داغ‌ترین پرونده‌ها:

مصطفی الکاظمی در دوراهی «دیپلماسی» و «تندروی»

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق در نخستین پیام تصویری خود بعد از دستیابی به منصب نخست وزیری، از اظهار نظر مستقیم پیرامون تنش‌های روزافزون میان ایران و آمریکا در عراق خودداری و به ذکر این نکته بسنده کرد: «حکومت تلاش می‌کند تا با همه کشورهای دوست و همسایه، رابطه متوازن و خوبی برقرار کند.»

آرشیو پرونده عراق
تلاش الکاظمی برای میانجی‌گری
عراق - ۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق تلاش هایی برای میانجیگری بین تهران و ریاض شروع کرده و در این راستا این هفته به این دو پایتخت سفر خواهد کرد. روابط صمیمانه او با محمد بن سلمان امیدواری ها برای به نتیجه رسیدن این تلاش ها را افزایش داده است.

آخرین مصاحبه «هشام الهاشمی» با «شهید ابومهدی المهندس»
عراق - ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۹

در ژانویه ۲۰۱۹، تقریبا یک سال پیش از ترور شهید ابومهدی المهندس توسط ایالات متحده، هشام الهاشمی یک مصاحبه مفصل با جانشین فرمانده کل حشد الشعبی و فرمانده وقت کتائب حزب الله داشت که روز گذشته پایگاه خبری «ناس» بخش‌هایی از آن را منتشر کرد.

هشام الهاشمی که بود؟
عراق - ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸

هشام الهاشمی، یکی از مشهورترین کارشناسان و تحلیلگران امنیتی و استراتژیک عراق که اشراف کمک‌نظیری بر حوزه تروریسم و به ویژه گروه تروریستی داعش داشت، دوشنبه شب در برابر خانه خود توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد! ترور وی، واکنش گسترده طیف‌ای مختلف جامعه عراق را به دنبال داشت و می‌تواند زمینه‌ای برای تحولات امنیتی در آینده نزدیک باشد.

پشت صحنه رخدادهای جنجالی عراق؛ تلاش برای دور کردن کتائب حزب الله از بغداد!
عراق - ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴

پنجشنبه شب و بامداد جمعه عراق شاهد رخداد مهمی بود که به سرعت در صدر اخبار رسانه‌های منطقه‌ای قرار گرفت. ابتدا نیروهای «جهاز مکافحة الإرهاب» یا «یگان ویژه مبارزه با تروریسم» همراه با نیروهای آمریکایی با حمله به دو پایگاه منتسب به «کتائب حزب الله»، ۱۴ نفر را بازداشت کردند. در بیانیه‌ای که ارتش عراق به صورت رسمی منتشر کرد، عنوان شد که داده‌های اطلاعاتی نشان می‌داد موشک‌هایی که منطقه سبز بغداد و سفارت آمریکا را هدف قرار می‌داد، از این دو پایگاه شلیک شده بود.

تحلیلگر اسرائیلی: داعش طی سه ماه آینده در عراق فعال می‌شود
عراق - ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴

بر‌آوردها و ارزیابی‌های رژیم اشغالگر قدس نشان می‌دهد در آینده نزدیک، داعش فعالیت‌های خود را در سوریه و عراق از سر می‌گیرد. «رون بن یشای»، تحلیلگر حوزه امنیت و استراتژی رژیم صهیونیستی در مقاله‌ای نوشت: «صرف نظر از بحران کرونا، مجموعه کشورهای جهان عرب در انتظار تحولات بزرگی هستند؛ از عراق تا سوریه و لبنان شاهد تحولات مهمی خواهند بود.»

چرا بغداد از ریاض درخواست کمک می‌کند؟
عراق - ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱

یکی از قواعد رایج برای فهم جهت‌گیری‌های دولت‌هایی که بر سر کار می‌آیند، مشاهده نخستین سفر خارجی رئیس دولت یا وزیر خارجه آن است. دولت جدید عراق نیز در شرایطی تشکیل شد که بسیاری از ناظران بین المللی با حساسیت وضعیت آن را دنبال می‌کنند و بحث بر سر جهت‌گیری‌های آینده آن بسیار داغ است.

دلایل اهمیت «شیخ محمد الکوثرانی» برای آمریکا چیست؟
عراق - ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴

ایالات متحده اخیرا اعلام کرده هر کس که اطلاعات و اخباری از «شیخ محمد الکوثرانی» نماینده ویژه حزب الله در عراق در اختیار آن‌ها قرار دهد، جایزه ۱۰ میلیون دلاری دریافت خواهد کرد. این اقدام آمریکا، سئوالات زیادی را در ذهن ایجاد می‌کند: به راستی الکوثرانی کیست و چه خطری برای واشنگتن دارد؟

سه گرایش در محور مقاومت دربرابر الکاظمی؛ اختلاف واقعی یا تاکتیکی در عراق؟
عراق - ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹

بعد از انتخاب مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر آینده عراق، اختلاف در داخل طیف‌های مختلف محور مقاومت در عراق بالا گرفته است؛ اختلافی که هنوز مشخص نیست آن را باید تاکتیکی خواند یا اختلافی واقعی و حتی راهبردی است که به این شکل بروز پیدا کرده است.

آخرین اخبار از کابینه جدید عراق؛ آیا الکاظمی دولت وحدت ملی تشکیل می‌دهد؟
عراق - ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶

مصطفی الکاظمی، با گذشت چند روز از تکلیف به نخست وزیری، مذاکره با گروه‌های سیاسی برای تشکیل کابینه را آغاز کرده است. رایزنی‌های فشرده‌ای که واکنش وزرای فعلی را نیز در پی داشته و حتی در مواردی – مانند وزیر بهداشت – به مصاحبه عمومی با رسانه‌ها و ملت برای ایجاد فشار افکار عمومی هم کشیده شده است!

مصطفی الکاظمی در دوراهی «دیپلماسی» و «تندروی»
عراق - ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق در نخستین پیام تصویری خود بعد از دستیابی به منصب نخست وزیری، از اظهار نظر مستقیم پیرامون تنش‌های روزافزون میان ایران و آمریکا در عراق خودداری و به ذکر این نکته بسنده کرد: «حکومت تلاش می‌کند تا با همه کشورهای دوست و همسایه، رابطه متوازن و خوبی برقرار کند.»

بیشتر ...در حال بارگذاری ...