شیوه‌های نامناسب خواب/ کدام مدل خوابیدن برایتان دردسر ساز می‌شود؟

عنوان

فیزیوتراپیست درباره تاثیر مدل خوابیدن افراد بر سلامت ستون فقرات و انتخاب بهترین روش قرارگیری بدن هنگام خواب توضیح داد.

پرهام پارسانژاد فیزیوتراپیست در گفت وگو با خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، درباره شیوه های نامناسب خواب و عوارض ناشی از آن تشریح کرد: یکی از مهم ترین علل ایجاد آسیب ها و مشکلات مفاصل نحوه خوابیدن افراد است؛ بیماران  زیادی با درد در ناحیه کمر و گردن به مراکز درمانی مراجعه می کنند و نتیجه لازم را از درمان دریافت نم کنند؛ در اغلب موارد بررسی های بیشتر در این افراد از شیوه های غلط رفتاری، به خصوص در خوابیدن حکایت می کند پس هر چقدر سعی کنیم با اقدامات درمانی مشکلات آن ها را برطرف کنیم، نحوه خوابیدن غلط و فشار مداومی که روی ستون فقرات است منجر به تشدید آسیب دیدگی و کاهش تاثیرات درمان در آن ها می شود.

دردسرهای ناشی از خواب کج وکوله

وی ادامه داد: برای مثال افراد زیادی تمایل دارند در هنگام خواب ستون فقرات را در حالت چرخیده قرار بدهند، به طوری که یک زانو خم باشد و دست بالای سر قرار بگیرد؛ طبیعتا این حالت چرخش باعث می شود عضلات در حالت غیر قرینه باشند و لیگامان ها و تاندون های مفاصل در حالت غیر قرینه و در حالت کوتاه شده یا کشیده قرار بگیرند که ناهنجاری ها و بد شکلی هایی را در مفاصل ایجاد می کند؛ این امر باعث می شود فرد تعادل بین عضلانی لازم را برای انجام فعالیت های روزانه نداشته باشد که آسیب های مفاصل را به همراه دارد.


پارسانژاد تشریح کرد: بهترین نحوه خوابیدن حالتیست که بدن شما به حالت قرینه باشد؛ متخصصان توصیه می کنند به پهلو بخوابید و بالشی بین زانو ها قرار دهید تا تقارن عضلانی برقرار باشد؛ بهتر است کمی زانو ها را داخل شکم خم کنید که اصطلاحا حالت جنینی نامیده می شود و بهتر است دست ها در حالت کنار بدن قرار بگیرد.

چند نکته برای داشتن بالش مناسب

این فیزیوتراپیست درباره بالش مناسب برای استراحت بیان کرد: بالشی که برای خواب انتخاب می کنید باید ارتفاعی نسبتا بیشتر از سطح تشک داشته باشد تا سر، هنگام خوابیدن  پایین نیفتد؛ سر و گردن باید شبیه حالت ایستاده هم سطح تنه قرار بگیرد؛ برخی افراد به دلیل مشکلات تنفسی یا رفلاکس معده عادت به استفاده از بالش های بلند دارند تا راه تنفسی آن ها را باز نگه دارد یا محتویات معده بیرون نیاید؛ این امر به مرور زمان باعث از بین رفتن قوس گردنی در آن ها می شود و مشکلات گردنی، خواب رفتن دست ها و آسیب به ریشه های عصبی در ناحیه گردن را به دنبال دارد.

وی افزود: به این دسته از افراد توصیه می کنیم تا به جای بلند کردن بالش، قسمت بالایی تخت را کمی شیب دار تعبیه کنند تا قوس های  گردنی هم حمایت شود.

//

پارسانژاد گفت: افرادی که عادت به قرار دادن دست در زیر سر یا زیر بالش دارند، در معرض آسیب های شانه قرار دارند؛ حتی ممکن است اگر مچ دست زیر سر قرار دهند در معرض ابتلا به تونل کارپ قرار بگیرند که اعصاب ناحیه مچ دست را دچار التهاب و آسیب می کند؛ ممکن است به دلیل حالت خمیده ای که آرنج آن ها به خود می گیرد به التهاب تاندون های عضلات ناحیه ارنج  مبتلا شوند.

این فیزیوتراپیست افزود: روش مناسب بعدی برای خواب حالت تاق باز است؛ بهتر در این نوع خواب بالشی زیر زانو ها قرار دهید تا گودی کمر نسبتا صاف شود، دست ها کنار بدن باشند و بالشی با ارتفاع حدود ۴ سانت به طوری که قوس سر و گردن حمایت شود قرار بگیرد.


//
وی درباره عوارض دمر خوابیدن اظهار کرد: دمر خوابیدن در کل روش خوبی برای استراحت نیست؛ اما اگر در زمان کوتاه باشد مشکی ایجاد نمی کند چرا که تغییر وضعیت  در طول خواب به افراد کمک می کند تا خستگی را از تن به در کنند اما برای مدت طولانی خیر؛ در این حالت  فرد مجبور است سر را به یک طرف بچرخاند که باعث افزایش فشار وارده  به ناحیه گردن و افزایش قوس کمرخواهد شد.

پارسانژاد افزود: در کسانی که سابقه آرتروز زانو و درد زیر کشگک دارند این نوع خواب بسیار مضر است؛ در این نوع خواب  فشار بیشتری به زانو ها وارد می شود که  التهاب زانو را در پی دارد؛ در مجموع بهتر است در طول شب شانه ای که روی ان خوابیده اید یا حالت خوابتان را تغعیر دهید تا تاندون های شانه و قسمت های بالایی عضلات شانه دچار التهاب و ناراحتی نشوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

نقش فرانسه در کشتار غیرنظامیان یمن

افشای اسناد محرمانه دفاعی فرانسه در مورد استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن نشان می دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی بطور مستقیم از این تسلیحات در جنگ یمن و علیه غیرنظامیان استفاده کرده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین