مجید کیانی : نتایج پژوهش چندساله‌ام در خصوص "تاثیر موسیقی بر جسم و روان" را به موزه می‌برم

مجید کیانی

این آهنگساز پیشکسوت به «نسیم» گفت: اجرای موسیقی ایرانی با شیوه قدما و اساتید گذشته باعث به وجود آمدن حس آرامش همراه با امید در شنونده می‌شود

مجید کیانی ضمن اعلام این خبر به «نسیم» گفت: پژوهش های نشست پژوهشی«تاثیر موسیقی بر جسم و روان» را  پیشتر بر مبنای متون قدیمی انجام دادم که طی آن به تغییراتی مانند تغییر ضربان قلب شنونده در هنگام پخش موسیقی توجه کردم. چنین رویکردی به موسیقی شبیه به موسیقی درمانی است که البته امروزه نگاه های تخصصی تری نسبت به آن وجود دارد.

این پژوهشگر موسیقی ایران در ادامه افزود: من این تحقیقات را بر روی موسیقی دستگاهی ایرانی و تاثیر آن بر شنونده انجام داد که در این زمینه تحقیقاتی میدانی صورت گرفت و تست های مختلفی به عمل آمد. در این پژوهش سعی شده اثری که یک دستگاه یا آواز موسیقی ایرانی بر روی شنونده می گذارد از طریق پاسخ هایی که به تست ها و سئوالات ما داده بررسی شود.

وی همچنین عنوان کرد: جالب است که اجرای موسیقی ایرانی با شیوه قدما و اساتید گذشته باعث به وجود آمدن حس هایی چون آرامش همراه با امید در شنونده می شود.

مجید کیانی ادامه داد: چنین نشست پژوهشی را قبلا در فرهنگسرای نیاوران نیز برگزار کرده بودم که طی آن تست هایی را بر روی شنونده های حاضر در سالن انجام دادم و مخاطبان، سئوالاتی را پس از شنیدن هر یک از دستگاه ها و یا آوازها پاسخ می دادند که نتایج جالب توجهی را به دنبال داشت.

این ردیفدان موسیقی ایرانی و نوازنده سنتور همچنین گفت: چنین آزمایشی در این نشست پژوهشی که 9 مرداد در موزه موسیقی برگزار می شود نیز صورت خواهد گرفت؛ البته این آزمایش ها با ساز سنتور انجام می شود که می بایست با سازهای دیگر نیز صورت بگیرد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین