حضرتی در نطق میان دستور:

جریان‌های مخالف برجام در کشور باید مهار شوند/ برجام را باید حفظ کرد حتی اگر اروپایی‌ها در کنار آمریکا باشند

عنوان

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه برخی از عناصر و جریان‌های داخلی که از ابتدا با مذاکره و برجام مخالف بودند باید مهار شوند گفت: اگر کشورهای اروپایی در کنار آمریکا قرار بگیرند و به دستاورد جمهوری اسلامی ایران از برجام ناچیز باشد باز هم باید تعلیق تهدات را جایگزین خروج از برجام کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، الیاس حضرتی در نطق میان دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (چهارشنبه 26 اردیبهشت 97) گفت: توافق برجام محصول ایجاد یک عزم مشترک ملی برای گفت وگو با جهان و حل و فصل مسائل فی مابین از طریق مذاکره است. دشمنان با طراحی برنامه های فراوان و حساب شده در صدد بودند یک تفاهم جهانی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کنند و ایران را در انزوای کامل قرار دهند و به تدریج نظام اسلامی را از درون و در صورت مساعد بودن شرایط و با یک اقدام مستقیم از بیرون سرنگون کنند. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متاسفانه برخی از مواضع اعلام شده و اقدامات انجام شده در داخل هم به برنامه دشمن کمک کرد و وضعیتی پدیده آمد که بدون ایجاد یک عزم ملی و با انتخاب ساز وکاری تازه قادر به تغییر شرایط نبودیم. 

وی افزود: دز آن زمان همه مسئولان نظام البته با تحلیل های متفاوت به این جمع بندی رسیدند که از طریق مذاکره و با ابزار دیپلماتیک برنامه دشمنان ایران را خنثی کنند و ایران را از انزوای تحمیلی برهانند. برجام این رسالت را به خوبی به انجام رساند و دکتر روحانی و دکتر ظریف تحت هدایت ها و راهنمایی های رهبر معظم انقلاب و با کمک مجلس و تمام ارکان نظام در این مسیر کامیاب بودند و حاصل آ ن گشایشی بود که به صورت نسبی که در چند سال اخیر شاهد آن بودیم. 

حضرتی خاطرنشان کرد: برخلاف برخی از جریانات تندرو در داخل، دشمنان واقعی این ملت متوجه بودند که ایران در پروژه برجام چه کار بزرگی را به سرانجام رسانیده است و به همین دلیل تمامی تلاش خود را مصروف ناتوان گذاشتن آن کردند. ترامپ و حامیان جنگ طلب او در درون هیات حاکمه آمریکا، نتانیاهو و صهیونیست های پرنفوذ حامی رژیم اسرائیل در آمریکا ارتجاع ثروتمند عربی و جوانان خامی که در عربستان به قدرت رسیدند و جریان های ضدانقلاب ایرانی در خارج از کشور در یک ائتلاف آشکار در کنار هم قرار گرفتند تا در مرحله اول جمهوری اسلامی را از نتایج اقتصادی و سیاسی برجام محروم کنند و در مرحله بعد این توافق جهانی با خروج آمریکا تضعیف شود و در آخرین مرحله کاری کنند که ایران هم ختم برجام را اعلام کند و همه چیز به شرایط قبل از برجام بازگردد. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آگاهی ما از برنامه دشمنان ایجاب می کند که عجولانه و از سر شور و احساس در این باره عمل نکنیم و هیچ فرصتی را که برجام برای ایران فراهم کرده است مطابق میل ترامپ و نتانیاهو از دست ندهیم. 

وی افزود: در شرایط کنونی تلاش برای حفظ توافق برجام بدون حضور آمریکا یک هدف مهم برای جمهوری اسلایم ایران می تواند باشد. باید در این مسیر برنامه ریزی و اقدام لازم صورت گیرد، برجام یک توافق دوجانبه میان ایران و آمریکا نیست که اکنون با خروج آمریکا ملغی شده باشد. این توافقنامه به صورت چند جانبه تنظیم شده و از حمایت سازمان ملل برخوردار است و چندین قطعنامه شورای امنیت علیه ایران را تعلیق کرده است. بنابراین نباید با اقدامات عکس العملی و بدون پشتوانه کارشناسی بی اعتبار شود. 

حضرتی اضافه کرد: بر همین اساس باید مذاکره با 5 کشور باقی مانده در برجام برای گرفتن تضمین لازم برای وفاداری آنها به مفاد برجام با تدبیر ادامه یابد، طرح شکایت حقوقی علیه آمریکا به عنوان طرف ناقض برجام باید پیگیری شود. تلاش در حوزه دیپلماسی عمومی برای نشان دادن چهره جنگ طلب و بدعهد ترامپ باید افزایش یابد و برخی از عناصر و جریان های داخلی که از ابتدا با مذاکره و برجام مخالف بودند باید مهار شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این شرایط خروج فوری و عجولانه ایران از برجام تکمیل پروژه ای است که آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان آن را شروع کردند و هوشیاری انقلابی ایجاد می کند که ما در زمین آنها بازی نکنیم حتی اگر کشورهای اروپایی در کنار آمریکا قرار بگیرند و به دستاورد جمهوری اسلامی ایران از برجام ناچیز باشد باز هم باید تعلیق تهدات را جایگزین خروج از برجام کرد تا این سند که روح و مفاد آن به نفع ایران است از نظر حقوق بین المللی معتبر باقی بماند و بازگشت به آن در شرایط دیگر میسر گردد. 

وی افزود: مقابله با طرح جدید آمریکا پیش از اقدامات دیپلماتیک در خارج به ایجاد تفاهم ملی در داخل نیاز دارد اگر مردم و جریانات سیاسی داخلی پشتیبان سیاست های رسمی نظام و مسئولان از حمایت مردم برخوردار باشند هیچ توطئه و اقدام خارجی به کشور صدمه نخواهد زد و حتی به مرحله اجرا گذاشته نخواهد شد. 

حضرتی خاطرنشان کرد: نفس وجود همبستگی ملی و تفاهم جریان های سیاسی داخلی کشور نقش بازدارنده در مقابل توطئه های دشمنان خارجی دارد؛ بنابراین باید در مسیر ایجاد وحدت و تفاهم ملی و آشتی ملی حرکت کرد. شناسایی عوامل ایجاد اختلاف داخلی زمینه های شکاف و فاصله در میان اقشار اجتماعی را باید در دستور کار قرار داد و برای حل آنها کار کرد. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نمی شود همه گسل های اجتماعی و فرهنگی، مذهبی و اقتصادی، قومی و بین نسلی را فعال نگه داشت و باز از وحدت و یکپارچگی سخن گفت. 

وی افزود: یکی از گسلهای مهم فعال در جامعه شکاف سیاسی میان دو جریان اصلی سیاسی کشور است که روزگاری به مثابه دو بال نظام تلقی می شدند و هر کدام منجر به شکست جریان مقابل می شد. متاسفانه عزم یک طیف برخوردار از قدرت در حاکمیت برای حذف رقیب سیاسی وضعیتی را پدید آورده است که بخش بزرگی از جامعه سیاسی ایران در حاشیه قرار گرفته و خود را خارج از حکومت تلقی کند. 

حضرتی افزود: عقل سیاسی حکم می کند سلیقه های سیاسی گوناگون در حکومت باشند تا مردم قدرت انتخاب در درون حکومت را داشته باشند اما متاسفانه بی تدبیری های مداوم باعث شد برخی از مردم اساسا از ایجاد تحولات مثبت در درون مایوس شوند و نگاه خود را به بیرون از نظام معطوف کنند. ما اصلاح طلبان درون حکومت این رویه را برای آینده نظام به حیاط سیاسی کشور خطرناک می دانیم و به صاحبان قدرت و مسئولان در حکومت هشدار می دهیم که رویه موجود را اصلاح کنند و مردم را به تغییرات مثبت درون نظام امیدوار نگه دارند و اصلاح طلبان وفادار به نظام را به بیرون از نظام سوق ندهند. 

وی در پایان افزود: این روزها شاهد ایجاد تحولات مثبت در موضوع حصر هستیم از این بابت بنده از مسئولان امر تشکر می کنم امیدوارم که در آینده نزدیک شاهد حل فوری این ماجرا باشیم و در عین حال پیشنهاد می کنم که متولیان حصر به جای ایجاد تغییرات جزیی و تدریجی ابتکار عمل را کاملا در دست بگیرند و با رفع یکباره حصر، حصر آقایان محصور و محدودیت های ایجاد شده برای آقای خاتمی موجب ایجاد شوق و وحدت و ایجاد یک زمینه مناسب برای ملت شوند. 

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شدن شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به بهانه ی تصویب کلیات استانی شدن انتخابات در مجلس شورای اسلامی
۵ نکته درباره معایب استانی‌ شدن انتخابات
هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی:
دشمنان برای خوزستان و اهواز برنامه‌ها دارند
شمخانی در همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا:
سیاست ایران حفظ امنیت منطقه و مبارزه جدی با هر نوع تروریسم است
توضیحات رئیس دفتر رئیس جمهور در مصاحبه با خبرنگاران
فیلم: مخالفت روحانی با استعفای وزیر بهداشت
پرسشی از شریعتمداری، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی؛
چرا برکناری مدیران چند شغله در وزات کار مسکوت ماند؟!
در خواست سعید جلیلی از دانشگاهیان ؛
برجام را بررسی کنید
رهبر انقلاب در دیدار دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین:
پیروزی نهایی فلسطین در آینده‌ای نه چندان دور محقق خواهد شد
سردار قاسم سلیمانی:
عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود
در گفتگو با نسیم آنلاین مطرح شد
یزد؛ استانی بدون مسوول!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین