داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده حاکمیت سایبری
۲ پرسش از مجلس یازدهم درباره پیام‌رسان‌ها و فضای مجازی
حاکمیت سایبری - ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲

لازم است مجلس جدید پیش از ارایه هرگونه طرح جدید، دو سوال مهم را مد نظر خویش قرار دهد. اول آنکه چرا اغلب طرح‌های حاکمیتی برای فضای مجازی با واکنش منفی کاربران مواجه می‌شود و همین موجب عدم اجرایی شدن آن‌ها می‌گردد؟ دوم آنکه چگونه می‌توان با جبران خطاهای گذشته، لزوم حکمرانی، سیاست‌گذاری و قانون‌نویسی بر فضای مجازی را در دیدگاه کاربران بعنوان یک حق حاکمیت جهت حمایت از خود آنان به رسمیت شناخت؟

درباره ضرورت اصلاح نگاه وزارت ارتباطات به فضای مجازی
حاکمیت سایبری - ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹

اصلاح قدیمی، آش با جاش امروز مصداق عینی فضای مجازی است. در این محیط جدید محتوا از تکنولوژی جدا نیست. پلتفرم همچون قالب است و محتوا در شکل این قالب عرضه می شود، مانند قالب غزل یا قصیده که چگونگی و چیستی محتوای شعر را تعیین می کند.

آیا فیس‌بوک بر تیک‌تاک پیروز می‌شود؟
حاکمیت سایبری - ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲

دوشنبه گذشته، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد دولت آمریکا در حال بررسی مسدودسازی شبکه اجتماعی تیک‌تاک است که آمریکا گمان می‌کند مثل شرکت‌های زد.تی.ای و هوآوی تهدیدی برای امنیت ملّی آمریکا به شمار می‌آیند. اما دلیل این اقدام آمریکا چیست؟

فیلترینگ تلگرام در ایران و روسیه، تفاوت‌ها و شباهت‌ها
حاکمیت سایبری - ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴

واقعیت ماجرا این است که پاول دورف پذیرفته اطلاعات مرتبط با اقدامات و افراد مشکوک به فعالیت‌‌های تروریستی را در اختیار مقامات قضایی روسیه قرار دهد. موضوعی که در دو سال اخیر، محور اصلی چالش دولت روسیه و مدیران این پیام‌رسان بود.

دولتِ مطلوبِ شبکه‌های اجتماعی در پساکرونا
حاکمیت سایبری - ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲

انتشار ویروس کرونا در سراسر جهان، رخدادها و تحولات دگرگون‌کننده و تکان‌دهنده‌ای را موجب شده که تصور آن هم مضحک و بی‌پایه به نظر می‌رسید، چه رسد به ترسیم و پیش‌بینی آن. اثرات این رخداد جهان‌گیر که با جنگ جهانی دوم و از هم پاشیدن ژئوپلتیک‌های مستحکم نیمه اول بیستم مقایسه می‌شود، اقتصاد و سیاست و فرهنگ کشورهای مختلف را از ریل و مسیر همیشگی خارج کرده و به وضعی سیال انداخته است.

مرحله جدید رقابت توئیتر و فیس‌بوک در حکمرانی سایبری
حاکمیت سایبری - ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹

یک توئیت ترامپ و یک هشدار توئیتر، بحثی قدیمی را بر سر زبان‌ها انداخته است. آیا دولت‌ها می‌توانند در مورد محتوایی که کاربران منتشر می‌کنند، با صاحبان پلتفرم‌های اجتماعی مجادله کنند؟ آیا می‌توانند این محتوا را تغییر بدهند یا حذف کنند؟ آیا این اقدام، ناقض آزادی اینترنت که آمریکا ادعای آن را دارد، نیست. وب‌سایت «ووکس» نگاه کوتاهی دارد به این چالش.

بیگ‌دیتا، کرونا و نقض حریم خصوصی
حاکمیت سایبری - ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸

شیوع کرونا باعث شده توجهات نسبت به نقش بیگ دیتا در رهگیری و رصد حرکت ویروس با هدف جلوگیری از انتشار آن جلب شود. اما این پتانسیل بیگ دیتا نباید آسیب‌ها و اشکالات آن را بر استفاده‌های آن اولویت بخشد.

تاریخچه گاف‌های ادامه‌دار فیس‌بوک در حوزه حریم شخصی
حاکمیت سایبری - ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹

مارک زاکربرگ هیچ‌گاه اهمیت حریم شخصی را نفهمیده است. از نخستین روزهای آغاز به کار فیس‌بوک، زاکربرگ محیطی آسوده را فراهم کرد تا همه هر آنچه بخواهند با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند.

ادعای نیویورک تایمز: اطلاعات بانکی میلیون‌ها ایرانی احتمالا به کمک یک دولت هک شده است
حاکمیت سایبری - ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۲

روزنامه نیویورک تایمز از هک شدن اطلاعات میلیون‌ها مشتری بانک‌های مختلف در ایران خبر داده و گفته است که درز این اطلاعات احتمالا به کمک یک عامل دولتی انجام شده است. این ادعا در حالی مطرح شده است که امروز آذری جهرمی از رفع یک همه بزرگ سایبری خبر داده بود.

بدهکارانی که طلبکار شدند؛ فرار به جلوی مقامات دولت بی تدبیر
حاکمیت سایبری - ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰

اولین بدهکاران و کسانی که امروز باید پاسخگوی عملکرد خود باشند، جناب جهرمی و تیم همراهش در وزارت ارتباطات است نه اینکه خود را در مقام مدعی و طلبکار قرار بدهند

بیشتر ...در حال بارگذاری ...