داغ‌ترین پرونده‌ها:

اگر کلاه نیست، پس چیست؟!

گفتنی است که این ۱۵ میلیارد دلار اولاً؛ نقد نیست بلکه فقط یک خط اعتباری است، ثانیاً؛ درحالی وزارت خارجه کشورمان از آن با عنوان «پیش فروش نفت» یاد می‌کند که در آن تضمینی برای فروش نفت نیست بلکه سخن از تبادل نفت در مقابل دارو و غذاست!

آرشیو پرونده اقتصاد تحریم
زنگ خطر امنیت غذایی در سایه واردات گندم
اقتصاد تحریم - ۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷

گندم به‌عنوان مهم‌ترین کالای استراتژیک در جهان یکی از محصولاتی است که بیشتر کشورها برای تولید و خودکفایی در آن برنامه‌های مشخصی در بخش کشاورزی دارند. که در کشور به دلیل عدم حمایت از کشاورزان داخلی در بحث خرید تضمینی گندم در سال ۹۸ از خودکفایی گندم به وارد کننده گندم تبدیل شدیم.

آمریکا به دنبال لاکربی سازی از حادثه سقوط هواپیما
اقتصاد تحریم - ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲

آمریکا بی پرده پوشی بدنبال لاکربى سازی پرونده هواپیماست. ادامه یافتن اعتراضات ولو در همین حد محدود فعلى( در قیاس با وقایع اخیر و قبل از آن) سوخت لازم برای تسریع لاکربی سازی است

تحریم دارویی مردم ایران؛ جنایتی دیگر از آمریکا + فیلم
اقتصاد تحریم - ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴

هرچند مقامات آمریکایی در اظهارات خود با گرفتن ژست مردم دوستی اعلام می کنند تحریم ها مردم را هدف قرار نداده و دارو و مواد غذایی از تحریم ها معافند اما اتفاقا فشارهای تحریمی بر اقلام بشردوستانه روز به روز بیشتر شده است و حتی شرکت های دارویی چون مولنیک از فروش داروهایی برای کودکان بیمار مبتلا به ای بی(پراونه ای) سرباز می زنند.

آمریکا علیه استقلال!
اقتصاد تحریم - ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷

ایران از سال ۸۸ تا ۹۵ در لیست سیاه FATF قرار داشته و تبادلات بانکی خود را نیز انجام می داده و در پرداخت وجه مربیان ورزشی و چنین مواردی مشکلی نداشته است. لذا این موارد به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا است و در حقیقت آمریکا علیه باشگاه استقلال اقدام نموده است و ربطی به FATF ندارد

آیا استعفای استراماچونی به عدم تصویب FATF مرتبط است؟
اقتصاد تحریم - ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷

امروز در اخبار آمده است واریزی‌های طلب استراماچونی از سوی استقلالی‌ها، آن هم به صورت پراکنده، باعث شده بود تا دولت ایتالیا به موضوع ورود و حساب مرد ایتالیایی را بلوکه کند و به نوعی به او نسبت فردی که از مالیات فرار می‌کند را بدهند. لذا این شبهه مطرح شده است که آیا استعفای استراماچونی به عدم تصویب FATF مرتبط است؟

متن کامل لایحه بودجه ۹۹ + جدول‌ها، جزئیات و پیوست‌ها
اقتصاد تحریم - ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۶

جزئیات لایحه بودجه سال 99 نشان می‌دهد سقف بودجه با احتساب درآمد شرکت‌ها 2033 هزار میلیارد تومان است.

شورایی برای تصمیمات سخت
اقتصاد تحریم - ۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲

این روزها به دلیل تصمیمات مهم و موثر شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا شبهات و سؤالات بسیاری درباره این شورا مطرح است که به نظر می‌رسد اکثر آنها از دقت کافی برخوردار نیست.

حیثیت دولت در گرو نرخ ارز
اقتصاد تحریم - ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳

واقعیت این است که نگاه دولت‌ها به مقوله نرخ ارز، نگاهی اقتصادی نیست. علت اهمیت آن‌ها به نرخ ارز هم همین است که مسئله نرخ ارز برای‌شان مسئله‌ای حیثیتی است. به گونه‌ای که نرخ ارز به حیثیت آن‌ها گره خورده است. این موضوع در دولت فعلی بسیار پررنگ‌تر است.

روزنه‌ای جدید علیه تحریم
اقتصاد تحریم - ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵

موقعیت ژئواستراتژیک ایران در منطقه و دستیابی به آبهای آزاد، اشتیاق اعضای این اتحادیه برای پیوستن ایران به اوراسیا را دو چندان کرده است و قدرت‌های نوظهوری چون چین و هند را نیز متقاعد می‌سازد که هر چه سریعتر و از طریق جاده ابریشم و بنادر جنوبی همکاری با این اتحادیه را آغاز نمایند.

پوتین اوضاع ادلب را بررسی می‌کند
اخبار - ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶

رئیس جمهور ترکیه در تماس تلفنی با رئیس جمهور روسیه گفت گه اجرای کامل توافق سوچی باعث توسط درگیری‌ها در ادلب سوریه می‌شود.