الجزیره: سرنوشت مشاور سعودی و متهم قتل خاشقچی نامعلوم است

عنوان

تهران- ایرنا- شبکه خبری الجزیره گزارش داد: سعود القحطانی مشاور دیوان پادشاهی عربستان که بنا به اعلام دادستانی این کشور نقش زیادی در ماجرای قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد در کنسولگری سعودی در استانبول داشته است، دور از انظار بسر می برد و از سرنوشت وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، این شبکه خبری به نقل از مقاله ای از روزنامه واشنگتن پست افزود: مقام های سعودی آنچه را بر سر القحطانی آمده است فاش نخواهند کرد و از زمانی که دولت گفت وی تحت بازجویی قرار دارد، واکنش آنها در برابر شایعات همواره سکوت بوده است.
با این حال شاهدان عینی می گویند وی اخیرا در شهر ساحلی جده و دفتر دیوان پادشاهی این کشور در ریاض دیده شده است. روایات دیگری نیز حاکی است که او در نقطه دور افتاده ای از عربستان بسر می برد.
در ادامه این مقاله آمده است: آمریکا و بسیاری از کشورها برخورد مقام های سعودی با القحطانی را به عنوان آزمونی برای پی بردن به صداقت عربستان در محاکمه عاملان قتل خاشقچی از جمله مقام های بلندپایه، از نزدیک زیر نظر دارند.
این گزارش می افزاید: دولت سعودی تاکنون به درخواست های مطرح شده برای اظهار نظر درباره آزادی، دستگیری و یا متهم بودن القحطانی پاسخی نداده و این در حالی است که یک مقام نزدیک به دیوان پادشاهی سعودی معتقد است که القحطانی در بازداشت خانگی بسر می برد.
دادستانی عربستان پنجشنبه گذشته اعلام کرد که 11متهم این پرونده برای نخستین بار در دادگاه حاضر شده اند اما درباره اسامی این افراد و اینکه آیا القحطانی نیز در میان آنهاست، توضیحی نداد.
ناظران معتقدند که سرنوشت القحطانی نکته کلیدی این ماجراست. آنها می گویند که مهم ترین پرسش این است که آیا عربستان گام های عملی را برای دور شدن از سیاست های سرکوبگرانه اتخاذ کرده است.
گروه های مدافع حقوق بشر نیز گفته اند که القحطانی در بازداشت های صورت گرفته علیه منتقدان و رقبای محمد بن سلمان ولیعهد این کشور و شکنجه افراد زندانی و پیگرد منتقدان عربستان در خارج از کشور نقش اساسی داشته است.
«مجتهد» افشاگر معروف سعودی از نخستین کسانی بود که از نقش پررنگ القحطانی، احمد العسیری و عبدالعزیز مطرب در پرونده قتل خاشقچی در دوم اکتبر (10 مهرماه) گذشته پرده برداشت.
وی در آن زمان اعلام کرد که القحطانی کینه شدیدی نسبت به خاشقچی داشته و همزمان با قتل وی، با گذرنامه معمولی و با اسم شخص دیگری وارد ترکیه شده است.
عربستان برای نجات ولیعهد سعودی از بحران قتل خاشقچی، 18 تن را بازداشت کرد تا آنها را به عنوان مقصر قتل خاشقچی معرفی کند.
با وجود تمامی شواهد و قرائن مبنی بر اثبات نقش بی بدیل بن سلمان، عربستان چند فرد را به اتهام دست داشتن در این پرونده بازداشت کرده است.
این اقدام نه تنها موجب اقناع افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری نشد، بلکه دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در تازه ترین اظهار نظر، اقدام سعودی ها درخصوص محاکمه این افراد را ناکافی خواند و خواستار مجازات عادلانه شد.
شبد**1480**9122

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی