داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده فرهنگ ایران
اکران آنلاین در مسیر قهقرا!
شبکه نمایش خانگی - ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳

 اکران آنلاین با یک انتخاب جنجالی آغاز شد. اتفاقی که توانست موتور محرک خوبی برای این پدیده تازه در سینمای ایران باشد. با توجه به شیوع ویروس کرونا و حضور طولانی‌مدت مردم در خانه‌ها و نامشخص بودن وضعیت بازگشایی سینماها، سازمان هنری رسانه ای اوج تصمیم بر نمایش آنلاین فیلم سینمایی «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا گرفت.

درخواست رسمی برای بی‌قانونی سینما؟!
سینمای ایران - ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲

 گروهی از سینماگران ایرانی در روز ملی سینما با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خودشان با هرگونه سانسور و حذف هرگونه پروانه فیلمسازی اعلام کرده‌اند. در میان نام‌های امضا کننده این بیانیه نیز اسم‌های آشنایی دیده می‌شود که تقریباً همیشه در هرگونه فعالیت اعتراضی در این سینما نامی از آن‌ها دیده و شنیده شده است.

«خرس» جاده صاف‌کن می‌شود؟!
سینمای ایران - ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷

نسخه باکیفیت «خرس» در تمام این سال‌ها به جز تهیه‌کننده و کارگردان و پخش کننده اثر در اختیار هیچکس نبوده که بخواهد به شکل غیرقانونی در فضای مجازی پخش شود! همین موضوع بود که توجه بسیاری را نسبت به ماجرای دعواهای ظاهری مثلث تهیه‌کننده و پخش‌کننده فیلم و فارابی بیشتر جلب کرد؛ دعوایی که البته در نهایت نیز سرنوشت مشخصی نداشت!

حسین؛ تمِ خوشرنگ زندگی‌مان
حی علی العزا - ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴

محرم سال قبل هنوز همدیگر را پیدا نکرده بودیم. هر کدام‌مان تنهایی می‌رفتیم مجلس روضه. من سر تا پا سیاه می‌پوشیدم و خودم را می‌پیچیدم لای چادر سیاه عربی‌ام، یک زیارت‌نامه و چندتا دستمال می‌گذاشتم توی کیفم و راهی هیئت می‌شدم. همان هیئتی که سال‌ها بود باهاش انس گرفته بودم؛ با در و دیوار حسینه اش، با آدم‌هاش، با سخنرانی‌هاش، با خادم‌هاش و چند بار خودم را توی جمع خادم‌ها جا داده بودم و چند شبی توی دست و پایشان پلکیده بودم تا بعد سندش را به حسین (ع) نشان دهم و بگویم: پای نامه‌ام را نوکرهات امضا زده‌اند

روضه‌ی قطار
حی علی العزا - ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷

روزهای آخر دهه چسبیده بود به روزهای شروع درس و بحث و مدرسه. به زیارت رفته‌ها و اهل تبلیغ باید برمی‌گشتند قم. من هم یکی از این هزار. 

چرا سریالِ آقازاده ضدِ مردم است؟
شبکه نمایش خانگی - ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳

مردمِ معمولی در این سریال محلی از اعراب ندارند، جنگ، جنگِ آقازاده‌هاست و میدان، میدانِ آنها. حتی اگر کسی هم وارد خطِ مبارزه با فساد شود، باز هم یک آقازاده است. گویی سریال می‌گوید: «ببینید بچه‌ها آقازادگی خیلی هم بد نیست، فقط آقازاده‌های بد، بد هستند، آقازاده خوب و فسادستیز هم داریم

روایت بغض‌هایی که در کوچه‌ها ترک می‌خورند
حی علی العزا - ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰

یکی از همین بعد از ظهرهای کش‌دار تابستانی، با همان قیافه تکراری روزهای قرنطینه خودش را توی خانه پخش کرده بود. صدای زیارت عاشورا تار و پود کسلی و پکری را پاره کرد. گوش تیز کردم. تصویر همه روضه‌هایی که چند روز گذشته در صفحات اینستاگرام دیده بودم جلو چشمم رژه رفتند، یعنی می‌شود یک روضه‌خوان هم همت کرده و بساطش را بغل گوش ما پهن کرده باشد؟!. چادر سرکرده و دست دخترم را گرفتیم، دنبال صدا در حیاط را باز کرده و سرمان را چرخاندیم به سمت صدا.

روایت توسل به حضرت عباس در حرم احمد بن موسی
حی علی العزا - ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵

شیراز شهر فرهنگ و شعر و هنر است و برخلاف شهرهای نیمه شمالی به هیئت­ها و مداحان و روضه­هایش معروف نیست بلکه به حافظ و سعدی و شعرها و فیلسوفان و هنرمندانش معروف است. مردم­ش نیز طبعی لطیف و صنعی سازگار دارند. لطافت روح و زبان و گویش­شان را حتی در تجربه­های زیستی کوتاه با مردمش می توان به راحتی لمس کرد. یادم می آید سال پیش بود که کنار ضریح سید علاءالدین­حسین(ع) خلوت کرده بودم بانوی میان­سالی کنارم با حالت طلب و تضرع و استیصال نجوا می­کرد.

رها شدگی دردسر ساز نمایش خانگی
شبکه نمایش خانگی - ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳

جنجال بر سر مدیریت شبکه نمایش خانگی با ورود نمایندگان مجلس به ماجرا به عالی‌ترین سطحش رسیده است. حالا دیگر نزاع از بحث میان دو نهاد حاکمیتی خارج شده است و نمایندگان مردم نیز به این ماجرا ورود کرده‌اند تا تعیین و تکلیف وضعیت این شبکه تبدیل به یکی از مهمترین چالش‌های شکل گرفته میان صداوسیما با وزارت ارشاد شود.

عزاداری کنار بالین شهدای گمنام
حی علی العزا - ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷

دلشوره داشتم. با خودم می‌گفتم پس امسال چه می‌شود؟ ایستاده بودم توی حیاط و گوش‌هایم را تیز می‌کردم. نه صدای طبلی می‌آمد، نه سنج و نه دمام. سکوت بود فقط. یاد سال‌های قبل افتادم که از هر سه دسته عزاداری اطراف خانه‌مان صدای نوحه بلند بود.

بیشتر ...در حال بارگذاری ...