وضعیت فروش سینما در نیمه اول ۹۷؛

غلبه فروش آثار کمدی بر اجتماعی با اختلاف ۶۵ میلیارد تومانی

عنوان

تهران- ایرنا- استقبال از فیلم‌های کمدی در سال‌های اخیر به حدی بالا رفته که در ۶ ماه نخست امسال با وجود تعداد کمتر آثار کمدی اکران شده نسبت به فیلم‌های اجتماعی، سینمای طنز همچنان ۶۵ میلیارد تومان بیشتر از آثار اجتماعی فروخته است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، در شش ماهه نخست امسال 36 فیلم در سینماهای سراسر کشور اکران شد و در طول این مدت همواره تنوع ژانرها لحاظ شد تا در هر زمانی مخاطبان سینما با سلایق مختلف بتوانند فیلم های مورد علاقه خود را در سینما به نظاره بنشینند.
از ابتدای سال و پس از کش و قوس های فراوان وقتی سه فیلم «مصادره» در ژانر کمدی، «لاتاری» در حوزه اجتماعی و «به وقت شام» در حوزه دفاع مقدس انتخاب شدند، می شد حدس زد که سینما در ایام نوروز گیشه موفقی را پشت سر خواهد گذاشت.
هر چند در همین زمان اکران، فیلم سینمایی «فراری» عنوان ناکام محض را به خود اختصاص داد و نتوانست در زمان خوبی به نام اکران نوروزی موفقیتی در گیشه به دست آورد، اما انیمیشن «فیلشاه» به عنوان نماینده سینمای کودک نیز با فروش 7 میلیاردی رکورد خوبی را به ثبت رساند.
در ادامه و اکران دوم نوروز نیز با نمایش آثار طنزی چون «لونه زنبور»، «خجالت نکش» و «خوک» همچنان سینمای کمدی جور گیشه را یک تنه می کشید تا در نهایت با نمایش آثار دیگری چون «عصبانی نیستم!» که بعد از 5 سال توقیف به چرخه اکران رسید همچنین «چهار راه استانبول» و آثار دیگر بهار نسبتاً خوبی در سینمای ایران به لحاظ فروش تجربه شد.
اکران تابستانه سینمای امسال اما با جام جهانی فوتبال آغاز و پایانش با ماه محرم مصادف شد؛ هر چند آثار اکران شده تابستان تا حدودی توانستند با تنوع در ژانر و موضوع، مخاطبان مختلفی را با سلیقه‌های گوناگون به سمت سینما بکشانند اما همچنان از نظر فروش فیلم‌های کمدی با فاصله زیادی از دیگر ژانرها در صدر جدول قرار گرفت.
در این مقطع زمانی فیلم‌های کمدی چون «تگزاس»، «دشمن زن»، «کاتیوشا»، «دم سرخ ها»، «خرگیوش»، «به وقت خماری»، «همه چی عادیه» و در راس همه آنها «هزارپا» اکران شد تا به لطف این فیلم‌ها، هنر هفتم همچنان گیشه را داغ ببیند.
البته در اکران تابستان پرده نقره‌ای فیلم‌های اجتماعی چون «دارکوب»، «دلم می خواد» و «شعله ور» نیز در گیشه نسبتاً موفق عمل کردند تا سینمای اجتماعی در میان انواع آثار کمدی در گیشه خودی نشان دهد.
اما در این شش ماه نخست سال سینمای کودک و نوجوان و دفاع مقدس هم با استقبال مناسبی مواجه شدند. هر چند سهم این دو گونه سینمایی سه فیلم برای دفاع مقدس و دو فیلم برای کودک و نوجوان بود اما در مجموع این پنج فیلم 26 میلیارد تومان فروخته اند که احتمال افزایش این فروش با توجه به ادامه اکران فیلم «تنگه ابوقریب» نیز وجود دارد.
بررسی سرانگشتی بین سه ماه اول و دوم سال نیز نشان می دهد که فصل بهار گیشه بهتری نسبت به تابستان داشته است و تقریبا شهریورماه با بیشترین کاهش فروش مواجه بودیم. البته در این ماه به لطف فیلم «هزارپا» سینمای شهریور در گیشه سرپا ماند.
اما طبق آمار در شش ماه نخست امسال 12 فیلم به نام های «هزارپا»، «مصادره»، «تگزاس»، «لونه زنبور»، «خجالت نکش»، «دشمن زن»، «کاتیوشا»، «دم سرخ ها»، «خرگیوش»، «خوک»، «به وقت خماری»، «همه چی عادیه» در ژانر کمدی اکران شدند که در مجموع 94 میلیارد تومان در گیشه فروش داشتند.
پُرفروش ترین فیلم این ژانر نیز به فیلم «هزارپا» به کارگردانی ابوالحسن داودی اختصاص دارد که 35 میلیارد تومان فروخت. این فیلم همچنین عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را نیز یدک می کشد و بعد از ایام عزاداری‌های محرم اکران آن از سر گرفته خواهد شد که احتمال افزایش فروش آن نیز وجود دارد.
دومین فیلم پرفروش این شش ماه نیز به «مصادره» فیلم دیگری از ژانر کمدی اختصاص دارد که با اختلاف 20 میلیارد تومانی یعنی با 16 میلیارد تومان فروش در رتبه دوم قرار دارد.
فیلم های «تگزاس»، «لونه زنبور»، «خجالت نکش»، «دشمن زن»، «دم سرخ ها» نیز به ترتیب میزان فروش در رده های بعدی قرار دارند.
در شش ماه نخست سال 19 فیلم به نام های «عصبانی نیستم!»، «لاتاری»، «چهار راه استانبول»، «دارکوب»، «دلم می خواد»، «شعله ور»، «فراری»، «داش آکل»، «من دیوانه نیستم»، «آن‌سوی ابرها»، «جشن دلتنگی»، «در وجه حامل»، «پشت دیوار سکوت»، «آخرین بار کی سحر را دیدی؟»، «مرداد»، «شماره 17 سهیلا»، «ناخواسته»، «راه رفتن روی سیم»، «یک کیلو و بیست و یک گرم» در ژانر اجتماعی اکران شدند.
هر چند آثار اجتماعی به لحاظ تعداد 5 اثر بیشتر از فیلم های کمدی اکران شدند اما در بررسی میزان فروش، این آثار در مجموع 29 میلیارد تومان فروخته اند.
پُرفروش ترین فیلم اجتماعی شش ماه امسال که سومین فیلم پُرفروش نیز لقب گرفته، دومین ساخته محمدحسین مهدویان با عنوان «لاتاری» است.
«لاتاری» که در اکران نوروز به روی پرده رفت 14 میلیارد تومان فروخت. در همین ژانر دومین فیلم پرفروش «عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان است که سه میلیارد تومان فروخته است.
«چهار راه استانبول»، «دارکوب»، «دلم می خواد» و «شعله ور» به ترتیب دیگر فیلم های پرفروش ژانر اجتماعی شش ماه نخست امسال هستند.
اما سهم سینمای دفاع مقدس و منطقه نیز در این مقطع زمانی سه فیلم «چراغ های ناتمام»، «به وقت شام» و «تنگه ابوقریب» بود که اتقاقاً استقبال خوبی از این آثار صورت گرفت و در مجموع این سه فیلم 17 میلیارد تومان فروش داشته اند.
«به وقت شام» با 13 میلیارد تومان فروش عنوان پُرفروش‌ترین اثر این ژانر و پنجمین فیلم پرفروش شش ماه نخست سال را به خود اختصاص داده است و دو فیلم دیگر «چراغ های ناتمام» و «تنگه ابوقریب» با توجه به اینکه همچنان نمایش آنها ادامه دارد ممکن است با افزایش فروش مواجه شوند.
سینمای کودک نیز در این شش ماه تنها دو نماینده در پرده نقره ای داشت. انیمیشن «فیلشاه» و فیلم عروسکی «خاله قورباغه» که هر دو نیز درگیشه نسبتاً موفق ظاهر شدند.
انیمیشن «فیلشاه» با 7 میلیارد تومان فروش همچنان به عنوان هفتمین فیلم پُرفروش شش ماه نخست امسال شناخته می شود و فیلم عروسکی «خاله قورباغه» نیز در مجموع 2 میلیارد تومان فروخته که برای یک فیلم عروسکی رقم خوبی به حساب می‌آید.
به نظر می رسد باید پرونده شش ماه نخست سال 97 را با نمایش 36 فیلم و فروش مجموع 149 میلیارد تومان بست و ماند و دید که آیا شش ماه دوم سال وضعیت گیشه سینما بهتر از این خواهد شد یا خیر؟ و اینکه آیا باز هم در ادامه سال این فیلم های کمدی هستند که جور گیشه را خواهند کشید یا خیر؟ و یا آنکه سینمای کودک همچنان مهجور خواهند ماند؟ و سوالاتی دیگر که باید برای دریافت پاسخ آنها تا پایان سال منتظر ماند.

**آثار اکران شده به ترتیب میزان فروش در شش ماه نخست سال به شرح زیر است:

1- «هزارپا»(در حال اکران) 35 میلیارد و 506 میلیون و 487 هزار تومان
2- «مصادره» 15 میلیارد و 691 میلیون و 345 هزار تومان
3- «لاتاری» 14 میلیارد و 801 میلیون و 144 هزار تومان
4- «تگزاس» 14 میلیارد و 402 میلیون و 128 هزار تومان
5- «به وقت شام» 13 میلیارد و 52 میلیون و 607 هزار تومان
6- «لونه زنبور» 9 میلیارد و 145 میلیون و 892 هزار تومان
7- انیمیشن«فیلشاه» 7 میلیارد و 901 میلیون و 29 هزار تومان
8- «خجالت نکش» 4 میلیارد و 560 میلیون و 356 هزار تومان
9- «تنگه ابوقریب»(در حال اکران) 4 میلیارد و 195 میلیون و 279 هزار تومان
10- «دشمن زن» 3 میلیارد و 177 میلیون و 969 هزار تومان
11- «عصبانی نیستم» 3 میلیارد و 66 میلیون و 346 هزار تومان
12- «چهار راه استانبول» 3 میلیارد و 58 میلیون و 252 هزار تومان
13- «دم سرخ ها» 2 میلیارد و 388 میلیون و 398 هزار تومان
14- «خاله قورباغه» 2 میلیارد و 334 میلیون و 562 هزار تومان
15- «کاتیوشا»(در حال اکران) 2 میلیارد و 207 میلیون و 100 هزار تومان
16- «دارکوب» 2 میلیارد و 113 میلیون و 386 هزار تومان
17- «خرگیوش» 2 میلیارد و 17 میلیون و 925 هزار تومان
18- «دلم می خواد» یک میلیارد و 539 میلیون و 872 هزار تومان
19- «خوک» یک میلیارد و 185 میلیون و 978 هزار تومان
20- «به وقت خماری» یک میلیارد و 88 میلیون و 205 هزار تومان 1,088,205,000
21- «شعله ور»(در حال اکران) 902 میلیون و 533 هزار تومان 902,533,000
22 - «فِراری» 531 میلیون و 42 هزار تومان
23- «من دیوانه نیستم» 383میلیون و 392 هزار تومان
24- «داش آکل»(در حال اکران) 238میلیون و 889 هزار تومان
25- «همه چی عادیه»(در حال اکران) 233 میلیون و 488 هزار تومان
27- «آن‌سوی ابرها» 211 میلیون و 205 هزار تومان
28- «جشن دلتنگی» 208میلیون و 462 هزار تومان
29- «در وجه حامل» 146میلیون و 655 هزار تومان
30- «پشت دیوار سکوت» 131میلیون و 294 هزار تومان
31- «آخرین بار کی سحر را دیدی؟»(در حال اکران) 120میلیون و 663 هزار تومان
32- «شماره 17 سهیلا» 115میلیون و 875 هزار تومان
33- «ناخواسته» 75 میلیون و 300 هزار تومان
34- «راه رفتن روی سیم»(در حال اکران) 50 میلیون و 596 هزار تومان
35- «یک کیلو و بیست و یک گرم»(در حال اکران) 41میلیون و 543 هزار تومان
36- «چراغ های ناتمام»(در حال اکران) 27 میلیون و 856 هزار تومان

گزارش: علیرضا مرادی
فراهنگ**9246** 9053

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم ویژه هفته دفاع مقدس:
در روایت دفاع مقدس روح مجاهدت وشکست‌ناپذیری ملت ایران متبلور باشد
حجت الاسلام پناهیان در نهمین شب از سوگواره هنر و حماسه:
پاداش و کنترل آدم را ضعیف می‌کند.
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین