داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده حی علی العزا
روضه‌ی قطار
حی علی العزا - ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷

روزهای آخر دهه چسبیده بود به روزهای شروع درس و بحث و مدرسه. به زیارت رفته‌ها و اهل تبلیغ باید برمی‌گشتند قم. من هم یکی از این هزار. 

روایت بغض‌هایی که در کوچه‌ها ترک می‌خورند
حی علی العزا - ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰

یکی از همین بعد از ظهرهای کش‌دار تابستانی، با همان قیافه تکراری روزهای قرنطینه خودش را توی خانه پخش کرده بود. صدای زیارت عاشورا تار و پود کسلی و پکری را پاره کرد. گوش تیز کردم. تصویر همه روضه‌هایی که چند روز گذشته در صفحات اینستاگرام دیده بودم جلو چشمم رژه رفتند، یعنی می‌شود یک روضه‌خوان هم همت کرده و بساطش را بغل گوش ما پهن کرده باشد؟!. چادر سرکرده و دست دخترم را گرفتیم، دنبال صدا در حیاط را باز کرده و سرمان را چرخاندیم به سمت صدا.

روایت توسل به حضرت عباس در حرم احمد بن موسی
حی علی العزا - ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵

شیراز شهر فرهنگ و شعر و هنر است و برخلاف شهرهای نیمه شمالی به هیئت­ها و مداحان و روضه­هایش معروف نیست بلکه به حافظ و سعدی و شعرها و فیلسوفان و هنرمندانش معروف است. مردم­ش نیز طبعی لطیف و صنعی سازگار دارند. لطافت روح و زبان و گویش­شان را حتی در تجربه­های زیستی کوتاه با مردمش می توان به راحتی لمس کرد. یادم می آید سال پیش بود که کنار ضریح سید علاءالدین­حسین(ع) خلوت کرده بودم بانوی میان­سالی کنارم با حالت طلب و تضرع و استیصال نجوا می­کرد.

عزاداری کنار بالین شهدای گمنام
حی علی العزا - ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷

دلشوره داشتم. با خودم می‌گفتم پس امسال چه می‌شود؟ ایستاده بودم توی حیاط و گوش‌هایم را تیز می‌کردم. نه صدای طبلی می‌آمد، نه سنج و نه دمام. سکوت بود فقط. یاد سال‌های قبل افتادم که از هر سه دسته عزاداری اطراف خانه‌مان صدای نوحه بلند بود.

خطر مذهبی‌های بی خطر
حی علی العزا - ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹

در قاموس مذهبی های بی خطر کل یوم عاشورا یعنی هر روز زیارت عاشورا را با۱۰۰لعن و ۱۰۰سلام بخوانی، تا خیالت از باب تولی و تبری راحت شود، و دیگر نیازی به مبارزه با ظالمین زنده و اطاعت از امام حاضر نباشد.

پر کردن فاصله اجتماعی با فرشته‌‌ها
حی علی العزا - ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۲

ده نفر خانوم و به همین تعداد اقا در ان طرف پرده نشسته بودند، در یک دیگ خیلی بزرگ که پر از یخ بود آب معدنی گذاشته بودند تا اگر کسی آب خواست بدهند و یک بسته ماسک برای مستمعین. ق

ماجرای قد کشیدن یک هیأت خانگی
حی علی العزا - ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶

یک هفته قبل از محرم، اولین سال طلبگی‌اش، با سه نفر از دوستانش به زیر زمین خانه رفته بودند و وسایل کهنه و دبه‌های ترشی و سرکه را یک طرف گذاشته بودند و حسابی کف زیرزمین را آب و جارو زده بودند.

مدیریت هیئتی
حی علی العزا - ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴

مردمی ترین، منظم ترین و دقیق ترین مدیریت را همین هیئت ها انجام داده اند. مدیریتی چابک و پویا که سریع توانست در مواجه با تغییرات شرایط و اعمال پروتکل های بهداشتی خودش را تطبیق بدهد و بدون کوچکترین بی نظمی مراسماتی با شکوه و جمعیت قابل توجه را مدیریت کند. مدیریت هیئتی که کاملا خودجوش و مردم نهاد است، توانسته خارج از چارچوب های خشک رسمی و اداری مدلی موفق را ارائه دهد.

امام حسین (ع) امام «قائم بالقسط» و «عدالت‌خواه» بود
حی علی العزا - ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹

امسال محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا از جهتی یک فرصت است برای این‌که فارغ از مجادلات جاری به حدود و فلسفه مناسک و آیین‌های محرم توجه بدهد. ما می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم و به آن‌چه باید در میانه این مناسک باشد تا اسلامِ ارتجاعی و اسلام مناسک میان‌تهی را ترویج نکند بیندیشیم و این خیلی فرصت مهمی است.

ماجرای قطع دست شیعیان برای زیارت امام حسین(ع)
حی علی العزا - ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵

بی‌تردید عزاداری محرم را نباید تعطیل کرد ولی برگزاری مراسم سوگواری عاشورا همچون گذشته نه تنها مخالف قواعد دینی‌ای است که حفظ جان افراد را بر انجام مناسک دینی مقدم می‌دارد، بلکه جان دیگران را نیز به خطر می‌اندازد و نوعی حق‌الناس است. بر فرض که حکایت قطع دست شیعیان برای زیارت واقعی باشد و ائمه(ع) نیز آن را تایید کرده باشند، زیارت آن شیعیان، جان دیگران تهدید را نمی‌کرد و خطری برای امنیت بهداشتی جامعه نداشت.

بیشتر ...در حال بارگذاری ...