برگزاری همه‌پرسی درباره قانون اساسی جدید کوبا در فوریه

عنوان

همه‌پرسی سراسری در مورد قانون اساسی جدید کوبا در ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ برگزار می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، همه پرسی سراسری در مورد قانون اساسی جدید کوبا که نقش بازار و فعالیت خصوصی را در اقتصاد به رسمیت می شناسد، ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ برگزار می شود. این خبر را تلویزیون ملی کوبا روز پنجشنبه اعلام کرد.

قانون اساسی جدید کوبا ابتدا در یک مناظره مردمی که ۱۳ اوت تا ۱۵ اوت نوامبر در شرکت ها، مدارس، دانشگاه ها و محله ها برگزار خواهد شد، مورد بحث قرار خواهد گرفت. برای نخستین بار پس از انقلاب سال ۱۹۵۹ کوبا، حدود یک میلیون و چهارصد هزار کوبایی مهاجر یا تبعیدی نیز می توانند در این همه پرسی و بحث های مربوط به آن شرکت کنند.

لازارو آرونته، یکی از افسران عالی رتبه نیرو های مسلح انقلابی کوبا، به تلویزیون کوبا (Cubavision) گفت: «ما باید چالشی بسیار مهم را از پیش رو برداریم که آماده کردن خود برای شرکت در روند مراجعه به آرا عمومی برای قانون اساسی و حمایت بی قید و شرط از آن در بیست و چهارم فوریه ۲۰۱۹ است.»

تاریخ همه پرسی که مصادف است با سالگرد اعلام قانون اساسی فعلی در سال ۱۹۷۶ و آغاز جنگ استقلال کوبا از اسپانیا در سال ۱۸۹۵، در خبر شبانگاهی تلویزیون ملی کوبا نیز اعلام شد. پیش نویس قانون اساسی جدید کوبا نقش بازار و فعالیت خصوص را به رسمیت می شناسد، اما همچنان زیر قیومیت حزب کمونیست که تنها حزب حاکم در این کشور است. این پیش نویس ماه ژوئیه در پارلمان کوبا تصویب شد.

قانون اساسی جدید عنوان «رئیس جمهوری» و عناوین معاون رئیس جمهور و نخست وزیر را به نظام سیاسی کشور وارد می کند. این قانون اساسی همچنین سن نامزدی برای ریاست جمهوری را تا ۶۰ سالگی و دوره ریاست جمهوری را پنج سال با امکان یک دوره پیاپی دیگر تعیین می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:

وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند

۲ گزاره رژیم صهیونیستی برای مقابله با راهکارهای ابتکاری مقاومت

حماس و مقاومت فلسطین از روزهای ابتدایی فروردین امسال با ابتکار «راهپیمایی بازگشت» و «بادبادک‌های آتشین» به منظور کاهش محاصره، معادلات نوارغزه را برای اسرائیل کاملاً دگرگون کردند. تداوم و گسترده شدن استفاده فلسطینیان از بادبادک‌های آتشین کاملاً امنیت شهرک‌های اطراف نوارغزه را با چالش روبرو کرد.

۹۰ درصد مشکلات افتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت است

در شرایط کنونی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به نحوه مدیریت اقتصادی بسیاری از مدیران رده بالای اقتصادی کشور اعتراض دارند، اگر اعتراض آنها شنیده نشود و با این ادبیات اخیر معاون وزیر صنعت پاسخ داده شود، به نفع کشور نخواهد بود.

خطای بزرگ؛ زمینه‌ساز کاهش ارزش پول ملی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کاهش ارزش پول ملی را از مشکلات کنونی اقتصاد کشور دانستند و گفتند: در قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی تدبیری و بی توجهی ارز کشور دست سوءاستفاده کنندگان رفت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دکتر فرشته روح‌افزا همسر شهید حاتمی:
تذکر می‌دهند که در خصوص شهدای مکه و منا مصاحبه نکنید
قانونی در ضدیت با تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل و رد توافق اسلو
نژادپرستی علنی، فرصتی برای اقامه دعاوی حقوقی علیه تل‌آویو
مرگی جز شهادت بر تو حرام بود
چمران افغانستان
سخنان تکراری و ایران‌ستیزانه وزیر خارجه آمریکا در جمع آمریکایی‌های ایرانی‌تبار
صادرات نفت ایران را صفر می‌کنیم/ مذاکره برای تغییر سیاست‌های ایران
آیا ایران در بازسازی سوریه میدان را واگذار کرده است؟
بازسازی سوریه؛ فرصت و تهدید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین