سازمان همکاری اسلامی:

تصمیم برزیل برای انتقال سفارتش به قدس غیر قانونی است

عنوان

تهران-ایرنا- سازمان همکاری اسلامی، تصمیم رئیس جمهوری جدید برزیل برای انتقال سفارت کشورش از تل آویو به قدس اشغالی را غیرقانونی خواند و خواستار بازنگری برازیلیا در این خصوص شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، سازمان همکاری اسلامی با صدور بیانیه ای از «ژایر بولسونارو» رئیس جمهوری جدید برزیل خواست که در مورد موضع 'غیرقانونی' خود درباره انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس اشغالی، تجدید نظر کند.
بولسونارو در جریان تبلیغات انتخاباتی اش از شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت کشورش به این شهر در صورت پیروزی در انتخابات خبر داده بود.
بیانیه یاد شده افزود: اعلام این تصمیم، نقض آشکار قوانین بین المللی و همه معاهدات و قطعنامه ها درباره قدس و فلسطین است.
سازمان همکاری اسلامی از برزیل خواست که بر پایه دیدگاه تشکیل دو کشور، موضعی اتخاذ کند که در راستای برقراری صلح و سازش میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی باشد.
بولسونارو روز پنجشنبه گذشته پس از تصدی پست ریاست جمهوری، بار دیگر وعده انتخاباتی خود درخصوص انتقال سفارت کشورش به قدس را تکرار کرد.
اتحادیه عرب نیز درخصوص اظهارات بولسونارو درباره قدس ابراز ناخرسندی کرد و از وی خواست اظهاراتش را پس بگیرد.
این اتحادیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: انتقال سفارت برزیل به قدس به منزله نقض آشکار قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت محسوب خواهد بود؛ قطعنامه هایی که قدس را شهری تحت اشغال می داند و درباره تغییر اوضاع کنونی در این شهر هشدار می دهد.
در همین راستا، سامی ابوزهری سخنگوی جنبش اسلامی فلسطین (حماس)، این تصمیم را اقدامی خصمانه علیه ملت فلسطین و جهان اسلام دانست و خواستار بازنگری در این باره شد.
بولسونارو همچون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از حامیان سرسخت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی است.
ترامپ 15 آذرماه سال گذشته با شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، دستور انتقال سفارت کشورش در فلسطین اشغالی به این شهر را صادر کرد.
به دنبال این تصمیم ترامپ که مخالفت جهانی را در پی داشت، اردیبهشت ماه سال جاری سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی از تل آویو به قدس منتقل شد.
شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل توسط همه 14 عضو دیگر این شورا محکوم اما قطعنامه مربوطه با رای مخالف آمریکا وتو شد.
پس از آن مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت قاطع رای به محکومیت تصمیم انتقال سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی از تل آویو به قدس داد.
خاورم**9329**شبس**1613

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

از بی نیازی به حمایت تا بی اعتنایی به مخاطب

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی

مشکلات امروز نتیجه اجرای سیاست‌های نیلی و دوستانش است

آقای نیلی باید پاسخگوی عملکرد خود در 5 سال اخیر باشند، ایشان توقع داشتند 100 درصد سیاست‌هایشان اجرا شود، در حالیکه 80-70 درصد سیاستهای فعلی اجرا شده نتیجه تصمیمات ایشان و دوستانشان است

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

عبدالله شهبازی مورخ و پژوهشگر در خصوص این گزارش بی‌بی‌سی درباره قحطی بزرگ در ایران نوشت:  دیروز انکار می‌کردند. حالا برای ترسانیدن ما مطرح می‌کنند.

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

مهم‌ترین مطالب سرویس

هشدار ۳۵ NGO و سازمان حقوقی:
یمن در آستانه قحطی است
شکل گیری BDS اسلامی نیازامروز برای مقابله مردمی با رژیم صهیونیستی
عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل و وظیفه ما
آمریکا، امپراتوری تبعیض ها (۱)
اقلیت ها و خشونت پلیس در آمریکا
وزارت امور خارجه: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز حقانیت ایران است
رای دیوان لاهه به لغو تحریم های دارویی، غذایی، و هوایی
۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند
آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن
واکنش انصارالله به درخواست آمریکایی‌ها؛
آتش بس با توقف فوری بمباران‌ها امکان‌پذیر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین