تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟

۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس

چرا طرح تامین کالاهای اساسی از دستور کار مجلس خارج شد؟

آمریکا که ارتش و سازمان‌های تروریستی آن مانند پنتاگون و سیا، طراح، سازمان‌دهنده، پشتیبان و مجری بسیاری از اقدامات تروریستی در سطح جهان هستند، در اقدامی تنفرانگیز اسم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست تروریسم خود قرار داد که این اقدام با واکنش و مخالفت بسیاری از کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی روبه‌رو شد و تنها معدود رژیم‌هایی که در جنایات تروریستی آمریکا سهیم هستند مانند رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از این اقدام آمریکا استقبال کرده‌اند. حال مجلس شورای اسلامی نیز ۱۵طرح برای مقا

آمریکا که ارتش و سازمان‌های تروریستی آن مانند پنتاگون و سیا، طراح، سازمان‌دهنده، پشتیبان و مجری بسیاری از اقدامات تروریستی در سطح جهان هستند، در اقدامی تنفرانگیز اسم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست تروریسم خود قرار داد که این اقدام با واکنش و مخالفت بسیاری از کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی روبه‌رو شد و تنها معدود رژیم‌هایی که در جنایات تروریستی آمریکا سهیم هستند مانند رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از این اقدام آمریکا استقبال کرده‌اند. حال مجلس شورای اسلامی نیز 15طرح برای مقابله با اقدامات آمریکا در قبال ایران تدوین کرده است.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، خبر داده است که این کمیسیون از هفته آتی وارد بررسی ۱۵طرح پیشنهادی در قِبال آمریکا می‌شود که بر این اساس، دولت موظف و ملزم به پیگیری آن‌ها خواهد بود. آقای حشمت‌الله فلاحت‌پیشه گفت: «از این پس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارش سالانه نقض حقوق بشر آمریکا را تهیه و دستگاه‌های مربوطه را مسوول پیگیری آن می‌کند. همچنین دستور بررسی طرح دوفوریتی اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در برابر تروریستی‌خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط ایالات متحده آمریکا (الزام دولت به تقویت سپاه) ادامه پیدا می‌کند، البته این طرح در کمیسیون امنیت ملی مجلس تغییراتی کرده است.»

الحاقیه‌های متعددی به کمیسیون امنیت ملی برای طرح مقابله با اقدام آمریکا پیشنهاد شده است، که بر همین اساس کارگروهی در این کمیسیون به ریاست آقای علاءالدین بروجردی و با عضویت آقایان احمد امیرآبادی، سیدحسین نقوی حسینی، هادی شوشتری، مجتبی ذوالنور و محمد دهقان تشکیل شده و این کارگروه قرار است به همراه اداره قوانین مجلس این طرح‌ها را تنقیح کنند و پس از نهایی شدن در دستور کار مجلس قرار دهند.
به گزارش «خانه ملت»، فلاحت‌پیشه درباره جزئیات 15طرح پیشنهادی در قبال آمریکا گفته است: «این 15طرح درباره مقابله با نقش آمریکا در حوزه تروریسم سایبر، نقش آمریکا در شکل‌گیری بحران‌ها در منطقه و نقض معاهدات بین‌المللی و غیره است که فراتر از مقابله‌به‌مثل است. این طرح‌ها در مقابله با یک‌جانبه‌گرایی و قلدری ترامپ و آمریکا در دنیای امروز است. ما در قالب و روند منطقی موضوعات را نوعی مطرح خواهیم کرد تا بخش عمده همراهی‌ها از درون آمریکا با مجلس ایران را شاهد باشیم.»

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، این را هم اضافه کرد که: «اداره قوانین، مرکز پژوهش‌های مجلس و دستگاه‌های مختلف نیز به این طرح‌ها خواهند پرداخت تا موضوعات به صورت همه‌جانبه بررسی شود.»

برهمین اساس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نشست روز گذشته خود طرح دوفوریتی اقدام متقابل در برابر اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به‌عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا یعنی طرح «تقویت سپاه» را به تصویب رساند.

آقای علی نجفی‌خوشرودی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات این طرح گفت: براساس یکی از موارد این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی، در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی که منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند، اقدامات متقابل و قاطع براساس این قانون به عمل آورد.
وی ادامه داد: «در یکی دیگر از مواد این طرح تصریح شده است که دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن اعتراض و اقدام حقوقی به تصمیم غیر قانونی ایالات متحده آمریکا در تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در مراجع بین‌المللی از طریق مراودات دوجانبه و چندجانبه با کشورها و رایزنی با مجامع و سازمان‌های بین‌المللی از حداکثر توان خود برای بی‌اثر کردن اقدام آمریکا از نقض مصونیت حاکمیتی ارکان دفاعی جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.»

همچنین آقای محمد دهقان، عضو کمیته ویژه بررسی طرح مقابله با آمریکا گفته است: «در این طرح، دولت و نیروهای مسلح موظف شدند از طریق دیپلماسی فعال سیاسی و دفاعی در راستای برچیده شدن پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه اقدام کنند تا در راستای تعطیلی پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه اقدام کنند. طبق این قانون، پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه تروریستی شناخته می‌شوند و وزارت امور خارجه و نیروهای مسلح باید در راستای تعطیلی این پایگاه‌ها، دیپلماسی فعال سیاسی و دفاعی داشته باشند.»

دهقان افزود: «اگر دولت‌های دیگر از تحریم‌های آمریکا علیه سپاه تبعیت کنند، دولت باید با این دولت‌ها طبق قانون اقدام متقابل عمل کند. اشخاص حقیقی و حقوقی که در داخل کشور نیز از مصوبه آمریکا تبعیت کنند مرتکب جرم شده‌اند و باید طبق قانون مجازات اسلامی محاکمه شوند.»

 آمریکا در راستای قانون «مقابله با دشمنان آمریکا» از طریق اعمال رژیم تحریمی که در سال‌2017 تصویب شد (قانون کاتسا) تلاش دارد جمهوری اسلامی ایران را از طریق اعمال فشارهای اقتصادی تسلیم کرده و هم رفتارهای منطقه‌ای ایران که مانع اصلی سیطره کامل آمریکا بر منطقه و شکل‌گیری نظام منطقه‌ای مورد نظر آن یعنی سایکس‌- پیکوی جدید و تعریف مرزهای سیاسی و جغرافیایی جدید با پدیدارسازی کشورهای ذره‌ای فاقد عمق و جایگاه استراتژیک شده است، تحت کنترل خود درآورد.

 بر این اساس و با توجه به یک توهم خود‌ساخته مبنی‌بر اینکه حدود 70درصد اقتصاد ایران در دست سپاه است و اگر سپاه تحریم شود اقتصاد ایران کاملاً فرو می‌پاشد، اقدام به قراردادن 

نام سپاه در فهرست تروریسم با هدف توجیه قانونی تحریم سپاه کرده است. حال آن‌که واقعیت میدانی چنین نیست و سپاه در برخی پروژه‌های سازندگی کشور با توجه به ظرفیت‌ها و توانایی‌هایی که داشته است به عنوان مجری و پیمانکار، ورود داشته است و مدیریت اصلی و سفارش‌دهنده کار دولت جمهوری اسلامی ایران بوده است. همچنانکه آقای فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد نیز درباره فعالیت‌های اقتصادی سپاه تأکید کرده است که «مگر می‌شود ۶۰درصد اقتصاد در دست سپاه باشد؟» وی گفت: «کارکرد سپاه حفاظت از مرزها و انقلاب است و بحث‌هایی که گفته می‌شود اقتصاد کشور وابسته به سپاه است از اساس زیر سؤال است.» البته از چند سال قبل برخی ظاهراً نخبگان سیاسی و حتی مسوولان اجرایی کشور ادبیاتی را در ارتباط با فعالیت‌های اقتصادی سپاه به کار گرفته‌اند که این شائبه را تقویت کرده است و زمینه را برای اقدام آمریکا علیه سپاه بر اساس قانون پیش‌گفته شده (کاتسا) تمهید کرده‌اند. هرچند که تروریستی خواندن سپاه پاسداران از نظر اقتصادی نیز عواقبی در پی نخواهد داشت 

چرا که تحریم‌های پیشین آمریکا هر نوع محدودیتی که مقدور بود بر تهران تحمیل کرده و کار بیشتری از پیش نخواهند برد.

تارنمای آمریکایی لوبلاگ نیز در گزارشی تروریستی خواندن سپاه پاسداران را یکی دیگر از اقدامات خطرناک دونالد ترامپ توصیف و تأکید کرده: «مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا بدون آنکه درکی از شرایط واقعی غرب آسیا داشته باشند، حساسیت‌ها و مخاطرات کنونی روابط میان تهران و واشنگتن را بیشتر کردند. با این حال کار آن‌ها تنها یک تصمیم سیاسی و نمادین است و هیچ‌گونه تحول چشمگیری در غرب آسیا به همراه نخواهد داشت.» 

حال با مصوبه مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی در تروریستی خواندن نیروهای آمریکایی در منطقه این نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه هستند که به‌دلیل نزدیکی با نیروهای رسمی ایران یا شبه نظامیان نزدیک به تهران در معرض خطر قرار می‌گیرند و هرگونه برخورد نظامی میان این گروه‌ها و نیروهای ایالات متحده دشواری حضور نظامی آمریکا در منطقه را بیشتر می‌کند و حال مقامات نظامی واشنگتن باید نگران در معرض خطر قرار گرفتن بیشتر نیروهای تروریستی خود در غرب آسیا باشند.

منبع: صبح نو

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
۵ اقدام لازم برای مقابله با سیاست جدید امریکا
هدف ترامپ از «تروریست» اعلام کردن «سپاه» چیست؟
تاملی بر انتخاب نام و شعار امسال
چرا سال «رونق تولید»؟