رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران:

انتقاد از گزارش مخدوش وزیر کشور در مراسم تنفیذ/ ۱۰ درصد آرا بازشماری نشد

عنوان

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران ضمن انتقاد از گزارش مخدوش وزیر کشور در مراسم تنفیذ رئیس جمهور، گفت: بر خلاف اظهارات وزیر کشور، به درخواست قانونی معترضان انتخابات شورای شهر تهران مبنی بر بازشماری ۱۰ درصد از صندوق‌ها، هرگز رسیدگی نشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی شاکری در سخنان پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران، ضمن آرزوی موفقیت برای دولت دوازدهم، توصیه کرد رئیس جمهور تمام گفت و گوهای کارشناسی که در دوران انتخابات درباره مشکلات کشور و راهکارهای برون رفت از آن صورت گرفت را جمع بندی و برای تعیین مسیر دولت جدید ضمن مبنا قراردادن ملاحظات و جهت گیری‌های سه گانه شامل پرداختن به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، تعامل گسترده با دنیا، صلابت و قدرت در برابر هر سلطه‌طلبی و توصیه های دهگانه مقام معظم رهبری در این خصوص از جمع بندی نظرات کارشناسان نیز استفاده کند.
وی با اشاره به ارائه آمار و اطلاعات مربوط به برگزاری انتخابات توسط وزیر کشور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری، گفت: صحیح این بود که گزارش به درستی اعلام شود اما از این جایگاه رسمی آمارهایی مخدوش ارائه شد که در پرونده وزارت کشور باقی می‌ماند.
شاکری ادامه داد: در تهران معترضان به نتیجه انتخابات شورای شهر از مبادی قانونی طرح موضوع کردند اما درخواست قانونی آنها مبنی بر بازشماری 10 درصد از صندوق‌ها هرگز اجابت نشد؛ بلکه حتی 5 صندوق رای هم بازشماری نشد. با این وجود وزیر کشور در ادعایی خلاف واقع اعلام کرد که به این شکایات رسیدگی شده است و این در حالی است که حتی نماینده یک نفر از شاکیان در زمان بازشماری آرا که ادعا می‌شود انجام شده، دعوت نشده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی این استدلال را مطرح می‌کنند که مردم با انتخابی که انجام داده اند، اعلام کرده‌اند که چه انتظاری از دولت دارند، چه چیز را می‌خواهند و چه چیز را نمی خواهند، گفت: این استدلال از باب انتخاب یک شخص برای مدیریت صحیح به نظر می‌رسد، اما تمام مطالبی که یک شخص بیان می‌کند، نمی‌تواند مبنای عمل دولت آینده باشد. کمااینکه در سوگندنامه ریاست جمهوری نیز اشاره شده که رییس جمهور پاسدار نظام، قانون اساسی، مذهب رسمی کشور و جایگاه ولایت فقیه است. بنابراین سلسله مراتب و لایه هایی قبل از برنامه های فردی وجود دارد که مردم با شرکت در انتخابات در واقع به این موارد نیز رای داده و آنها را نیز از رئیس دولت انتظار دارند.
این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: از این رو شاید با تسامح بتوان برداشت برخی مبنی بر اینکه مردم می دانند چه چیز را انتخاب کرده اند و همان باید ملاک عمل باشد را قابل قبول دانست، اما با دقت کارشناسی این اظهارات قابل قبول نیست چراکه رییس جمهور به ارکان دیگری هم مقید است.
شاکری خاطرنشان کرد: زمانی که عنوان می شود صندوق آرا تعیین کننده است، باید به این نکته هم توجه کرد که 24 میلیون نفر به رییس جمهور منتخب رای دادند اما 16 میلیون نفر نیز به رقیب او رای داده و 14 میلیون نفر هم اصلا در انتخابات شرکت نکرده اند، بنابراین حدود 30 میلیون نفر هستند که به رییس جمهور منتخب رای نداده اند. از این رو بهتر است حامیان رییس جمهور از این کانال وارد موضوع نشوند. همین که مقام معظم رهبری حکم ایشان را تنفیذ کرده اند، آحاد ملت را به همراهی با دولت برای پیشبرد اهداف نظام ملزم می‌کند.
وی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به دیدارهای اخیر خود با خانواده های شهدا، یادآور شد: برخی از مناطق تهران نظیر 17، 14 و 12 ظرفیتی برای نامگذاری ندارند تا بتوان به مطالبه تمام خانواده های شهدا پاسخ داد. از این رو می توان در بوستان های محوری بناهای یادبودی تحت عنوان «جلوه گاه شهادت» ایجاد کرد و یادمان هایی از نام شهدای محله را در این مکان قرار داد. امیدوارم شورای شهر در دوره آینده بتواند از این ظرفیت برای نامگذاری استفاده کند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
نقد سیدمحمود رضوی بر گزارش روزنامه فرهیختگان
دفاع تهییه کننده سینما از مدارس غیرانتفاعی
شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین