اخبار آرشیوی

ابن سینا

روز بزرگداشت ابوعلی سینا// مدیر گروه کلام پژوهشکده فلسفه اسلامی در گفتگو با «نسیم»: ابن سینا در دسته‌بندی علوم کم و بیش از دیگر حکما پیروی کرده است، اما در برخی از آثار او چینش و دسته‌بندی تقریبا جدیدی از انواع علوم به چشم می‌خورد

منصور نصیری در ادامه به «نسیم» گفت: در نظر نخست می‌توان همه علوم را به دو دسته تقسیم کرد که دسته نخست، علومی است که احکامشان برای همیشه ثابت نیست و مربوط به زمان‌های خاصی است و دسته دوم، علومی است که احکام آنها مخصوص زمان خاصی نیست و برای همیشه باقی می‌ماند. این گونه علوم را باید «حکمت»‌ نامید. سپس ابن سینا می‌گوید این گونه علوم (حکمت‌ها) دارای اصول و فروعی هستند که مقصود اصلی ما پرداختن به اصول است نه فروع. وی فروع آنها را طب، فلاحت، و علوم جزئی‌ای نظیر تنجیم و فنون دیگر می‌داند. اما اصول این علوم (یعنی علوم حکمی) را بر دو قسم می‌داند، نخست علوم آلی (علومی که آلت و ابزار هستند)؛ نظیر منطق و دوم علوم غیرآلی (علومی که ابزار برای علوم دیگر نیستند، بلکه فی نفسه مطلوب هستند) است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

نقش فرانسه در کشتار غیرنظامیان یمن

افشای اسناد محرمانه دفاعی فرانسه در مورد استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن نشان می دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی بطور مستقیم از این تسلیحات در جنگ یمن و علیه غیرنظامیان استفاده کرده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین