باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

دوئل وزارت صنعت با شهروندان تهرانی بر سر حضور در نمایشگاه بین المللی تهران

عنوان

در حالی که شهر آفتاب با هزینه های فراوان ساخته شده تا نمایشگاه های پر مخاطب به جای تهران در این محل برگزار شوند، وزیر صنعت برای حضور نمایشگاه های پر مخاطب در تهران نامه می نویسد و خواستار بسترسازی می شود.

به گزارش خبرنگارحوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه بین المللی تهران همواره به گونه ای موجب ایجاد ترافیک سنگین در اطراف نمایشگاه شده است که بیشتر اوقات شهروندان هنگام عبور از بزرگراه شهید چمران و خیابان سئول مجبور هستند، ساعت های زیادی از وقت خود را در ترافیک سپری کنند.

شورای دوم شهر تهران برای جلوگیری از هدر رفت عمر شهروندان و همچنین جلوگیری از آلودگی بی رویه هوای تهران و هدر رفت سوخت خودروها، طرحی را تصویب کرد که به موجب آن برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه های بین المللی تهران ممنوع شد.

شورای شهر به سرعت طرح جایگزین نمایشگاه های پر مخاطب به جای نمایشگاه بین المللی تهران را تصویب کرد و مقرر شد با احداث شهر آفتاب در ضلع جنوبی حرم مطهر امام خمینی(ره) تمامی نمایشگاه های پر مخاطب در این محل برگزار شوند.

تلکام

به منظور سهولت دسترسی شهروندان به این مکان خط یک متروی تهران هم به این نقطه متصل شد، تا دیگر بهانه ای برای برگزاری نکردن نمایشگاه های پر مخاطب در شهر آفتاب نباشد.

تلکام

سال گذشته نمایشگاه شهر آفتاب با میزبانی نمایشگاه کتاب که از پر مخاطب ترین نمایشگاه های کشور است، نشان داد آماده برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب است.

اما یک سال بعد شرکت نمایشگاه های بین المللی با نادیده گرفتن نمایشگاه شهر آفتاب، خود را به کوچه چپ زد و در اقدامی تعجب برانگیز نمایشگاه خودرو را در تقویم نمایشگاهی خود ثبت کرد.


بیشتر بخوانید: اصرار وزارت صنعت به برگزاری یک نمایشگاه غیرقانونی در تهران + سند


خوشبختانه این موضوع از چشمان خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان پنهان نماند و با پیگیری هایی که انجام شد، برخی اعضای شورای شهر به موقع به این موضوع ورود کردند و مانع از برگزاری نمایشگاه خودرو در این محل شدند.


بیشتر بخوانید: پیگیری های باشگاه خبرنگاران جوان جواب داد/ حذف نمایشگاه خودرو از تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران


اما شرکت نمایشگاه های بین المللی تهران دست بردار نبود و تلاش کرد تا به تلافی برگزار نشدن نمایشگاه خودرو در این محل، دو نمایشگاه  پر مخاطب تر در این محل برگزار کند که این دو نمایشگاه چیزی نبودند جز الکامپ و تلکام.

تلکام

با نزدیک شدن به زمان برگزاری نمایشگاه الکامپ بار دیگر خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان این موضوع را به صحن شورا کشاند، تا مانع برگزاری آن شود، اما این بار بسیاری از اعضای شورای شهر بر خلاف دفعه گذشته پس از اطلاع از این موضوع هیچگاه هیچ تذکری به برگزار کنندگان نمایشگاه ندادند، مگر زمانی که نمایشگاه به کار خود پایان داده بود و تنها نوش دارویی پس از مرگ سهراب شدند.


بیشتر بخوانید: اصرار مسئولان به قانون شکنی با برگزاری الکامپ در سئول / ترافیک هدیه به ساکنان اطراف نمایشگاه بین المللی


البته پیش از برگزاری نمایشگاه الکامپ رحمانی فضلی، وزیر کشور طی نامه ای به شریعتمداری وزیر صنعت دستور داد که از برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در این محل خودداری کند، اما شریتعمداری به این نامه اعتنایی نکرد و با تکروی اقدام به برگزاری این نمایشگاه کرد.

در نهایت پس از فراز و فرودهای فراوان، وزارت صنعت در یک قانون شکنی آشکار اقدام به برگزاری نمایشگاه الکامپ می کند و پس از آن که می بیند، این قانون شکنی آشکار مجازاتی ندارد و نباید بهای آن را پرداخت کند، در یک قانون شکنی آشکار دیگر هم اقدام به برگزاری نمایشگاه تلکام می کند.

شواهد و قراین حاکی از آن است که لقمه برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه بین المللی تهران، به دهان وزیر صنعت مزه کرده و تلاش می کند، بقای نامبارک نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه بین المللی تهران را تثبیت کند.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی طی نامه ای به محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران درخواست کرده تا از خط 7 متروی تهران در شهرک غرب یک شاخه انشعاب گرفته و به نمایشگاه بین المللی تهران متصل شود.

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به نامه شریعتمداری گفت: عصر روز دوشنبه جلسه ای را با مسئولان نمایشگاه بین المللی تهران برگزار و بحث کردیم که چگونه می توان با روش سرمایه گذاری بخش خصوصی و مجتمع های ایستگاهی، ساخت این شاخه از خط مترو را اجرا کرد.

وی در خصوص مسیر انشعابی خط 7 که باید به نمایشگاه بین المللی برسد، افزود: این شاخه از شهرک غرب به میدان کاج، از میدان کاج به میدان فرهنگ و سپس با رسیدن به آتی ساز از عرض چمران عبور می کند و به نمایشگاه بین المللی تهران می رسد.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: وزیر صنعت در این نامه پیگیری کرده بود که چرا این خط را اجرایی نمی کنید و ما هم در جلسه دیروز موضوع را پیگیری کردیم.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر نقشه های شاخه انشعابی خط 7 آماده است، گفت: در دوره ای که من در مترو مسئولیتی نداشتم، وقتی که خط 7 را ساختند انشعاب آن را حذف کردند و حالا باید شرکت مشاور بررسی کند که چگونه می توان دوباره آن را ساخت.

بر کسی پوشیده نیست که با اتصال مترو به نمایشگاه بین المللی تهران، بهانه ای تحت عنوان کاهش ترافیک خودرویی فراهم می شود، تا وزارت صنعت پرقدرت تر از گذشته اقدام به برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در این محل کند.

تجربه برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در مصلی تهران که به دو ایستگاه مترو شهید بهشتی و مصلی متصل بود، نشان داده است، اگرچه بسیاری از شهروندان برای تردد از مترو استفاده می کنند، اما این کار تاثیری بر کاهش ترافیک خودرویی اطراف نمایشگاه ندارد و در طول برگزاری نمایشگاه شهروندان هنگام عبور از اطراف مصلی ساعات زیادی از عمر خود را در ترافیک بر باد داده اند، بنابراین جناب وزیر! آزموده را آزمودن خطاست.

اما شنیدینی تر از هر چیز، استدلال رئیس شورای شهر تهران در خصوص برگزار نشدن نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه بین المللی تهران است.

محسن هاشمی رفسنجانی در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: نمایشگاه پر مخاطب، نمایشگاهی است که بیش از 40 هزار مترمربع از فضای نمایشگاهی را به خود اختصاص دهد، اما نمایشگاه هایی که تاکنون در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شده اند همگی زیر 10 هزار مترمربع فضای نمایشگاهی داشته اند که این نشان می دهد در ادوار اخیر هیچ نمایشگاه پر مخاطبی تاکنون در این محل برگزار نشده است.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: وقتی فضای نمایشگاه را زیاد کنیم، تعداد غرفه ها و در نتیجه تعداد مخاطبان هم زیاد می شود.

آملی مدیر امور نمایشگاه های داخلی نمایشگاه بین المللی تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به اینکه سال گذشته فضای ناخالص نمایشگاه الکامپ 50 هزار مترمربع به صورت سرپوشیده در اختیار متقاضیان قرار گرفت، اظهار کرد: در مجموع 30 هزار مترمربع به طور خالص و با احتساب غرفه های موجود در تمام فضای نمایشگاه در اختیار آن ها قرار گرفت.

اکنون که وزارت صنعت عزم خود را جزم کرده تا میخ برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب را در نمایشگاه بین المللی تهران بکوبد، شورای شهر تهران هم وظیفه ای تاریخی پیدا کرده تا با بیرون کشیدن این میخ از زمین نمایشگاه بین المللی تهران، قانون را اجرا کرده و گامی موثر در راستای حفظ حقوق شهروندان تهرانی بردارد.

گزارش از علی کاظمی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
نقد سیدمحمود رضوی بر گزارش روزنامه فرهیختگان
دفاع تهییه کننده سینما از مدارس غیرانتفاعی
شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین