مشاوران ارشد اردوغان:

ترامپ فاقد توانایی سیاسی لازم برای اداره آمریکا است

عنوان

آنکاراـ ایرناـ ایلنور چویک و سعادت اوروچ مشاوران ارشد اردوغان با انتشار مقالاتی در روزنامه های ترکیه مدعی شدند که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا فاقد صلاحیت سیاسی لازم برای اداره این کشور است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ایلنور چویک با انتشار مقاله ای تحت عنوان 'ترامپ ناظر بر کل بحران' در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: دونالد ترامپ به عنوان یک کارفرمای تجاری می تواند فردی موفق باشد که در این موضوع نیز اختلاف نظرهایی در آمریکل وجود دارد اما وی به عنوان یک فرد در جایگاه سیاستمدار مرتکب اشتباهات ابتدایی و استراتژیکی است که ارتکاب این خطاها از یک انسان سیاستمدار بعید است.
وی اضافه کرد: اقتصاد ترکیه به هر حال دارای مشکلاتی است و دونالد ترامپ با ریختن بنزین بر آتش سعی در تعمیق مشکلات اقتصادی ترکیه را دارد و با این روش می خواهد اردوغان را تسلیم کند که این نوع دیدگاه و استفاده ابزاری و غلط از قدرت اقتصادی آمریکا برای شکستن متحد خویش در ناتو، آشکارا حاکی از خام بودن وی در سیاست بین المللی است چرا که ملت ترکیه در طول تاریخ و نیز اردوغان در سالیان گذشته نشان دادند زیر بار فشار، تسلیم نخواهند شد.
سعادت اوروچ از دیگر مشاوران ارشد رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز با انتشار مقاله ای تحت عنوان 'همبستگی شگفت انگیز در مقابله با آمریکا' در روزنامه استار نوشت: آمریکا با اعمال فشار و تحریم های سنگین تلاش می کند تا ترکیه را به مسیر دلخواه واشنگتن هدایت کند که این امر از دید جهانیان غافل نمانده است اما آنکارا راه خود را می رود و کاخ سفید از این موضوع بسیار ناراحت است.
وی مدعی شد: آغاز جنگ اقتصادی از سوی ترامپ علیه کشورهای جهان به ویژه چین، روسیه، ایران، ترکیه و بعضی از کشورهای اروپایی سبب شد تا این کشور در اعمال تحریم ها نتواند اجماع جهانی به وجود آورد و در این مسیر تنها ماند.
وی تاکید کرد: افزایش تعرفه بر واردات محصولاتی از کشورهای چین، ترکیه، روسیه و بعضی کشورهای دیگر به آمریکا در ادامه، به واکنش منفی و متقابل این کشورها منجر شد که بی گمان جمع مقابله این کشورها تاثیرات منفی عمیقی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت که این رفتار ناشیانه فقط و فقط از سوی یک فرد خام در امور سیاسی سر می زند.
بروز تنش اخیر میان آنکارا و واشنگتن بر سر محکومیت حبس کشیش آمریکایی در ازمیر و اقدام متقابل دو کشور در تحریم وزرای کشور و دادگستری همدیگر، همچنین اعلام تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر دو برابر شدن تعرفه واردات فلزات تولید ترکیه به آمریکا که اجرای آن از دو روز پیش آغاز شده، تنش موجود در روابط آنکارا ـ واشنگتن را تشدید کرد.
مقامات دو کشور طی هفته گذشته برای حل اختلافات فی مابین در واشنگتن مذاکره کردند و شواهد نشان داد که این مذاکرات بی نتیجه بوده است.
بسیاری از تحلیل گران ترک به ویژه مفسران نزدیک به حزب حاکم ترکیه بر این باورند که افزایش چشمگیر نرخ ارزهای خارجی در بازار ترکیه که موجب ایجاد نگرانی جدی در میان مسئولان و مردم این کشور شده، فتنه ای جدید علیه اقتصاد ترکیه است.
خاورم/1905

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین