داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده فناوری
پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات تایید نشد
فناوری - ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: گزارش پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات که از سوی وزارت ارتباطات به این شورا ارائه شده به تایید اعضا نرسید و نتایج آن به رئیس جمهور ارسال شد.

جاسوسی با حمله به سیم کارت ها به مدت دو سال
فناوری - ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴

در سال های اخیر سوءاستفاده از آسیب پذیری های امنیتی سیم کارت ها برای حمله به خود گوشی ها متداول شده و به تازگی حمله جدیدی از این دست کشف شده که دو سال ادامه داشته است.

عمر باتری کدام گوشی‌ها بیشتر است؟
فناوری - ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵

مقدار ماندگاری باتری موبایل به عوامل متعددی از جمله ظرفیت باتری ، مقدار مصرف گوشی و... بستگی دارد.

محققان موفق به ساخت رباتی برای غربالگری کودکان مبتلا به اتیسم شدند
فناوری - ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵

محققان در دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت رباتی برای غربالگری کودکان در راستای تشخیص اتیسم شدند. از این ربات نیز می توان برای توانبخشی سالمندان و مبتلایان به اتیسم استفاده کرد.

استعمار فراحاکمیت و استقلال مجازی
فناوری - ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸

استعمار یک هدف کانونی و غایی دارد که در تمامی دوره‌های استعماری، با وجود تغییر نوع و شکل رابطه استعمارگر-مستعمره، ثابت بوده و تداوم یافته است. اغلب صاحب‌نظران معتقدند این هدف غایی همان «وابستگی مستعمره» است، اما مفهوم وابستگی نیز در دوره‌های مختلف متحول شده و از شکلی به شکلی و نوعی به نوعی تغییر یافته است؛ به‌گونه‌ای که به‌طور مثال با تحصیل استقلال سیاسی توسط مستعمره، از کانال وابستگی فکری- فرهنگی اهداف استعماری دنبال شده است.

افزایش چند برابری نرخ خدمات انتقال برای مشترکان تجاری مخابرات
فناوری - ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸

افزایش چند برابری تعرفه ماهانه خدمات انتقال برای مشترکان تجاری شرکت مخابرات ایران که بدون اطلاع رسانی به این کاربران صورت گرفته است، با اعتراض آنها روبرو شده است.

«یوتیوب» بابت گردآوری اطلاعات کودکان ۱۷۰ میلیون دلار جریمه شد
فناوری - ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰

شرکت گوگل با پرداخت ۱۷۰ میلیون دلار برای حل و فصل اتهامات مطرح‌شده علیه «یوتیوب» در زمینه گردآوری اطلاعات از کودکان موافقت کرد.

آذری‌جهرمی: لایحه حفظ حریم خصوصی افراد در فضای مجازی به دولت ارسال شد
فناوری - ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰

وزیر ارتباطات از تهیه لایحه‌ای در دولت برای حفظ حقوق افراد و حریم خصوصی در فضای مجازی خبر داد و گفت: باید برخی مقررات پیشین حذف شود و حقوق افراد نیاز به چارچوب‌های قانونی دارد که کشور ما فاقد آن است.

شبکه ملی اطلاعات؛ واجبی فراموش شده
فناوری - ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴

شبکه ملی اطلاعات همچنان محل ابهام اهالی فن و کارشناسان این حوزه است. حرف‌های متناقضی که از سوی دولتی‌ها زده می‌شود، از سوی دیگر جواب داده می‌شود و اکنون کسی در این فضا نمی‌داند دقیقا چه خبر است، هر چند منتقدان شبکه ملی اطلاعات این روزها فعال‌تر هستند و نقدهای خود را نیز صریح‌تر بیان می‌کنند؛ نقدهایی که از سوی متولیان آن پاسخی نمی‌یابد.

مهمترین منتقد دولت‌ها درباره خصوصی‌سازی‌ها هستم
ایران - ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سخنان یکی دیگر از جوانان نخبه که معتقد بود اجرای نامناسب اجرای اصل ۴۴ و خصوصی سازی ناشی از ابلاغیه سیاستهای کلی است، گفتند: در قضیه اصل ۴۴، تفسیریه علت نتیجه نامناسب آن نیست بلکه علت اصلی، عملکردها است و من همواره مهمترین منتقد آن عملکردها بوده‌ام و در بسیاری از موارد هم در مقابل اشکالها ایستاده و آنها را باز گردانده‌ام.