مشاوران ارشد اردوغان:

ترامپ فاقد توانایی سیاسی لازم برای اداره آمریکا است

عنوان

آنکاراـ ایرناـ ایلنور چویک و سعادت اوروچ مشاوران ارشد اردوغان با انتشار مقالاتی در روزنامه های ترکیه مدعی شدند که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا فاقد صلاحیت سیاسی لازم برای اداره این کشور است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ایلنور چویک با انتشار مقاله ای تحت عنوان 'ترامپ ناظر بر کل بحران' در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: دونالد ترامپ به عنوان یک کارفرمای تجاری می تواند فردی موفق باشد که در این موضوع نیز اختلاف نظرهایی در آمریکل وجود دارد اما وی به عنوان یک فرد در جایگاه سیاستمدار مرتکب اشتباهات ابتدایی و استراتژیکی است که ارتکاب این خطاها از یک انسان سیاستمدار بعید است.
وی اضافه کرد: اقتصاد ترکیه به هر حال دارای مشکلاتی است و دونالد ترامپ با ریختن بنزین بر آتش سعی در تعمیق مشکلات اقتصادی ترکیه را دارد و با این روش می خواهد اردوغان را تسلیم کند که این نوع دیدگاه و استفاده ابزاری و غلط از قدرت اقتصادی آمریکا برای شکستن متحد خویش در ناتو، آشکارا حاکی از خام بودن وی در سیاست بین المللی است چرا که ملت ترکیه در طول تاریخ و نیز اردوغان در سالیان گذشته نشان دادند زیر بار فشار، تسلیم نخواهند شد.
سعادت اوروچ از دیگر مشاوران ارشد رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز با انتشار مقاله ای تحت عنوان 'همبستگی شگفت انگیز در مقابله با آمریکا' در روزنامه استار نوشت: آمریکا با اعمال فشار و تحریم های سنگین تلاش می کند تا ترکیه را به مسیر دلخواه واشنگتن هدایت کند که این امر از دید جهانیان غافل نمانده است اما آنکارا راه خود را می رود و کاخ سفید از این موضوع بسیار ناراحت است.
وی مدعی شد: آغاز جنگ اقتصادی از سوی ترامپ علیه کشورهای جهان به ویژه چین، روسیه، ایران، ترکیه و بعضی از کشورهای اروپایی سبب شد تا این کشور در اعمال تحریم ها نتواند اجماع جهانی به وجود آورد و در این مسیر تنها ماند.
وی تاکید کرد: افزایش تعرفه بر واردات محصولاتی از کشورهای چین، ترکیه، روسیه و بعضی کشورهای دیگر به آمریکا در ادامه، به واکنش منفی و متقابل این کشورها منجر شد که بی گمان جمع مقابله این کشورها تاثیرات منفی عمیقی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت که این رفتار ناشیانه فقط و فقط از سوی یک فرد خام در امور سیاسی سر می زند.
بروز تنش اخیر میان آنکارا و واشنگتن بر سر محکومیت حبس کشیش آمریکایی در ازمیر و اقدام متقابل دو کشور در تحریم وزرای کشور و دادگستری همدیگر، همچنین اعلام تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر دو برابر شدن تعرفه واردات فلزات تولید ترکیه به آمریکا که اجرای آن از دو روز پیش آغاز شده، تنش موجود در روابط آنکارا ـ واشنگتن را تشدید کرد.
مقامات دو کشور طی هفته گذشته برای حل اختلافات فی مابین در واشنگتن مذاکره کردند و شواهد نشان داد که این مذاکرات بی نتیجه بوده است.
بسیاری از تحلیل گران ترک به ویژه مفسران نزدیک به حزب حاکم ترکیه بر این باورند که افزایش چشمگیر نرخ ارزهای خارجی در بازار ترکیه که موجب ایجاد نگرانی جدی در میان مسئولان و مردم این کشور شده، فتنه ای جدید علیه اقتصاد ترکیه است.
خاورم/1905

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

چین همواره با تحریم‌های یکجانبه علیه ایران مخالف است

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین به تشدید گمانه‌زنی رسانه‌های آمریکایی درباره اینکه دولت «دونالد ترامپ» درصدد پایان دادن به معافیت‌های تحریمی به خریداران نفت ایران است، واکنش نشان داده و مخالفت پکن با تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را تکرار کرده است.

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی