۱۳۹۱/۵/۲۸ - ۴۳ : ۱۵

آیت‌الله مکارم شیرازی: مؤسسات نجومی می‌گویند با محاسباتی که کرده‌ایم امکان ندارد امروز عصر هلال ماه نه با چشم مسلح و نه با چشم غیرمسلح در کشورهای ایران، عراق، عربستان سعودی و افغانستان رؤیت شود/ علمای جهان اسلام در برابر مسلمان‌کشی تروریست‌ها در سوریه سکوت نکنند

این مرجع تقلید امروز در جلسه تفسیر موضوعی قرآن کریم خود در حرم حضرت معصومه(ع) با بیان اینکه اگر هلال ماه رؤیت شود فردا عید و در غیر این صورت فردا سی امین روز ماه رمضان است، اظهار داشت:
- کارگرانی که در کارخانه هایی کار می کنند و یا در آموزشگاه‌هایی هستند که شبانه روزی است، در اینجا زکات فطره آنها بر عهده خودشان است و نان خور آن کارخانه به حساب نمی‌آیند، مؤسسات شبانه‌روزی نیز اگر دولتی است و یا مراکز سربازی است؛ آنچه مربوط به دولت است زکات فطره ندارد، اما اگر مربوط به بخش خصوصی باشد زکات فطره را بخش خصوصی باید بدهد.
- اگر کسی پولی ندارد که زکات فطره را پرداخت کند اما دارای سرمایه است، چنین فردی باید زکات فطره را پرداخت کند.
- به حساب گندم به ازای هر نفر دو هزار و 500 تومان و به حساب برنج بین هفت و 10 هزار تومان است و البته کسانی که توانایی دارند اگر به حساب برنج بدهند بهتر است و ان شاء الله همه غفلت نکنند و با پرداخت آن در نماز عید شرکت کنند.
- اسلام با سرعت در دنیا پیشرفت و شرق و غرب را تسخیر کرد، کسانی می‌گویند پیشرفت سریع اسلام به دلیل اتکای آن به شمشیر است که در جواب باید گفت این سخن نادرست است و کسانی که این حرف ها را می‌زنند از برنامه‌های جنگ های اسلامی و آیات قرآن در مورد جنگ و صلح اطلاعی ندارند.
- بهترین سند برای باطل بودن این شبهه را می توانید در کشورهای اسلامی مشاهده کنید، امروز اقلیت های مختلفی از مذاهب گوناگون در کشورهای مختلف از جمله کشور ما زندگی می کنند و حتی در مجلس شورای اسلامی نیز نماینده دارند و برنامه های خاص خود را دارند و احدی نیز آنها را مجبور به پذیرش اسلام نکرده و نمی کند و همواره در تاریخ اسلام نیز این گونه بوده است.
- در زمانی که قانون اساسی را می نوشتیم ما در گروه مذاهب مشغول فعالیت بودیم که نمایندگان از مذاهب مختلف حضور داشتند و در قانون اساسی به حقوق اقلیت های دینی اشاره شده است.
- قرآن جنگ برای دفاع از مظلوم را جایز می داند، از این رو آیات قرآن چراغ سبزهایی که برای جنگ می دهد برای این است، نه اینکه به جایی حمله کنیم تا مسلمان شوند؛ لااکراه فی الدین یک قاعده طبیعی است از این رو باید به این نکته توجه داشته باشیم که پیشرفت سریع اسلام به واسطه فرهنگ انسان ساز اسلام، فرهنگ مبارزه با ظلم و ظالم است.
- چقدر از اسلام بیگانه هستند جمعیتی که اسلحه به دست گرفته اند و مشغول مسلمان کشی در کشورهای اسلامی هستند؛ دشمن اصلی را رها کرده و در کشورهای مختلف از جمله عراق، افغانستان، پاکستان دست به کشتار مسلمانان می زنند؛ اسرائیل نیز یک گوشه نشسته و خوشحالی می کند.
- فیلمی از جنایات تروریست‌ها در سوریه و سر بریدین یک فرد مسلمان از سوی تروریست‌ها منتشر شده، از وقوع چنین حوادثی متاسفیم. در این فیلم منتشر شده، بعد از سربریدن یک مسلمان شروع می کنند به الله اکبر گفتن! اینها ننگ جهان اسلام هستند و آبروی اسلام را می برند؛ چرا باید مسلمان را مثل گوسفند سر ببرند و بعد الله اکبر سر دهند.
- یک مشت مزدوران اسرائیل و آمریکا و تقویت شده از سوی برخی حکام منحرف اسلامی به سوریه فرستاده‌اند و این جنایات را در ماه رمضان مرتکب می‌شوند و هرچه می‌گویند بیاید صلح و سازش کنیم اعتنا نمی‌کنند و تنها به ویران کردن و کشتار فکر می کنند.
- علمای جهان اسلام در مقابل مسلمان‌کشی تروریست‌ها در سوریه سکوت نکنند. علما بیش از این خاموش ننشینید و این کارها را محکوم کنید، روز قیامت ممکن است به دلیل سکوت بازخواست شوید، اعلام کنید اینها از اسلام بیگانه‌اند
- عیب کار این است که این جمعیت را در یک محدوده نگه داشته‌اند و اجازه نمی دهند اطلاعات کافی و لازم به آنها برسد، کتابخانه های ما مملو از کتاب های اهل سنت است، اما در کتابخانه های آن کتب شیعه جایی ندارد و حتی اجازه نمی دهند برخی از کتب اهل سنت که به حقایق اشاره داشته را در کتابخانه ها قرار دهند.
- وهابیت فکرشان در زندان است و نمی‌توانند درست فکر کنند و البته خیال می‌کنند که درست فکر می‌کنند؛ اینها گمراه‌ترین و زیان‌کارترین مردم روزگار هستند.