باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

دوئل وزارت صنعت با شهروندان تهرانی بر سر حضور در نمایشگاه بین المللی تهران

عنوان

در حالی که شهر آفتاب با هزینه های فراوان ساخته شده تا نمایشگاه های پر مخاطب به جای تهران در این محل برگزار شوند، وزیر صنعت برای حضور نمایشگاه های پر مخاطب در تهران نامه می نویسد و خواستار بسترسازی می شود.

به گزارش خبرنگارحوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه بین المللی تهران همواره به گونه ای موجب ایجاد ترافیک سنگین در اطراف نمایشگاه شده است که بیشتر اوقات شهروندان هنگام عبور از بزرگراه شهید چمران و خیابان سئول مجبور هستند، ساعت های زیادی از وقت خود را در ترافیک سپری کنند.

شورای دوم شهر تهران برای جلوگیری از هدر رفت عمر شهروندان و همچنین جلوگیری از آلودگی بی رویه هوای تهران و هدر رفت سوخت خودروها، طرحی را تصویب کرد که به موجب آن برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه های بین المللی تهران ممنوع شد.

شورای شهر به سرعت طرح جایگزین نمایشگاه های پر مخاطب به جای نمایشگاه بین المللی تهران را تصویب کرد و مقرر شد با احداث شهر آفتاب در ضلع جنوبی حرم مطهر امام خمینی(ره) تمامی نمایشگاه های پر مخاطب در این محل برگزار شوند.

تلکام

به منظور سهولت دسترسی شهروندان به این مکان خط یک متروی تهران هم به این نقطه متصل شد، تا دیگر بهانه ای برای برگزاری نکردن نمایشگاه های پر مخاطب در شهر آفتاب نباشد.

تلکام

سال گذشته نمایشگاه شهر آفتاب با میزبانی نمایشگاه کتاب که از پر مخاطب ترین نمایشگاه های کشور است، نشان داد آماده برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب است.

اما یک سال بعد شرکت نمایشگاه های بین المللی با نادیده گرفتن نمایشگاه شهر آفتاب، خود را به کوچه چپ زد و در اقدامی تعجب برانگیز نمایشگاه خودرو را در تقویم نمایشگاهی خود ثبت کرد.


بیشتر بخوانید: اصرار وزارت صنعت به برگزاری یک نمایشگاه غیرقانونی در تهران + سند


خوشبختانه این موضوع از چشمان خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان پنهان نماند و با پیگیری هایی که انجام شد، برخی اعضای شورای شهر به موقع به این موضوع ورود کردند و مانع از برگزاری نمایشگاه خودرو در این محل شدند.


بیشتر بخوانید: پیگیری های باشگاه خبرنگاران جوان جواب داد/ حذف نمایشگاه خودرو از تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران


اما شرکت نمایشگاه های بین المللی تهران دست بردار نبود و تلاش کرد تا به تلافی برگزار نشدن نمایشگاه خودرو در این محل، دو نمایشگاه  پر مخاطب تر در این محل برگزار کند که این دو نمایشگاه چیزی نبودند جز الکامپ و تلکام.

تلکام

با نزدیک شدن به زمان برگزاری نمایشگاه الکامپ بار دیگر خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان این موضوع را به صحن شورا کشاند، تا مانع برگزاری آن شود، اما این بار بسیاری از اعضای شورای شهر بر خلاف دفعه گذشته پس از اطلاع از این موضوع هیچگاه هیچ تذکری به برگزار کنندگان نمایشگاه ندادند، مگر زمانی که نمایشگاه به کار خود پایان داده بود و تنها نوش دارویی پس از مرگ سهراب شدند.


بیشتر بخوانید: اصرار مسئولان به قانون شکنی با برگزاری الکامپ در سئول / ترافیک هدیه به ساکنان اطراف نمایشگاه بین المللی


البته پیش از برگزاری نمایشگاه الکامپ رحمانی فضلی، وزیر کشور طی نامه ای به شریعتمداری وزیر صنعت دستور داد که از برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در این محل خودداری کند، اما شریتعمداری به این نامه اعتنایی نکرد و با تکروی اقدام به برگزاری این نمایشگاه کرد.

در نهایت پس از فراز و فرودهای فراوان، وزارت صنعت در یک قانون شکنی آشکار اقدام به برگزاری نمایشگاه الکامپ می کند و پس از آن که می بیند، این قانون شکنی آشکار مجازاتی ندارد و نباید بهای آن را پرداخت کند، در یک قانون شکنی آشکار دیگر هم اقدام به برگزاری نمایشگاه تلکام می کند.

شواهد و قراین حاکی از آن است که لقمه برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه بین المللی تهران، به دهان وزیر صنعت مزه کرده و تلاش می کند، بقای نامبارک نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه بین المللی تهران را تثبیت کند.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی طی نامه ای به محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران درخواست کرده تا از خط 7 متروی تهران در شهرک غرب یک شاخه انشعاب گرفته و به نمایشگاه بین المللی تهران متصل شود.

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به نامه شریعتمداری گفت: عصر روز دوشنبه جلسه ای را با مسئولان نمایشگاه بین المللی تهران برگزار و بحث کردیم که چگونه می توان با روش سرمایه گذاری بخش خصوصی و مجتمع های ایستگاهی، ساخت این شاخه از خط مترو را اجرا کرد.

وی در خصوص مسیر انشعابی خط 7 که باید به نمایشگاه بین المللی برسد، افزود: این شاخه از شهرک غرب به میدان کاج، از میدان کاج به میدان فرهنگ و سپس با رسیدن به آتی ساز از عرض چمران عبور می کند و به نمایشگاه بین المللی تهران می رسد.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: وزیر صنعت در این نامه پیگیری کرده بود که چرا این خط را اجرایی نمی کنید و ما هم در جلسه دیروز موضوع را پیگیری کردیم.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر نقشه های شاخه انشعابی خط 7 آماده است، گفت: در دوره ای که من در مترو مسئولیتی نداشتم، وقتی که خط 7 را ساختند انشعاب آن را حذف کردند و حالا باید شرکت مشاور بررسی کند که چگونه می توان دوباره آن را ساخت.

بر کسی پوشیده نیست که با اتصال مترو به نمایشگاه بین المللی تهران، بهانه ای تحت عنوان کاهش ترافیک خودرویی فراهم می شود، تا وزارت صنعت پرقدرت تر از گذشته اقدام به برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در این محل کند.

تجربه برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب در مصلی تهران که به دو ایستگاه مترو شهید بهشتی و مصلی متصل بود، نشان داده است، اگرچه بسیاری از شهروندان برای تردد از مترو استفاده می کنند، اما این کار تاثیری بر کاهش ترافیک خودرویی اطراف نمایشگاه ندارد و در طول برگزاری نمایشگاه شهروندان هنگام عبور از اطراف مصلی ساعات زیادی از عمر خود را در ترافیک بر باد داده اند، بنابراین جناب وزیر! آزموده را آزمودن خطاست.

اما شنیدینی تر از هر چیز، استدلال رئیس شورای شهر تهران در خصوص برگزار نشدن نمایشگاه های پر مخاطب در نمایشگاه بین المللی تهران است.

محسن هاشمی رفسنجانی در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: نمایشگاه پر مخاطب، نمایشگاهی است که بیش از 40 هزار مترمربع از فضای نمایشگاهی را به خود اختصاص دهد، اما نمایشگاه هایی که تاکنون در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شده اند همگی زیر 10 هزار مترمربع فضای نمایشگاهی داشته اند که این نشان می دهد در ادوار اخیر هیچ نمایشگاه پر مخاطبی تاکنون در این محل برگزار نشده است.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: وقتی فضای نمایشگاه را زیاد کنیم، تعداد غرفه ها و در نتیجه تعداد مخاطبان هم زیاد می شود.

آملی مدیر امور نمایشگاه های داخلی نمایشگاه بین المللی تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به اینکه سال گذشته فضای ناخالص نمایشگاه الکامپ 50 هزار مترمربع به صورت سرپوشیده در اختیار متقاضیان قرار گرفت، اظهار کرد: در مجموع 30 هزار مترمربع به طور خالص و با احتساب غرفه های موجود در تمام فضای نمایشگاه در اختیار آن ها قرار گرفت.

اکنون که وزارت صنعت عزم خود را جزم کرده تا میخ برگزاری نمایشگاه های پر مخاطب را در نمایشگاه بین المللی تهران بکوبد، شورای شهر تهران هم وظیفه ای تاریخی پیدا کرده تا با بیرون کشیدن این میخ از زمین نمایشگاه بین المللی تهران، قانون را اجرا کرده و گامی موثر در راستای حفظ حقوق شهروندان تهرانی بردارد.

گزارش از علی کاظمی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به پدیده فقر و کارهای خیریه

قیمتِ کار خیر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین