ذبیح‌الله محمدی، نقاش خودآموخته:

۲ کلاس سواد دارم اما شاهنامه را از بر هستم/ ادبیات کهن را نقاشی می‌کنم

عنوان

ذبیح الله محمدی که به تازگی نقاشی‌های خود را در نمایشگاه «از آوردگاه و از بزم و از داستان» به معرض تماشا گذاشته است، گفت: من فقط دو کلاس سواد دارم، اما شاهنامه و اسکندرنامه را بر هستم و داستا‌ن‌های آن‌ها را نقاشی می‌کنم.

به گزارش خبرگزاری فارس، ذبیح الله محمدی درباره نمایشگاه «از آوردگاه و از بزم و از داستان» گفت: من از کودکی با انگشت روی خاک نقاشی می کردم و تنها شانس این را داشتم که تا کلاس دوم ابتدایی درس بخوانم اما چون به قرآن و کتاب خواندن علاقه مند بودم، از این رو هرگز کتاب خواندن را رها نکردم و قرآن و کتاب هایی همچون شاهنامه، اسکندرنامه و خمسه نظامی از جمله کتاب هایی هستند که من آن ها را حفظ کرده ام و تاکنون سطری از آن ها را فراموش نکرده ام.
او افزود: داستان ها و نقل های این کتاب ها در ذهن من حک شده اند و هر بار که تصمیم می گیرم نقاشی کنم، این داستان ها به کمکم می آیند و من براساس آن ها و تصویری که از این داستان ها در ذهنم ساخته ام آن ها را نقاشی می کنم.
این نقاش ۷۶ ساله ادامه داد: من از زمانی که به خاطر دارم همواره به فکر نقاشی کردن هستم و نقاشی را با این که مشاغل مختلفی پشت سر گذاشته ام اما رها نکرده ام. هر روز که از خواب بیدار می شوم پس از نماز و صبحانه شروع به کار می کنم و تا شب همچنان مشغول نقاشی هستم.
این هنرمند خودآموخته که برای نخستین بار است آثارش را در قالب نمایشگاه انفرادی به نمایش گذاشته، گفت: من پیش از این در دو نمایشگاه گروهی آثارم را به نمایش گذاشته ام و با اصرار فرزندانم و برای شادمانی آن ها نمایشگاه برپا کردم و خودم بیش از هر چیزی از کشیدن نقاشی لذت می برم.

ذبیح الله محمدی از جمله نقاشان خودآموخته ای است که از کودکی دلبسته داستان های شاهنامه شده است و این هنرمند ۷۶ ساله سال هاست که با تکنیک خودکار داستان های شاهنامه و داستان هایی که از کودکی به نقل از دیگران شنیده و در خاطرش مانده است را به تصویر می کشد.
او در این نمایشگاه که نخستین تجربه نمایشگاه انفرادی اش نیز به شمار می رود مجموعه ای از ۵۰ نقاشی در ابعاد کوچک را با تکنیک خودکار به نمایش می گذارد. بخشی از آثار او تک رنگ و برخی نیز رنگی کار شده اند.
ذبیح الله محمدی در سال ۱۳۲۰ در روستای ملاشیر الیگودرز متولد شده و از کودکی دلبسته نقاشی و داستان شد؛ به طوری که تا پایان کلاس دوم ابتدایی به خوبی توانست شاهنامه را بخواند. او پس از کلاس دوم ابتدایی دیگر شانس تحصیل رسمی نداشت و به تشویق و با حمایت های پدرش به نقالی روی آورد و در شب نشینی ها و بزم هایی که در روستا برپا می شد، او به عنوان نقال حضور داشت.

محمدی به مرور برای شرح داستان های شاهنامه به نقاشی روی آورد. وی هم اکنون در سن ۷۶ سالگی هر روزش را با نقاشی شروع می کند و تا ساعت ها دست از نقاشی کشیدن برنمی دارد.
نمایشگاه نقاشی های ذبیح الله محمدی با عنوان «از آوردگاه و از بزم و از داستان» تا ۲۵ مهر در گالری زمستان خانه هنرمندان ایران دایر است.
انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین