داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده حاکمیت سایبری
آیا فیس‌بوک بر تیک‌تاک پیروز می‌شود؟
حاکمیت سایبری - ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲

دوشنبه گذشته، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد دولت آمریکا در حال بررسی مسدودسازی شبکه اجتماعی تیک‌تاک است که آمریکا گمان می‌کند مثل شرکت‌های زد.تی.ای و هوآوی تهدیدی برای امنیت ملّی آمریکا به شمار می‌آیند. اما دلیل این اقدام آمریکا چیست؟

فیلترینگ تلگرام در ایران و روسیه، تفاوت‌ها و شباهت‌ها
حاکمیت سایبری - ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴

واقعیت ماجرا این است که پاول دورف پذیرفته اطلاعات مرتبط با اقدامات و افراد مشکوک به فعالیت‌‌های تروریستی را در اختیار مقامات قضایی روسیه قرار دهد. موضوعی که در دو سال اخیر، محور اصلی چالش دولت روسیه و مدیران این پیام‌رسان بود.

دولتِ مطلوبِ شبکه‌های اجتماعی در پساکرونا
حاکمیت سایبری - ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲

انتشار ویروس کرونا در سراسر جهان، رخدادها و تحولات دگرگون‌کننده و تکان‌دهنده‌ای را موجب شده که تصور آن هم مضحک و بی‌پایه به نظر می‌رسید، چه رسد به ترسیم و پیش‌بینی آن. اثرات این رخداد جهان‌گیر که با جنگ جهانی دوم و از هم پاشیدن ژئوپلتیک‌های مستحکم نیمه اول بیستم مقایسه می‌شود، اقتصاد و سیاست و فرهنگ کشورهای مختلف را از ریل و مسیر همیشگی خارج کرده و به وضعی سیال انداخته است.

مرحله جدید رقابت توئیتر و فیس‌بوک در حکمرانی سایبری
حاکمیت سایبری - ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹

یک توئیت ترامپ و یک هشدار توئیتر، بحثی قدیمی را بر سر زبان‌ها انداخته است. آیا دولت‌ها می‌توانند در مورد محتوایی که کاربران منتشر می‌کنند، با صاحبان پلتفرم‌های اجتماعی مجادله کنند؟ آیا می‌توانند این محتوا را تغییر بدهند یا حذف کنند؟ آیا این اقدام، ناقض آزادی اینترنت که آمریکا ادعای آن را دارد، نیست. وب‌سایت «ووکس» نگاه کوتاهی دارد به این چالش.

بیگ‌دیتا، کرونا و نقض حریم خصوصی
حاکمیت سایبری - ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸

شیوع کرونا باعث شده توجهات نسبت به نقش بیگ دیتا در رهگیری و رصد حرکت ویروس با هدف جلوگیری از انتشار آن جلب شود. اما این پتانسیل بیگ دیتا نباید آسیب‌ها و اشکالات آن را بر استفاده‌های آن اولویت بخشد.

تاریخچه گاف‌های ادامه‌دار فیس‌بوک در حوزه حریم شخصی
حاکمیت سایبری - ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹

مارک زاکربرگ هیچ‌گاه اهمیت حریم شخصی را نفهمیده است. از نخستین روزهای آغاز به کار فیس‌بوک، زاکربرگ محیطی آسوده را فراهم کرد تا همه هر آنچه بخواهند با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند.

ادعای نیویورک تایمز: اطلاعات بانکی میلیون‌ها ایرانی احتمالا به کمک یک دولت هک شده است
حاکمیت سایبری - ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۲

روزنامه نیویورک تایمز از هک شدن اطلاعات میلیون‌ها مشتری بانک‌های مختلف در ایران خبر داده و گفته است که درز این اطلاعات احتمالا به کمک یک عامل دولتی انجام شده است. این ادعا در حالی مطرح شده است که امروز آذری جهرمی از رفع یک همه بزرگ سایبری خبر داده بود.

بدهکارانی که طلبکار شدند؛ فرار به جلوی مقامات دولت بی تدبیر
حاکمیت سایبری - ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰

اولین بدهکاران و کسانی که امروز باید پاسخگوی عملکرد خود باشند، جناب جهرمی و تیم همراهش در وزارت ارتباطات است نه اینکه خود را در مقام مدعی و طلبکار قرار بدهند

ادعای جدید آمریکا: استفاده هکرهای روس از زیرساخت های ایران برای عملیات سایبری
حاکمیت سایبری - ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹

سرویس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس در بیانیه ای مشتر ک مدعی شدند که هکرهای روس کدهای مخرب خود را بر روی زیرساخت های سایبری ایران سوار کرده اند تا اقدام به انجام عملیات در کشورهای مختلف کنند.

رویترز: آمریکا علیه ایران یک حمله سایبری محرمانه‌ انجام داده است
حاکمیت سایبری - ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸

دو مقام آمریکایی به رویترز گفتند که ایالات متحده به دنبال حملات ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، یک عملیات سایبری محرمانه علیه ایران انجام داده است.

بیشتر ...در حال بارگذاری ...