چه خبر از سریال‌های محرم؟/ باز هم تلویزیون و "مختار" و "معصومیت از دست رفته"!

عنوان

کنداکتور تلویزیون، «مختارنامه» جدید نیاز دارد اما هنوز برای نو کردن ویترین مناسبتی، سریال‌های شاخص وجود ندارند و انگار مدیران ما به همین روند ساخت سریال‌های آپارتمانی اصرار دارند.

باشگاه خبرنگاران پویا- مجتبی برزگر

فقط دو روز به مهمترین مناسبت مذهبی که همه جامعه اسلامی برای آن برنامه ریزی ویژه ای دارند باقی نمانده ولی هنوز تلویزیون نام سریال ها و اتفاقات نمایشی اش را اعلام نکرده و فقط برنامه های مذهبی و پوشش رسانه ای اجتماعات و هیئت های مذهبی را از سوی دبیر معارف سیما شنیدیم. البته به مشکلات اقتصادی و بودجه ای صداوسیما که بر سر راه پروژه های الف تلویزیونی است واقف هستیم و می دانیم که مدیران ارشد رسانه ملی دوست دارند مختارها بسازند اما پولی در بساط نیست و وعده های دولتمردان و برخی از سرمایه گذاران بخش خصوصی هم که به سیما برای ساخت پروژه های الف داده اند محقق نشده اما دلمان هم می سوزد گاهی سریال های آپارتمانی و برنامه های ترکیبی ضعیف برای مخاطب ساخته می شود که نه تنها جذب مخاطب ندارند بلکه بی تأثیریش عواقب چالش های اخلاقی و خانوادگی در پی دارد.

البته یکی از ضعف های بزرگ مدیریتی در رسانه ملی عدم وجود خلاقیت و نوآوری و اتکا به سلبریتی های بی هنر است. چهره در کنار هنر فرهیختگی و جذب مخاطب حداکثری به همراه دارد اما سلبریتی بدون محتوا فقط عده ای طرفدار شهرت و سلفی بگیر را درگیر خودش می کند؛ همان هایی که استوری ها و قضاوت های غیرعادلانه و غیرعالمانه شان در فضای مجازی را جدی می گیرند. متأسفانه در میان اسپانسرها و سرمایه گذاری های مالی برنامه ها و سریال های تلویزیونی هم خبری از ایده پردازی و خلاقیت نیست و به جای ارائه یک بسته فرهنگی مطلوب، فقط پول، پول و پول برایشان اهمیت دارد. ای کاش در کنار پول، فرهنگ این مرز و بوم هم برایشان اهمیت داشت!

در جائیکه بایستی یک سبد متنوع از آثار نمایشی مطلوب برای یک مناسبت مذهبی مهم همچون ماه عزای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) آماده و مهیای آنتن تلویزیون باشد هنوز هم در دقیقه 90 به فکر می افتند که یک مفهوم کلیشه ای و تکراری را بدون تأمل و تعمق ساخته و پرداخته کنند که فقط صرفاً کنداکتور خالی نماند. یا بگویند فلان سریال و برنامه را برای محرم 97 ساخته ایم. در حالی هنوز آثار نمایشی و سریال های تلویزیونی برای پخش در ماه محرم و همان  به طور رسمی اعلام نشده سریال های بازپخش همیشگی مثل «پریدخت» و «پرده نشین» به قاب تلویزیون آمده اند. 

البته سریال های مختلفی هستند که در مرحله تولید قرار دارند و شاید آنتن تلویزیون در سریال خالی نباشد اما در حال حاضر مجموعه ای که به طور ویژه برای مناسبت تاسوعا و عاشورا و در تناسب با ایام محرم و صفر در حال ساخت باشد وجود ندارد. چند سال است در کنار سریال های «مختارنامه»، «معصومیت از دست رفته»، «شب دهم» و... که هر سال در یکی از شبکه های سیما بازپخش می شوند یک یا دو سریال مناسبتی جدید هم ساخته می شوند اما هیچ حسّ دلچسبی به مخاطب وارد نمی کند و هنوز هم همان کارهای داود میرباقری را دوست دارند هرچه قدر هم در آرشیو صداوسیما مرور شود مردم به آن پرداخت های فاخر علاقه دارند. البته تلویزیون هم بر موج ماندگاری این سریال های چندین سال بازپخش سوار شده و اصراری برای نو کردن ویترین مناسبتی خود با سریال های شاخص ندارد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به پدیده فقر و کارهای خیریه

قیمتِ کار خیر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین