داغ‌ترین پرونده‌ها:

مصطفی الکاظمی در دوراهی «دیپلماسی» و «تندروی»

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق در نخستین پیام تصویری خود بعد از دستیابی به منصب نخست وزیری، از اظهار نظر مستقیم پیرامون تنش‌های روزافزون میان ایران و آمریکا در عراق خودداری و به ذکر این نکته بسنده کرد: «حکومت تلاش می‌کند تا با همه کشورهای دوست و همسایه، رابطه متوازن و خوبی برقرار کند.»

آرشیو پرونده عراق
چرا بغداد از ریاض درخواست کمک می‌کند؟
عراق - ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱

یکی از قواعد رایج برای فهم جهت‌گیری‌های دولت‌هایی که بر سر کار می‌آیند، مشاهده نخستین سفر خارجی رئیس دولت یا وزیر خارجه آن است. دولت جدید عراق نیز در شرایطی تشکیل شد که بسیاری از ناظران بین المللی با حساسیت وضعیت آن را دنبال می‌کنند و بحث بر سر جهت‌گیری‌های آینده آن بسیار داغ است.

دلایل اهمیت «شیخ محمد الکوثرانی» برای آمریکا چیست؟
عراق - ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴

ایالات متحده اخیرا اعلام کرده هر کس که اطلاعات و اخباری از «شیخ محمد الکوثرانی» نماینده ویژه حزب الله در عراق در اختیار آن‌ها قرار دهد، جایزه ۱۰ میلیون دلاری دریافت خواهد کرد. این اقدام آمریکا، سئوالات زیادی را در ذهن ایجاد می‌کند: به راستی الکوثرانی کیست و چه خطری برای واشنگتن دارد؟

سه گرایش در محور مقاومت دربرابر الکاظمی؛ اختلاف واقعی یا تاکتیکی در عراق؟
عراق - ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹

بعد از انتخاب مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر آینده عراق، اختلاف در داخل طیف‌های مختلف محور مقاومت در عراق بالا گرفته است؛ اختلافی که هنوز مشخص نیست آن را باید تاکتیکی خواند یا اختلافی واقعی و حتی راهبردی است که به این شکل بروز پیدا کرده است.

آخرین اخبار از کابینه جدید عراق؛ آیا الکاظمی دولت وحدت ملی تشکیل می‌دهد؟
عراق - ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶

مصطفی الکاظمی، با گذشت چند روز از تکلیف به نخست وزیری، مذاکره با گروه‌های سیاسی برای تشکیل کابینه را آغاز کرده است. رایزنی‌های فشرده‌ای که واکنش وزرای فعلی را نیز در پی داشته و حتی در مواردی – مانند وزیر بهداشت – به مصاحبه عمومی با رسانه‌ها و ملت برای ایجاد فشار افکار عمومی هم کشیده شده است!

مصطفی الکاظمی در دوراهی «دیپلماسی» و «تندروی»
عراق - ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق در نخستین پیام تصویری خود بعد از دستیابی به منصب نخست وزیری، از اظهار نظر مستقیم پیرامون تنش‌های روزافزون میان ایران و آمریکا در عراق خودداری و به ذکر این نکته بسنده کرد: «حکومت تلاش می‌کند تا با همه کشورهای دوست و همسایه، رابطه متوازن و خوبی برقرار کند.»

راهکار حقوقی ممانعت از نخست وزیری عدنان الزرفی چیست؟
عراق - ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹

با ارائه نامه رسمی چند جریان بزرگ شیعی برای معرفی «مصطفی الکاظمی» به عنوان نخست وزیر آینده عراق، نباید تصور کرد پرونده نخست وزیری عدنان الزرفی مختومه شده است

ماجرای فرار محمد علاوی از عراق چه بود؟
عراق - ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰

محمد علاوی در بیانیه استعفای خود علل مختلفی را برای کناره‌گیری بیان کرده است؛ اما عمده ناظران سیاسی عراق اتفاق نظر دارند که علت واقعی استعفای وی، تحرکات سیاسی علیه نخست وزیر بوده است.

محمد علاوی کیست؟
عراق - ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲

محمد علاوی از امروز کار خود را رسما به عنوان نخست وزیر آغاز کند. در شبکه‌های اجتماعی، جریان مخالف ایران و متمایل به غرب و رهبران اصلی معترضین به شدت نسبت به انتخاب وی ابراز تأسف و انزجار کردند. در مقابل، فعالین نزدیک به محور مقاومت، بر حمایت از او و تشکیل دولت قدرتمند برای دوره انتقالی تأکید داشتند.

پای آمریکا در میان است!
عراق - ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴

در واقع آمریکا که امروز با موج خیزش مردمی برای اخراج از منطقه روبرو است و از انتقام سخت گروه های مقاومت نیز مطلع است به دنبال ایجاد بهانه و پیشدستی در حمله است تا جلوی انتقام سخت را بگیرد و همچنین گروه های مقاومت را در عراق زیر بار روانی و امنیتی قرار دهد.

موانع خروج آمریکا از عراق
عراق - ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰

هرچند به پشتوانه موج مطالبه مردمی در عراق برای خروج آمریکایی از خاک این کشور زمینه اساسی وجود دارد، اما باتوجه به نفوذ و تسلط اقتصادی و فرهنگی آمریکا و همچنین ساختار سهمیه‌ای در عراق و عدم تمرکز قدرت خروج آمریکا عملا دچار چالش های اساسی است که محور مقاومت باید برای آن‌ها نیز تدبیر داشته باشد

بیشتر ...در حال بارگذاری ...