باشگاه خبرنگاران جوان بررسی می‌کند؛

مرگ سینما با ساخت فیلم‌های بادآورده/ چرا قانون ثابتی تصویب نمی شود؟

عنوان

هر موضوعی فارغ از استثتائات باید از مجرای قانونی سالم بگذرداما گاهی برخی‌ها با دور زدن قانون برای رسیدن به اهدافشان بهره می‌برند.

به گزارش خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ هر آن چیزی که قرار است به بهترین شکل ممکن پیش برود فارغ از استثتائات باید از مجرای قانونی سالم بگذرد این پیروی از قانون، شامل هر فرد و ارگانی است اما گاهی اوقات مشاهده می شود برخی ها با دور زدن قانون برای رسیدن به اهدافشان بهره می برند.

در این میان سینما یکی از تریبون های تاثیرگذاری است که رعایت قانون در آن قطعا باید اجرا شود، زیرا زبان هنر همانقدر که لطیف و خوب است گزنده و مخرب نیز خواهد بود و اشتباه گرفتن از آن بیش از دیگر فعالیت ها نمایان می شود.

یکی از شاخه های بی قانونی که سال های اخیر در سینما بیشتر به چشم می خورد شروع تولید یک فیلم قبل از اعلام شورای پروانه ساخت است، با یک بررسی سردستی با دنبال کردن تاریخ انتشار اخبار تولیدات می توان به این مهم رسید؛ یعنی عوامل فیلم، تاریخ تولید اثر خود را اعلام و پس از گذشت پانزده یا بیست روز پایان فیلمبرداری را رسانه ای می کنند!

عوامل فن می دانند حد معمول، معقول و حرفه ای تولید یک فیلم سینمایی بین ۴۰ تا ۴۵ روز برای تولید است، اما پایان یافتن فیلمبرداری یک فیلم سینمایی پس از ۲۰ روز جای تعجب دارد! البته تنها در مواردی بسیار استثناء و محدود چنین جریانی رخ می دهد و یا شاید برای تله فیلم ها اتفاق بیفتند.

عوامل چنین فیلم هایی مگر تا چه حد برای دریافت پروانه ساخت مطمئن و آگاه هستند که زودتر، شروع به فیلمبرداری می کنند یا اینکه موضوع دیگری مطرح است؛ با نگاه خوشبینانه به این قضیه که فیلم ها در مدت ۲۰ روز فیلمبرداری شده اند به این نتیجه خواهیم رسید که در آینده فیلم های بی کیفیتی نمایش داده خواهد شد که فقط کارگردان با هدف پرکردن سابقه خود یا فروش فیلم های سخیف دست به چنین کاری زده اند.

در آخر هم فیلم هایی ساخته می شود که یا در زمان دریافت پروانه نمایش با مشکل مواجه خواهند شد یا به قدری سطح پایین است که با نمایش آن هیچ منفعتی برای سینما ندارد.

عبدالله علیخانی گفت: در ابتدا این موضوع بی ثبات بودن قوانین شورای پروانه ساخت را نشان می دهد که عوامل یک فیلم بدون داشتن پروانه ، اثر خود را تولید می کنند.

وی افزود: قبل از انقلاب بازیگرانی که در یک فیلم با چنین شرایطی بازی می کردند مشمول جریمه می شدند که چرا قبل از بازی در آن و امضای قرارداد به نکات مهم این چنینی توجه نداشتند که برای این موضوع نامه مستند دارم.

علیخانی ادامه داد: اساس کار باید به نحوی پیش برود که قانون در مورد همه به یک شکل اعمال شود تا جایی برای جولان غیرحرفه ای ها باقی نماند چون وقتی می بینند برای حرفه ای ها قانونی اعمال نمی شود آنها نیز برای فعالیت خود طلب بی قانونی می کنند و در اصل انتظاراتشان را بالا می بریم و با چند مرتبه رفت و آمد و پشت در ماندنشان به اهداف و خواسته خود می رسند.

این تهیه کننده اضافه کرد: دود این بی قانونی ها در نهایت به چشم وزارت ارشاد و شورای پروانه ساخت می رود، پس شورا باید با قاطعیت برخورد کند حتی برای هنرپیشه هایی که در فیلم های بدون پروانه ساخت بازی می کنند تا شورا و وزارت در عمل انجام شده قرار نگیرد.

بنابراین اگر سینماگران می خواهند خود را با سطح بین المللی مقایسه کنند باید نگاه فیلمسازی را در سطح بین المللی تغییر دهند و بدانند با ساخت فیلم در کوتاه ترین زمان به هیچ دستاوردی نخواهند رسید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

تصویر آینده نیاز امروز جامعه
امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست
وقتی رقابت با زردهای مجازی‌ دانشگاه عمومی جامعه ایرانی را به ابتذال می‌کشاند
تلویزیون و معضل اصالت بخشی به بی‌اصالت‌ها!
حاشیه‌ای بر رونمایی از یادداشت آیت‌الله خامنه‌ای درباره فیلم و سریال
از دستورات عمل‌ نکرده تا آیین رونمایی از دست‌خط
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین