داغ‌ترین پرونده‌ها:

فیلم‌هایی برای ندیدن؟!

اغراق نیست اگر بگوییم در طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیچکدام از نهادهای وابسته به حاکمیت به اندازه حوزه هنری موقعیت مناسبی برای عرضه اندام در عرصه سینما نداشته‌اند؛ نهادی که هم در عرصه تولید و هم در عرصه پخش فیلم‌های سینمایی حضور فعالی داشته و البته با برخورداری از حق مالکیت حدود 25 درصد از کل سینماهای کشور، در عرصه سالن‌داری نیز حریفی بی‌رقیب به شمار می‌آمده است.

آرشیو پرونده ایران
سنگرِ ملی
ایران - ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲

آیا می‌توان بدون توجه به وضعیتِ نیروهای ایستاده در میدان به ساماندهی جبهه فرهنگی چشم امید داشت؟ بدون شک اینگونه نیست، بلکه این توجه به نیرو، ظرفیتِ انسانی و فرهنگیِ موجود در سراسرِ ایران است، که می‌تواند جبهه ای قوی برای مقابله را شکل دهد. در این مسیر باید از میدانِ محدودِ فرهنگ در کلان شهرها عبور کرد و این فضا را گسترده در سراسرِ کشور تصور کرد.

پالرمو رد شد
ایران - ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲

در تاریخ ۱۸ مهرماه ۹۸، فرصت یکساله مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه پالرمو به پایان رسیده است و متعاقباً نظر شورای نگهبان مبنی بر رد لایحه پالرمو به دلیل تعارض با بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی قطعی شده و می‌توان گفت پیوستن به کنوانسیون پالرمو در نظام قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران رد شده است.

مستند ۴۲۰۰، دست پایین منتقدان اقتصادی دولت
ایران - ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰

تا مخاطب نداند که اتاق بازرگانی، واردکنندگان انحصاری، پتروشیمی‌دارها و شبکه‌ی قدرتمند دلالی که بازیگران محوری اقتصاد امروز هستند، چگونه در این بحران‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند و چه منافعی در این تلاطم‌های اقتصادی دارند، نمی‌تواند به قابل حل بودن این بحران‌ها باور پیدا کند. تقلیل دادن بحران به یک تصمیم دولت جفا در حق مخاطب ایرانی است.

الزاماتِ اساسیِ تقابل فراگیر در مقابل حمله همه جانبه-۱
ایران - ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با هیئت دولت، فرهنگ را در کنارِ اقتصاد نشانده و از اهمیتِ ویژه این هردو برای جامعه ایرانی سخت گفتند. ذکر برخی جزئیات در صحبتهایشان، اهمیتِ سخنان ایشان را دوچندان کرد. اما بیم من آن است که به سیاقِ همیشه، به جای توجه به معنایِ دقیقِ سخن و برنامه ریزی برای یافتن راه‌هایی جهت عملیاتی شدنِ آن بیانات، با ژست هایی دغدغه مند، تنها به تکرار آن حرفها بسنده کنیم.

تلاش احمدی‌نژاد برای دیده شدن
ایران - ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱

اقدام احمدی‌نژاد برای گفت‌وگو با خبرگزاری‌های وابسته به سعودی، نه از بابت سانسور او در فضای رسانه‌ها، بلکه تکه‌ای از پازل کنش‌های رسانه‌ای هوشمندانه او برای «دیده شدن» است.

نگذارید سپاه «پیر»، «محافظه‌کار» و «قانع» به وضع موجود شود
ایران - ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از فرماندهان سپاه پاسداران، سپاه را نهادی پرافتخار و رشدیابنده در مسیر تعالی و پیشرفت خواندند و با بیان توصیه هایی بسیار مهم افزودند: معتقدم سپاه می تواند بسیار بیشتر از این، پیشرفت کند.

تاملی بر نسبت ترس از رسانه و اقداماتِ مسئولین؛ در حاشیه ماجرای ازدواج دختر ۹ ساله بهمئی
ایران - ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸

فیلمی از عقدِ دختر 9 ساله با جوانی 22 ساله منتشر می شود، در کمترین زمان ممکن مرزهای فضای مجازی را در می نوردد، کار به معاونت زنان ریاست جمهوری و توئیت و توئیت بازی می رسد، رسانه های آنور آب هم که طبق معمول پاچه ورکشیده از آب ها عبور می کنند و وسط معرکه ظاهر می شوند.

تور آسیایی «ظریف» پایان یافت
ایران - ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱

وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار و گفتگو با مقامات چین، ژاپن و مالزی دقایقی پیش کوالالامپور را به مقصد تهران ترک کرد.

اولویت فرهنگ هم‌تراز با اقتصاد
ایران - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

«قطعا در شرایط فعلی جمهوری اسلامی، هیچکس به اندازه مقام معظم رهبری دلسوز و نگران حال و روز فرهنگ نیست»؛ این گزاره‌ای‌ اغراق‌آمیز نیست که نگارنده این متن بخواهد از آن برای تمجید صرف از رهبر کشورش استفاده کند، بلکه این آمارها هستند که نشان می‌دهند در کلام و عمل هیچکدام از مسئولین عالی کشور تا این اندازه تاکید و تکرار در ارتباط با اهمیت و جایگاه فرهنگ دیده نشده است.

جریمه شرکت PACCAR به دلیل نقض تحریم‌های علیه ایران
اقتصاد تحریم - ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰

وزارت خزانه داری آمریکا یکی از شرکت های صنعتی فعال در این کشور را به اتهام نقض تحریم های ایران به پرداخت جریمه محکوم کرد.