این جریان به دلیل تخاصم عربی، ایرانی صرف یا تقابل جریان شیعی و سنی نیست، حتی دفاع از منافع ملت ها و امت ها و جهان اسلام هم برای حکام مرتجع عربی مهم نیست، مهم ابقای خود است!

۳ نکته در مورد انفجار بندر بیروت؛ رخت عزا بر تن عروس خاورمیانه
جهان اسلام - ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸

انفجار بندر بیروت حتی اگر در نتیجه اقدامات امنیتی و خرابکارانه هم اتفاق نیفتاده باشد بدون تردید پیامدهای امنیتی و سیاسی گسترده‌ای خواهد داشت. هدایت اعتراضات با خط جعلی مربتط کردن انبار مواد منفجره به حزب الله اصلی ترین راهبرد محتمل در روزهای آیننده است.

آمریکا مانع ثبات در افغانستان است
جهان اسلام - ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷

رحمت طهمورثی تحلیل گر مسائل افغانستان با بیان اینکه طالبان و آمریکا مانع ثبات در افغانستان هستند گفت: گفت وگو های بین الافغانی تنها راه رسیدن این کشور به ثبات است و تا زمانی که دخالت های آمریکا ادامه دارد این اتفاق رخ نخواهد داد.

پیام‌های صریح صهیونیست‌ها در حمایت از امارات و آل سعود
جهان اسلام - ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱

ابوظبی طی سال‌های زعامت بن زاید به صورت جدی در پی سازش و رابطه با رژیم اشغالگر قدس برآمده است. در ریاض نیز بن سلمان با الگوگیری از بن زاید، همین مسیر را طی می‌کند. جریان نزدیک به نتانیاهو و جناح افراطی رژیم صهیونیستی نیز با استقبال از این رویکرد ابوظبی و ریاض، تلاش می‌کند تا کارنامه عملکرد امارات را بسیار مثبت نشان داده و در ریاض نیز از بن سلمان تمام قد حمایت کند..

چرا مناقشه قره‌باغ به پایان نمی‌رسد؟
جهان اسلام - ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰

نقش آفرینی بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای در بحران قره باغ و سیاست های شوروی در تجزیه قومی و ایجاد اختلافات با ماهیت نژادی از عمده ترین دلایل استمرار بحران قره‌باغ است.

گزارش اندیشکده صهیونیستی از افزایش نفوذ اسرائیل در شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس
جهان اسلام - ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۲

جنگنده‌های بدون سرنشین «کامیکازی» یکی از پهپادهای ساخت اسرائیل است که قرار بود به متحدین غربی رژیم صهیونیستی فروخته شود؛ اما اکنون همراه با موشک‌های «سبایک» به عربستان سعودی و شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود! آیا یک دهه قبل کسی می‌توانست پیش‌بینی کرد روزی ریاض در قراردادهای تسلیحاتی با تل‌آویو، حتی از کشورهای اروپایی هم پیشی بگیرد؟

رودست محکم اردوغان به پوتین
جهان اسلام - ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲

«محمد قنونو» سخنگوی ارتش لیبی (وابسته به دولت فایز السراج) ظهر امروز از سیطره کامل دولت الوفاق بر استان طرابلس خبر داد. به این ترتیب، عملیات نیروهای ژنرال حفتر برای سیطره بر پایتخت لیبی به طور کامل شکست خورد. طی ۲۴ ساعت اخیر، نیروهای سراج موفق شدند فرودگاه طرابلس و دو منطقه «عین زارة» و «وادی الربیع» را از سیطره نیروهای حفتر خارج کنند.

ترکیه با اف ۱۶، معادلات لیبی را دگرگون می‌کند
جهان اسلام - ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸

بعد از موفقیت بزرگ «حکومت وفاق» در تصرف پادگان «الوطیه» به عنوان مهم‌ترین پایگاه ارتش تحت فرمان خلیفه حفتر در غرب لیبی، منابع خبری از واگذاری این پادگان به ترکیه خبر می‌دهند.

سقوط بزرگ در انتظار ائتلاف روسیه، مصر و امارات؟!
جهان اسلام - ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹

جنگ داخلی لیبی به روزهای حساسی رسیده است. نیروهای وابسته به حکومت وفاق که نماینده رسمی لیبی در مجامع بین المللی محسوب می‌شود، طی یک هفته اخیر پیشروی‌های قابل توجهی در غرب این کشور داشته و نیروهای ژنرال خلیفه حفتر را به عقب‌نشینی‌های گسترده وادار ساخته‌اند.

بیشتر ...در حال بارگذاری ...