داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده سبک زندگی
جایگاه «مسجد» کجاست؟
سبک زندگی - ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱

مساجد در طول دوران تاریخ کارکردهای بسیار متفاوتی داشته‌اند، از مرکزی برای مهم ترین فعالیت های حکومتی گرفته تا محلی صرفا برای عبادت. مسجد چگونه می‌تواند در عرصه‌های زندگی تاثیرگذار باشد؟

معمای معماری «ایرانی-اسلامی» خانه مستوفی الممالک
سبک زندگی - ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶

خانه قاجاری مستوفی الممالک نمادی از یک معماری با شکوه ایرانی است. معماری ای که بر فلسفه زندگی ایرانی اسلامی و آرامش در خانه بنا شده است.

«تنهایی» و «مدرنیته» با «تروریسم» مرتبط است؟
سبک زندگی - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷

چه چیزی یک آدم آرام را تبدیل به یک تروریست می‌کند؟ شاید کمتر به این پاسخ رسیده باشید اما هانا آرنت علت آن را «تنهایی» می‌داند.

مقایسه ایرانی - عربی میزان هزینه و مصرف «آب»
سبک زندگی - ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰

داده‌های ساده، نشان می‌دهد ساختار تولید ثروت و ساختار مصرف آب در این کشور به صورت بنیادین در هر سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت ایراد دارد.

کاهش آمار روزه داران و شرکت کنندگان در نمازجمعه/ افزایش حضور در مراسمات و اماکن مقدس مذهبی
سبک زندگی - ۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱

به بیان رئیس ایسپا یک سری شاخص‌ها مانند شرکت در مراسم‌های مذهبی و عزاداری و زیارت اماکن مقدس میزان مثبت و گاهاً افزایشی وجود داشته است. اما یک سری شاخص‌ها از ابتدا کم بوده و الان هم کم است. شرکت در نماز جماعت آمار خوبی را نشان نمی‌دهد، مثلاً در سال ۷۹، ۲۰ درصد مردم گفتند در نماز جماعت شرکت می‌کنند و این آمار هنوز هم همین مقدار است. یا شرکت در نماز جمعه از سال ۷۹ تا به امروز میزان ۱۰ درصد است.

۲۰۳۰ اندلسیزه کردن ایران را به عهده دارد
سبک زندگی - ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲

در ابعاد نظامی هیچ‌وقت صلیبیون نتوانستند پیروزی بزرگی را کسب کنند. اما بعد از نفوذ فرهنگی اروپایی‌ها به درون سرزمین اسلامی این موضوع سهل و آسان شد. اروپایی‌ها با ایجاد فاحشه‌خوان‌ها، مدارس فرهنگی و تربیتی خودشان، رونق اقتصاد ضد اسلامی توانستند، فحشا، فساد، تجاوز و ربا را در آندلس به تدریج حاکم کنند و زمانی که درصدد حمله به سرزمین‌های اسلامی برآمدند، همه جوان‌های اسلامی در بستر فساد و غرق ربا بودند.

مصرف گرایی چالش فرهنگی ماست نه عامل تحریم ها
سبک زندگی - ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵

با نبود تحریم ها هم فرهنگ مصرف گرایی باید اصلاح شود اما مقایسه تعداد وعده های غذایی بخشی از چینی ها با ایرانی ها مغلطه ای است که نشان می دهد جناب وزیر درک صحیحی از مصرف گرایی ندارند.

آمارهای ترسناک از وضعیت کهنسالی ایران
سبک زندگی - ۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹

از دهه ۷۰ به بعد سیاست‌های کنترل جمعیت به صورت گسترده‌ای در کشور عملیاتی شد؛ در اثر تداوم این سیاست‌ها، نرخ جمعیت ایران به زیر نرخ جانشینی رسید؛ با وجود تجدید‌نظر در سیاست‌های تنظیم خانواده، هنوز هم نرخ جمعیت به حد جانشینی نرسیده‌ است!

لزوم بازنگری در «سبک زندگی رمضان»
سبک زندگی - ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۹

واقعیت آن است که سبک زندگی فعلیِ ایرانی‌ها، خصوصاً متأثر از سبک زندگی مدرن، تناسبی با شب‌زنده‌داریِ ماه رمضان نداشته و تقریباً بسیاری از مؤلفه‌های سیاسی و اجتماعیِ کشور هم‌چون ساعات کاری مراکز دولتی و… تناسبی با این موضوع ندارند؛ در حالی که نگاهی کوتاه به تاریخچه‌ی سبک زندگیِ مردم ایران در سده‌ی اخیر نشان می‌دهد که اِحیاء شبانه در ماه رمضان، امری کاملاً عادی و پسندیده بوده و به جدّ مورد توجه قرار می‌گرفته است.

زیست شبانه تهرانی‌ها در ماه رمضان
سبک زندگی - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳

هرساله در شب‌های ماه مبارک رمضان، شهر رنگ‌وبوی تازه‌ای به‌خود می‌گیرد و زندگی سالم شبانه در شهرها و روستاها رواج می‌یابد. بافت سنتی بازار تهران یکی از مناطقی است که در طول سال، شب‌های تاریک و پرخطری را تجربه می‌کند؛ اما در شب‌های ماه رمضان به برکت وجود مسجد ارک تهران و مناجات‌خوانی‌های دسته‌جمعی مردم، جان دوباره می‌گیرد. گزارش پیش ‌رو حاصل گشت‌و‌گذاری شبانه است در محله قدیمی ارک تهران.

بیشتر ...در حال بارگذاری ...