اخبار آرشیوی

نامه های بلوغ

۳۰ روز – ۳۰ کتاب/ نامه‌های بلوغ؛ علی صفایی حائری؛ "سعى کن آموزگار کلاس‏هایى باشى که آموزگار کمتر دارد و مشکلات بیشتر؛ تمامى هستى به تو منتهى مى‏شود و تو باید به خداى هستى منتهى شوى، اِنَّ اِلى رَبَّکَ الْمُنْتَهى"

به گزارش «نسیم»، نامه های بلوغ، پنچ نامه از علی صفایی حائری است به فرزندانش، که هنگام بلوغ آنها نگارش یافته. او به واقع جایگاه بلوغ را که با تحولات و بحران ها همراه است، پراهمیت و اساسی ارزیابی می نماید. سرآغاز بلوغ اگر چه با تحولات جسمی همراه است، اما تحولات روحی آن بسیار بزرگ تر است. در این مرحله از رشد است که انسان مورد توجه خدا قرار می گیرد. از طرفی احساس استقلال و آزادی در انتخاب، بحران هایی را فراروی انسان می گذارد.
خطاب نامه ها عام است . نویسنده در این نامه ها با تاکید بر این نکته که هنگام بلوغ ، تحولات روحی بزرگی در انسان ، رخ می دهد، سعی در مطرح کردن بحرانهای پیش روی جوان در آغاز راه نموده و به مثابه راهنمایی با تجربه، با او سخن می گوید. از طرفی او به سنی رسیده که لیاقت آن را یافته که مورد خطاب پروردگار قرار گیرد و از سوی دیگر مواجه با بحرانهایی است که نیازمند بینشها و معیارهایی است تا انتخابش بر اساس ارزش و توانش باشد. باید مقصد و راه را بشناسد و مراحل طی این مسیر را بداند و موانع پیش رو و وظایفش را به خوبی بشناسد. این نامه ها همگی به دنبال پاسخ دادن به این نیازمندی های روحی جوان می باشند.
بخش‌هایی از متن کتاب: " نکته اول در سلوک همین است که بفهمی تو شروع نکرده ای؛ او تو را صدا زده و تو را می خواهد. تو هنگامی که در میان تمام دعوت کننده ها قرار گرفتی و با گوش دلت شنیدی که نفس تو را می خواند، شهوت، غضب و اوهام تو را می خوانند، دنیا تو را می خواند، ماشینها و موتورها تو را می خوانند، استخر ها و توپها تو را می خوانند. غذاها و رنگارنگها نو را می خوانند... در این هنگام که ازدحام دعوتها را دیدی و اقتدار دعوت حق را ، در میان تمامی دعوت ها یافتی که او بی نیاز، تو را می خواند تا به تو ببخشد و دیگران می خوانند تا از تو بگیرند چگونه می توانی لبیک نگویی و به سوی او نیایی؟"
به طور کلی می توان گفت این کتاب هم می تواند برای جوانان در حال رشد راه گشا باشد هم می تواند یادآوری برای افرادی باشد که روزی در این دوران بوده اند و راه خود را انتخاب کرده اند. با توجه به اینکه اصولی که به آنها اشاره شده اصول جاری زندگی اند میتوان گفت که این کتاب مختص سنین خاصی نیست و در تمام مسیر رشد که در دوران حیات وجود دارد می تواند مفید باشد.

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نتیجه بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره برجام
الزامات FATF شرایط اقتصادی را بدتر می کند
در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد
فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران
رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین