ساداتی‌نژاد: برای مقابله با شرایط کنونی تحریم‌ها به مردم اطلاعات صحیح دهیم

عنوان

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مهم‌ترین راهکار مقابله با شرایط کنونی تحریم‌ها را ارائه اطلاعات صحیح و به موقع به مردم دانست و گفت: این جنگ اقتصادی توسط جنگ رسانه‌ای پشتیبانی می‌شود که برای مقابله با آن نیازمند ارائه اطلاعات به موقع به مردم هستیم.

سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در جایگاه تبیین ابزارهای برون‌رفت کشور از شرایط فعلی تحریم‌ها، گفت: اکنون یک جنگ اقتصادی و یک جنگ رسانه‌ای در جریان است. جنگ رسانه‌ای این جنگ اقتصادی را پشتیبانی می‌کند و نقش بزرگنمایی این جنگ اقتصادی را بر عهده دارد. در تجارب گذشته جهانی نشان داده شده که خود این جنگ اقتصادی به تنهایی نمی‌تواند یک ملت را دچار چالش کند. آنچه می‌تواند جنگ اقتصادی را معتبر نشان دهد، رسانه است.

وی افزود: آمریکایی‌ها هیچ گاه نمی‌توانند به جمهوری اسلامی حمله نظامی کنند. ولی آمریکا با عملیات‌های رسانه‌ای در زمان‌هایی وقوع جنگ نظامی را معتبر نشان می‌دهد. این موضوع حقیقت ندارد ولی آنها با استراتژی خود این موضوع را معتبر نشان می‌دهند. این یک استراتژی همیشگی برای آمریکایی‌هاست. لذا هم جنگ اقتصادی و هم جنگ رسانه‌ای برای معتبر نشان دادن اثرات جنگ اقتصادی در حال حاضر در حال پیگیری است.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در مقابل اینها نیاز به یک استراتژی مدونی داریم که بتوانیم در مقابل این جنگ‌ها بایستیم و آثار آن را کاهش دهیم تا زمانی که این استراتژی تدوین نشود، هر کاری را انجام دهیم، بی‌پاسخ خواهد ماند. فکر می‌کنید چرا آقای ترامپ برجام را دو بار تمدید کرد تا به سال جاری برسد و از آن خارج شود؟ دلیلش آن بود که طرح جامعی که برای مقابله با ایران سفارش داده بود، آماده شود. زمانی ترامپ از برجام خارج شد که این طرح آماده شد.

وی ادامه داد: گام اول این طرح خروج از برجام بود. فکر می‌کنید تفاوت اوباما و ترامپ در چیست؟ اوباما قصد داشت مولفه‌های قدرت را به صورت تک‌تک از طریق برجام به دست آورد. ولی ترامپ قصد دارد همه مولفه‌های قدرت را با هم به دست آورد. این تحریم و فشار اقتصادی به عبارت خودشان خردکننده با هدف آن است که همه مولفه‌ها را یکجا به پای میز توافق آورند.

ساداتی نژاد تصریح کرد: ما در گام اول نیاز به آگهی رسانی و روشنگری داریم. ما در مقابل این جنگ رسانه‌ای باید یک حرکت اطلاع‌رسانی، آگاهی‌رسانی انجام دهیم. اولین گام این است که با مردم صحبت کنیم. نمی‌شود در جنگ رسانه‌ای و جنگ اقتصادی باشیم و با مردم صحبت نکنیم. باید به مردم اطلاعات لازم و اطلاعات دقیق دهیم تا ابهامی ایجاد نشود. اگر ابهام ایجاد شود، این خلاء توسط دشمن با اطلاعات غلط پر می‌شود. در آن زمان تصمیم مردم به سوی یک تصمیم غلط می‌رود.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: در آن زمان که این اطلاعات غلط داده شود یا اطلاعات صحیح به موقع داده نشود، ما شاهد این موضوع خواهیم بود که مردم برای خرید ارز با تومان خود به بازار مراجعه کنند. این مقایسه درستی نبود که در فضای مجازی گفتند چرا مردم ایران برای خرید ارز به بازار رفتند ولی مردم ترکیه برای کمک به دولت خود دلار خود را فروختند و لیر گرفتند؟ ملت ایران، ملتی است که امام (ره) می‌فرماید از عصر پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) بالاتر هستند. علت این موضوع این است که در آن زمان اطلاعات صحیح به مردم ترکیه داده شد. مردم کشورمان، کشورشان را دوست دارند. اگر در زمان نوسانات ارزی اطلاعات دقیق و به موقع به مردم داده بودیم، مردم بر اساس آنچه برای کشورشان خوب بود، حرکت می‌کردند.

ساداتی‌نژاد تاکید کرد: در وهله دوم ما باید با تحریم‌ها مقابله کنیم. اگر بحث اطلاع‌رسانی را به صورت صحیح انجام دادیم، توانسته‌ایم جنگ اقتصادی را در حد خود نگه داریم و بزرگنمایی آن را حذف کنیم. در آن زمان ما شاهد خواهیم بود که همان گونه که در این ۴۰ سال با تحریم مقابله کردیم، این بار هم می‌توانیم. در آن زمان دولت باید با برنامه‌ای منسجم و وحدت میان قوای دیگر و با در دست داشتن برنامه‌ای مدون جلوی تحریم‌ها را بگیرد. در این قسمت به دلیل اینکه تمام استراتژی طرح جامع مقابله با جمهوری اسلامی که ترامپ بر اساس آن حرکت می‌کند، بر مبنای اعتراضات خیابانی و آشوب برای تحت فشار گذاشتن و رسیدن به مذاکره مستقیم برای دستیابی به مولفه‌های قدرت است، لذا باید مراقب معیشت مردم باشیم. در اینجا دولت باید برای اقشار مختلف و دهک‌های پایین‌تر کار دقیق و سریع انجام دهد.

وی در پایان عنوان کرد: این موضوع به برنامه‌ای دقیق نیاز دارد. مجلس در این خصوص اعلام آمادگی کرده بود. ما طرحی را در این خصوص داشتیم ولی چون دولت در این باره گفت: ما چون در این رابطه برنامه‌ای داریم، از آن طرح گذشتیم. این موضوع به وحدت و همدلی در بدنه دولت و سایر ارکان‌های حاکمیت نیاز دارد. برای مثال رئیس جمهور باید هر هفته شنبه‌شب‌ها با مردم صحبت کند. اگر این مجموعه کارها انجام شود، به شرایط خوبی دست پیدا می‌کنیم.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به پدیده فقر و کارهای خیریه

قیمتِ کار خیر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
چرا کانال مالی اروپا سرکاری است!
۵ نکته درباره کانال مالی INSTEX
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین