برگزاری همه‌پرسی درباره قانون اساسی جدید کوبا در فوریه

عنوان

همه‌پرسی سراسری در مورد قانون اساسی جدید کوبا در ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ برگزار می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، همه پرسی سراسری در مورد قانون اساسی جدید کوبا که نقش بازار و فعالیت خصوصی را در اقتصاد به رسمیت می شناسد، ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ برگزار می شود. این خبر را تلویزیون ملی کوبا روز پنجشنبه اعلام کرد.

قانون اساسی جدید کوبا ابتدا در یک مناظره مردمی که ۱۳ اوت تا ۱۵ اوت نوامبر در شرکت ها، مدارس، دانشگاه ها و محله ها برگزار خواهد شد، مورد بحث قرار خواهد گرفت. برای نخستین بار پس از انقلاب سال ۱۹۵۹ کوبا، حدود یک میلیون و چهارصد هزار کوبایی مهاجر یا تبعیدی نیز می توانند در این همه پرسی و بحث های مربوط به آن شرکت کنند.

لازارو آرونته، یکی از افسران عالی رتبه نیرو های مسلح انقلابی کوبا، به تلویزیون کوبا (Cubavision) گفت: «ما باید چالشی بسیار مهم را از پیش رو برداریم که آماده کردن خود برای شرکت در روند مراجعه به آرا عمومی برای قانون اساسی و حمایت بی قید و شرط از آن در بیست و چهارم فوریه ۲۰۱۹ است.»

تاریخ همه پرسی که مصادف است با سالگرد اعلام قانون اساسی فعلی در سال ۱۹۷۶ و آغاز جنگ استقلال کوبا از اسپانیا در سال ۱۸۹۵، در خبر شبانگاهی تلویزیون ملی کوبا نیز اعلام شد. پیش نویس قانون اساسی جدید کوبا نقش بازار و فعالیت خصوص را به رسمیت می شناسد، اما همچنان زیر قیومیت حزب کمونیست که تنها حزب حاکم در این کشور است. این پیش نویس ماه ژوئیه در پارلمان کوبا تصویب شد.

قانون اساسی جدید عنوان «رئیس جمهوری» و عناوین معاون رئیس جمهور و نخست وزیر را به نظام سیاسی کشور وارد می کند. این قانون اساسی همچنین سن نامزدی برای ریاست جمهوری را تا ۶۰ سالگی و دوره ریاست جمهوری را پنج سال با امکان یک دوره پیاپی دیگر تعیین می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

از بی نیازی به حمایت تا بی اعتنایی به مخاطب

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی

مشکلات امروز نتیجه اجرای سیاست‌های نیلی و دوستانش است

آقای نیلی باید پاسخگوی عملکرد خود در 5 سال اخیر باشند، ایشان توقع داشتند 100 درصد سیاست‌هایشان اجرا شود، در حالیکه 80-70 درصد سیاستهای فعلی اجرا شده نتیجه تصمیمات ایشان و دوستانشان است

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

عبدالله شهبازی مورخ و پژوهشگر در خصوص این گزارش بی‌بی‌سی درباره قحطی بزرگ در ایران نوشت:  دیروز انکار می‌کردند. حالا برای ترسانیدن ما مطرح می‌کنند.

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

مهم‌ترین مطالب سرویس

هشدار ۳۵ NGO و سازمان حقوقی:
یمن در آستانه قحطی است
شکل گیری BDS اسلامی نیازامروز برای مقابله مردمی با رژیم صهیونیستی
عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل و وظیفه ما
آمریکا، امپراتوری تبعیض ها (۱)
اقلیت ها و خشونت پلیس در آمریکا
وزارت امور خارجه: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز حقانیت ایران است
رای دیوان لاهه به لغو تحریم های دارویی، غذایی، و هوایی
۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند
آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن
واکنش انصارالله به درخواست آمریکایی‌ها؛
آتش بس با توقف فوری بمباران‌ها امکان‌پذیر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین