داغ‌ترین پرونده‌ها:

ساعت‌های حساس ادلب به وقت مسکو؛ توافق و عقب‌نشینی بزرگ یا جنگ؟!

باید دید در مذاکرات امروز مسکو، چه سرنوشتی برای ادلب مشخص می‌شود؟ این بار مذاکرات در سطوح عالی دنبال نمی‌شود و همین نکته می‌تواند نشانه‌ای باشد بر این‌که شاید طرفین نتوانند به توافق برسند! اما تداوم حضور هیئت ترکی در مسکو نشانه جدی و پیچیده بودن مذاکرات است؛ به طوری که دو جلسه برای جمع‌بندی آن کفایت نکرده است.

آرشیو پرونده سوریه
ادعای عجیب هاآرتص: نقش روسیه در حملات هوایی اسرائیل به سوریه!
سوریه - ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴

هاآراتص می‌نویسد: «برای دور کردن تهران از مراکز قدرت و ترغیب گروهی از سیاسیون سوری برای حمایت از ایده خروج نظامی ایران از سوریه، مسکو به اسرائیل چراغ سبز نشان داده تا به صورت تقریبا آزادانه در آسمان سوریه حضور یافته و تأسیسات و پایگاه‌های نظامی منتسب به ایران را هدف قرار دهند

ادلب؛ میدان تحولات مهم یا آبستن جنگ جدید؟
سوریه - ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۱

انستیتو مطالعات جنگی (Institute for the Study of War) که یک مرکز مطالعاتی نزدیک به پنتاگون تلقی می‌شود در گزارشی از ارتش ترکیه در ادلب نوشت: «نزدیک به ۲۰ هزار نظامی ارتش ترکیه طی دو ماه فوریه و مارس به ادلب اعزام شده‌اند. در میان آن‌ها نیروهای یگان ویژه موسوم به "کماندو" نیز حضور دارند که پیش از این در عملیات "غصن الزیتون" (عفرین) نبرد در سوریه را تجربه کرده‌اند.»

اردوغان در باتلاق سوریه! / در ادلب سوریه چه می گذرد؟
سوریه - ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸

اردوغان رویایی امپراطوری نوعثمانی خود را کاملا شکست خورده می بیند، در تلاش است تحرکات انتقام جویانه داشته باشد و همچنین بتواند در معادلات منطقه با ایجاد فشار امتیاز کسب کند. اما در نهایت با سکوت ناتو احتمالا اردوغان باید خواسته های پوتین را بپذیرد و اجازه دهد که تمامی ادلب تحت کنترل ارتش سوریه قرار بگیرد.

ساعت‌های حساس ادلب به وقت مسکو؛ توافق و عقب‌نشینی بزرگ یا جنگ؟!
سوریه - ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶

باید دید در مذاکرات امروز مسکو، چه سرنوشتی برای ادلب مشخص می‌شود؟ این بار مذاکرات در سطوح عالی دنبال نمی‌شود و همین نکته می‌تواند نشانه‌ای باشد بر این‌که شاید طرفین نتوانند به توافق برسند! اما تداوم حضور هیئت ترکی در مسکو نشانه جدی و پیچیده بودن مذاکرات است؛ به طوری که دو جلسه برای جمع‌بندی آن کفایت نکرده است.

دو راهبرد متضاد در قبال تحریر الشام؛ از تطهیر تا انحلال!
سوریه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷

با توجه شکست نظامی محسوس تحریر الشام، الجولانی چالش‌های جدی برای بقا خواهد داشت. در این شرایط، احتمال اعلام انحلال این سازمان بیش‌تر از هر زمان دیگری است. با این حال، هنوز هم هواداران الجولانی با استدلال‌های جدید، خواستار تداوم موجودیت تحریر الشام هستند.

۴ چالش مهم برای عملیات ترکیه در ادلب
سوریه - ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶

با تداوم پیشروی ارتش ترکیه و متحدین در استان ادلب، تعداد پایگاه‌های ارتش ترکیه که به محاصره ارتش سوریه درآمده‌اند رو به تزاید است. همزمان تلفات نظامیان ترک نیز افزایش یافته و کار به جایی رسیده که تقریبا تمام احزاب و شخصیت‌های سیاسی ترکیه خواستار واکنش قاطع آنکارا در قبال عملیات اخیر متحدین هستند.

جبران ناکامی‌های داعش؛ این‌بار با پول ابوظبی و میان‌داری ریاض
سوریه - ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰

برخی منابع خبری ترکیه از برنامه آمریکا برای تغییر مرزهای سوریه و عراق خبر می‌دهند. بر پایه این گزارش‌ها، تلاش می‌شود تا شرق سوریه با غرب عراق ادغام شده و یک اقلیم سنی واحدی را تشکیل دهند.

سراقب؛ شهری که رابطه میان روسیه و ترکیه را تحت تأثیر قرار داد!
سوریه - ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹

به نظر می‌رسد نبرد بر سر آزادسازی سراقب به جایی رسیده باشد که شاید کل پرونده ادلب و حتی مذاکرات آستانه را تحت الشعاع قرار دهد.

۴ گزاره درباره علت‌های هدف قرار دادن نظامیان ترک در ادلب
سوریه - ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با تأکید بر این‌که آنکارا در واکنش به این حملات دست بسته نیست، مدعی شد ارتش ترکیه با ۱۲۲ راکت توپخانه و ۱۰۰ خمپاره به ۴۶ پایگاه ارتش سوریه حمله کرده و این حملات با پشتیبانی بمب‌افکن‌های f-16 ارتش ترکیه همراه بوده است! او هم‌چنین ادعا کرد تلفات ارتش سوریه در اثر این حملات، بین ۳۰ تا ۳۵ نفر بوده است!

سراقب؛ هدف جدید متحدین پس از آزادی خان طومان
سوریه - ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷

با سیطره ارتش سوریه و متحدین بر شهر استراتژیک «خان طومان» در استان ادلب و نبردهای سنگین در حومه «خان طومان» در ریف غربی استان حلب، این پرسش مطرح است که روند تحولات میدانی اقلیم ادلب به کدام سمت می‌رود؟ و به زودی کدام منطقه آزاد خواهد شد؟"

بیشتر ...در حال بارگذاری ...