چه خبر از سریال‌های محرم؟/ باز هم تلویزیون و "مختار" و "معصومیت از دست رفته"!

عنوان

کنداکتور تلویزیون، «مختارنامه» جدید نیاز دارد اما هنوز برای نو کردن ویترین مناسبتی، سریال‌های شاخص وجود ندارند و انگار مدیران ما به همین روند ساخت سریال‌های آپارتمانی اصرار دارند.

باشگاه خبرنگاران پویا- مجتبی برزگر

فقط دو روز به مهمترین مناسبت مذهبی که همه جامعه اسلامی برای آن برنامه ریزی ویژه ای دارند باقی نمانده ولی هنوز تلویزیون نام سریال ها و اتفاقات نمایشی اش را اعلام نکرده و فقط برنامه های مذهبی و پوشش رسانه ای اجتماعات و هیئت های مذهبی را از سوی دبیر معارف سیما شنیدیم. البته به مشکلات اقتصادی و بودجه ای صداوسیما که بر سر راه پروژه های الف تلویزیونی است واقف هستیم و می دانیم که مدیران ارشد رسانه ملی دوست دارند مختارها بسازند اما پولی در بساط نیست و وعده های دولتمردان و برخی از سرمایه گذاران بخش خصوصی هم که به سیما برای ساخت پروژه های الف داده اند محقق نشده اما دلمان هم می سوزد گاهی سریال های آپارتمانی و برنامه های ترکیبی ضعیف برای مخاطب ساخته می شود که نه تنها جذب مخاطب ندارند بلکه بی تأثیریش عواقب چالش های اخلاقی و خانوادگی در پی دارد.

البته یکی از ضعف های بزرگ مدیریتی در رسانه ملی عدم وجود خلاقیت و نوآوری و اتکا به سلبریتی های بی هنر است. چهره در کنار هنر فرهیختگی و جذب مخاطب حداکثری به همراه دارد اما سلبریتی بدون محتوا فقط عده ای طرفدار شهرت و سلفی بگیر را درگیر خودش می کند؛ همان هایی که استوری ها و قضاوت های غیرعادلانه و غیرعالمانه شان در فضای مجازی را جدی می گیرند. متأسفانه در میان اسپانسرها و سرمایه گذاری های مالی برنامه ها و سریال های تلویزیونی هم خبری از ایده پردازی و خلاقیت نیست و به جای ارائه یک بسته فرهنگی مطلوب، فقط پول، پول و پول برایشان اهمیت دارد. ای کاش در کنار پول، فرهنگ این مرز و بوم هم برایشان اهمیت داشت!

در جائیکه بایستی یک سبد متنوع از آثار نمایشی مطلوب برای یک مناسبت مذهبی مهم همچون ماه عزای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) آماده و مهیای آنتن تلویزیون باشد هنوز هم در دقیقه 90 به فکر می افتند که یک مفهوم کلیشه ای و تکراری را بدون تأمل و تعمق ساخته و پرداخته کنند که فقط صرفاً کنداکتور خالی نماند. یا بگویند فلان سریال و برنامه را برای محرم 97 ساخته ایم. در حالی هنوز آثار نمایشی و سریال های تلویزیونی برای پخش در ماه محرم و همان  به طور رسمی اعلام نشده سریال های بازپخش همیشگی مثل «پریدخت» و «پرده نشین» به قاب تلویزیون آمده اند. 

البته سریال های مختلفی هستند که در مرحله تولید قرار دارند و شاید آنتن تلویزیون در سریال خالی نباشد اما در حال حاضر مجموعه ای که به طور ویژه برای مناسبت تاسوعا و عاشورا و در تناسب با ایام محرم و صفر در حال ساخت باشد وجود ندارد. چند سال است در کنار سریال های «مختارنامه»، «معصومیت از دست رفته»، «شب دهم» و... که هر سال در یکی از شبکه های سیما بازپخش می شوند یک یا دو سریال مناسبتی جدید هم ساخته می شوند اما هیچ حسّ دلچسبی به مخاطب وارد نمی کند و هنوز هم همان کارهای داود میرباقری را دوست دارند هرچه قدر هم در آرشیو صداوسیما مرور شود مردم به آن پرداخت های فاخر علاقه دارند. البته تلویزیون هم بر موج ماندگاری این سریال های چندین سال بازپخش سوار شده و اصراری برای نو کردن ویترین مناسبتی خود با سریال های شاخص ندارد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم ویژه هفته دفاع مقدس:
در روایت دفاع مقدس روح مجاهدت وشکست‌ناپذیری ملت ایران متبلور باشد
حجت الاسلام پناهیان در نهمین شب از سوگواره هنر و حماسه:
پاداش و کنترل آدم را ضعیف می‌کند.
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین