لاوروف: اقدامات آمریکا در ونزوئلا ربطی با دمکراسی ندارد

عنوان

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود با محکوم کردن اقدامات آمریکا علیه ونزوئلا اعلام کرد که اقدامات واشنگتن در مورد ونزوئلا هیچ ارتباطی با دمکراسی ندارد.

سرگئی لاوروف در این گفت وگوی تلفنی که به ابتکار مایک پمپئو در راستای برسی تازه ترین تحولات در ونزوئلا برگزار شد این مطلب را بیان کرد.
لاوروف تهدیدهای آمریکا علیه دولت قانونی ونزوئلا را محکوم و آن را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور و نقض آشکار قوانین بین المللی خواند.

وزیر خارجه روسیه در ادامه تصریح کرد: تعرض و فشار خارجی مخرب بویژه به بهانه کمک های انسانی هیچ وجه مشترکی با فرآیندهای دمکراتیک ندارد.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به پیشنهاد طرف آمریکایی برای رایزنی دوجانبه در مساله ونزوئلا گفت که روسیه برای چنین گفت وگویی آماده است اما اقدامات ما باید از منشور سازمان ملل پیروی کرد زیرا فقط مردم ونزوئلا حق دارند سرنوشت کشور خود را تعیین کنند.

وزیران خارجه روسیه و آمریکا در ادامه گفت وگوی تلفنی درخصوص برخی مسائل بین المللی گفت وگو کرده و و توافق کردند به رایزنی های خود درخصوص مسائل سوریه، افغانستان و شبه جزیره کره ادامه دهند.
بحران ونزوئلا از حدود دو ماه پیش و پس از آنکه خوان گوایدو در خیابان های کاراکاس خود را رئیس جمهور ونزوئلا خواند کلید خورد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تنها پس از نیم ساعت، او را به رسمیت شناخت و مصمم شد تا به درخواست او کالاهایی را تحت عنوان کمک های انسان دوستانه به ونزوئلا ارسال کند و این در حالی بود که واشنگتن بیش از 30 میلیارد دلار دارایی های ونزوئلا را مسدود کرده است.

بسیاری از کشورها با اقدام آمریکا مخالفت کرده و آن را ناقض قوانین بین المللی و منشور ملل متحد به ویژه اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها می دانند.
از این رو، روسیه، چین و آفریقای جنوبی روز گذشته به قطعنامه پیشنهادی آمریکا که به صراحت دخالت در امور ونزوئلا محسوب می شد، رای منفی دادند.
ضمن اینکه این کشورها مشکلات ونزوئلا را تهدید صلح و امنیت جهانی نمی دانند و معتقدند باید در چارچوب گفت وگوهای ملی اختلافات حل و فصل شود.
آمریکا با این قطعنامه به دنبال مشروعیت بخشی به تغییر حکومت ونزوئلا بود.
 

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی