اخبار آرشیوی

ابن سینا

روز بزرگداشت ابوعلی سینا// مدیر گروه کلام پژوهشکده فلسفه اسلامی در گفتگو با «نسیم»: ابن سینا در دسته‌بندی علوم کم و بیش از دیگر حکما پیروی کرده است، اما در برخی از آثار او چینش و دسته‌بندی تقریبا جدیدی از انواع علوم به چشم می‌خورد

منصور نصیری در ادامه به «نسیم» گفت: در نظر نخست می‌توان همه علوم را به دو دسته تقسیم کرد که دسته نخست، علومی است که احکامشان برای همیشه ثابت نیست و مربوط به زمان‌های خاصی است و دسته دوم، علومی است که احکام آنها مخصوص زمان خاصی نیست و برای همیشه باقی می‌ماند. این گونه علوم را باید «حکمت»‌ نامید. سپس ابن سینا می‌گوید این گونه علوم (حکمت‌ها) دارای اصول و فروعی هستند که مقصود اصلی ما پرداختن به اصول است نه فروع. وی فروع آنها را طب، فلاحت، و علوم جزئی‌ای نظیر تنجیم و فنون دیگر می‌داند. اما اصول این علوم (یعنی علوم حکمی) را بر دو قسم می‌داند، نخست علوم آلی (علومی که آلت و ابزار هستند)؛ نظیر منطق و دوم علوم غیرآلی (علومی که ابزار برای علوم دیگر نیستند، بلکه فی نفسه مطلوب هستند) است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین