به بهانه قرارداد فاینانسی جدید ایران و برزیل

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

فاینانس

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری ۱.۵ میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

«نود اقتصادی»: وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

در سالهای 95 و 96 سیلی از اخبار و اطلاعات در کشور تولید شد که حکایت از سرازیر شدن فاینانس‌ها به کشور داشت. برای مثال:

1.وزارت راه و شهرسازی بارها اعلام کرده که توانسته است تا رقم 15 تا 20 میلیارد دلار فاینانس جذب کند که بخش زیادی از آنها صرف خرید هواپیما می‌شود.

2.رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی در بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی اعلام کرده که قرارداد یورویی با اگزیم بانک کره نهایی شده است. ( 7 شهریور 96)

3.وی همچنین گفته است که 30 میلیارد دلار فاینانس دیگر هم تا یک سال آینده نهایی خواهد شد.

4.رئیس سازمان سرمایه گذاری در تاریخ 20 بهمن 96 در مصاحبه با ایرنا می‌گوید با بانک سرمایه گذاری دولتی فرانسه منعقد شده است.

5.رئیس سازمان سرمایه گذاری در تاریخ 7 دی ماه 96 اعلام می‌کند که یک خط اعتباری نامحدود با روس‌‌ها امضا کرده است. 2 تا 3 میلیارد اولیه آن هم به مرحله اجرا رسیده است. (ایسنا، 7 دی ماه 96)

6.ایشان در تاریخ 31 شهریور 96 به خبرآنلاین می‌گوید که فاینانس 500 میلیون یورویی با بانک دانشکه دانمارک اجرایی شده است.

7.رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی در سال گذشته همچنین اعلام کرد که فاینانس 1.7 میلیارد دلار برای برقی‌کردن قطار راه اهن تهران مشهد با چین در حال اجراست.

8.ایشان در سال گذشته اعلام کردند که 2 میلیارد با روسیه و 500 میلیارد میلیون دلار با هندوستان فاینانس را اجرایی کرده‌اند.

9.رئیس سازمان سرمایه گذاری تاکید می‌کند که مذاکراتی هم برای بخش تولید انرژی جهت دریافت فاینانس داشته‌اند که به زودی نهایی می‌شود و فعلا در خصوص آن توضیحی نمی‌دهد. ( تسنیم 8 شهریور 96)

10.ایشان در سال قبل دوباره اعلام کردند که خبر خوش دارند. خبر خوش فاینانس یک میلیارد یورویی با پوشش 5 بیمه‌گر اروپایی.

11.رئیس وقت بانک مرکزی هم در 24 شهریور 96 اعلام کرد که 35 میلیارد دلار فاینانس بانک مرکزی چین برای ایران اجرایی شده است.

12.براساس این بیانات بود که معاون اول رئیس جمهور در تاریخ 9 بهمن 96 در سایت خودشان اعلام کردند که تاکنون 30 میلیارد دلار قرارداد فاینانس هم امضا شده است که 12 میلیارد دلار آن نهایی و اجرایی شده است.

اینک برای آنکه از شک و شبهه خارج شویم از جناب وزیر جدید الورود وزارت اقتصاد می‌خواهیم که توضیح دهد از این ارقام فاینانس پیش گفته چقدر عملیاتی و وارد اقتصاد کشور شده است؟ آیا فاینانس برزیل هم که دوباره مطرح شده در راستای 50 میلیارد دلار فاینانس قبلی است؟

انتظار داریم که ایشان که ظاهرا از صراحت لهجه هم سود می‌برند، رسما در این خصوص بررسی لازم را انجام دهند و و بگویند که در گذشته چه اتفاقی افتاده و چقدر منابع مالی جذب اقتصاد ایران شده است؟

آیا فاینانس برزیل هم در کنار فاینانس‌های اتحادیه اروپا هند، چین، روسیه و... به آرامگاه خواهد رفت؟

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین
تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در گفتگو با نسیم آنلاین:
حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر
افشاگری مشاور ولی‌اله سیف درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است
هشدار توکلی به روسای قوای سه گانه؛
از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید
۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی
آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با نسیم آنلاین:
استمرار عرضه نفت در بورس؛ شرط رونق خرید نفت توسط بخش خصوصی
مهدی محمدی در اینستاگرام به اشتراک گذاشت:
سایه قتل جمال‌خاشقجی برتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی
برای نخستین ماشین اپل؛
دستخط استیو جایز حراج می شود
 مدیر گروه اقتصاد اندیشکده­‌ی مطالعات حاکمیت و سیاست­‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف:
افول اقتدار اقتصادی آمریکا
پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی:
نیلی و نهاوندیان کشور را به اینجا رسانده‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین