باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

ضرورت ورود جدی مجلس به موضوع انتظام بخشی به تعطیلات

عنوان

نابسامانی در تعطیلات ایران موج می زند، حکایت تعطیلات ۱۳ روزه نوروز از یکسو، بین التعطیلاتی که بعضا به صورت خودجوش به تعطیلی مُبَدَل می شود و بالا بودن تعطیلات مناسبتی، همگی موید وضعیت نامناسبی است که انتظام بخشی به آن ضروری به نظر می رسد.

به گزارش خبرنگار  اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، موضوع تعطیلات در ایران به معضلی پنهان، اما مخرب مبدل شده که پس از گذشت سالیان سال، همچنان اقدام و تصمیمی عاجل برای برون رفت از آن اتخاذ نشده است.

از همان ابتدای سال، شاهد تعطیلات ۱۳ روزه ای هستیم که اگرچه در تقویم رسمی کشور ۴ روز قید شده، اما همگان می دانند که بخش قابل توجهی از عموم مردم همان ۱۳ روز را لحاظ می کنند و بعضا این عدد و رقم به ۱۴ تا ۱۵ روز نیز افزایش پیدا می کند، تعطیلاتی که به یکباره با بالا رفتن خیره کننده میزان مصرف بنزین، آلودگی هوا، افزایش تصادفات منجر به خسارت، فوت و جرح و ترافیک سنگین در جاده های منتهی به شهر هایی که به جذب گردشگر شُهره اند، همراه است.

باید به این میزان از تعطیلات، اضافه نمود، بین التعطیلاتی که متأسفانه بعضا به صورت خودجوش با تصمیم شخصی برخی از خانوار ها اتخاذ می شود و از سوی دیگر تعطیلات مناسبتی و لحاظ کردن تعطیلی جمعه ها و پنجشنبه ها (که مطابق با سند شورای عالی انقلاب فرهنگی از آن تحت عنوان نیمه تعطیل یاد شده)، با یک بی سر و سامانی در تعطیلات مواجه می شویم که انتظام بخشی به آن ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

تعطیلی، تنبلی یا تجدید قوا؟

آنچنان که در فرهنگ ایرانی ها جا افتاده، تعطیلی مترادف است با تنبلی که البته دافعه چندانی نیز در اقبال آن احساس نمی شود و اساس از جذابیت و اقبال بسیار بالایی نیز برخوردار است.

آنچه که ما را برآن داشت تا نسبت به تعطیلات مذکور حساسیت بیشتری لحاظ نماییم به ابعاد و پیامد های اقتصادی این تعطیلات باز می گردد.

آنچنان که گزارش های منعکس شده نشان می دهد، هر روز تعطیلات برای کشور با ضرر های اقتصادی خاص به خود همراه است، برخی آن را معادل ۱۵ تن طلا برای هر روز تعطیلی برآورد می کنند و برخی دیگر با احصای اعداد و ارقامی بالغ بر هزاران میلیارد تومان، مخالف تعطیلات کشور به شکل و شیوه کنونی (از حیث کمی) هستند، البته نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که تعطیلات در ایران مجموعا حدود ۱۳۰ روز است و در کشور های توسعه یافته جهان نیز میزان تعطیلات در طول سال حدود ۱۲۰ تا ۱۲۵ روز برآورد می شود، که از این نظر تفاوت چندانی میان تعطیلات در ایران با میزان تعطیلات در کشور های توسعه یافته و غربی و اروپایی، احساس نمی شود.

اشاره و قیاس میان تعطیلات میان ایران و کشور های غربی نه از حیث فرهنگی و الگوبرداری از شرایط فرهنگی حاکم بر این کشور ها بلکه از این منظر است که جوامع مذکور با وجود چنین تعطیلاتی از حیث اقتصادی (منظور نظر ظرفیت های اقتصادی نیست) به مراتب از شرایط مطلوب تری برخوردار هستند، معضل اصلی تعطیلات در ایران به ناهماهنگی و نابسامانی در آن باز می گردد.

از یکسو شاهد تعطیلات دو هفته ای در ایام نوروز هستیم که این تجمیع و تمرکز خود مسبب نارسایی ها و مشکلات خاص به خود است و از سوی دیگر ناهماهنگی موجود در تعطیلی پایان هفته نیز باعث می شود عملا امکان استفاده مثبت و حداکثری از آن حاصل نشود.

به عنوان نمونه با توجه به تعطیلات شنبه و یکشنبه در کشور های غربی و تعطیلی پنجشنبه و جمعه در ایران، قریب به ۴ روز، مناسبات عادی ایران از حیث اقتصادی با دیگر کشور های جهان با کندی و دشواری هایی همراه می شود که این امر، موضوع ناچیز و کوچکی نیست.

از سوی دیگر نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که نفس تعطیلات در کشور امری مطرود و مخرب نیست، زیرا امروزه تعطیلات به مثابه ایامی برای تجدید قوا و بهره وری هر چه بیشتر در روز های کار محسوب می شود تا جایی که کشور های پیشرفته دنیا نیز درصدد افزایش تعداد روز های تعطیل هستند که البته نقدی که در این میان ایراد می شود به موضوع پایین بودن میزان کار مفید در ایران باز می گردد که البته این امر ارتباطی به توالی تعطیلات یا نابسامانی و پراکندگی غیر منظم در آن ندارد و این عارضه، معضلی است که باید به صورت ریشه ای حل و فصل شود، زیرا استمرار آن کشور را با هزینه ها و خسارات اقتصادی بیشتری همراه می سازد و اساسا این نارسایی هیچ سنخیت و تطابقی با سیاست های اقتصاد مقاومتی ندارد.

مزایا و ثمرات افزایش تعطیلات آخر هفته/ از رونق گردشگری تا توسعه فرصت های شغلی

با این اوصاف، در صورت افزایش تعطیلات آخر هفته و تثبیت آن شاهد حصول توفیقات اقتصادی هر چه بیشتری خواهیم بود که یکی از آن ها به موضوع تقویت گردشگری داخلی باز می گردد.

در صورت تثبیت این شکل از تعطیلات، شاهد تمرکز و افزایش و حجم سنگینی از سفر ها که بعضا با هزینه های بسیاری نیز همراه می شود در ایامی خاص از سال نخواهیم بود و به تبع در چنین شرایطی (ساماندهی تعطیلات) خانواده ها به سادگی قادر خواهند بود با توجه به تعطیلی دو روزه در پایان هفته، برنامه ریزی صحیحی را برای سفر های مورد علاقه خود لحاظ کنند.

تحقق این امر باعث رشد و رونق گردشگری داخلی خواهد شد و طبیعتا در صورت رونق گردشگری داخلی، جذب گردشگر خارجی نیز تسهیل خواهد شد و در سایه تحقق این امر، اقتصاد و ضریب توسعه فرصت های شغلی در کشور نیز با تحولات سازنده ای همراه خواهد شد.

ممکن است برخی مدعی شوند در حال حاضر پنجشنبه ها تعطیل است، اما این واقعیت مبرهن است که نمی توان تعطیلی این روز را به کلیت جامعه تعمیم داد و جز برخی ادارات و نهادها، شاهد فعالیت عادی بسیاری از مجموعه ها و مراکز در این روز هستیم که همین امر بستر ساز نوعی از ناهماهنگی و ناهمسویی از حیث تعطیلات در کشور شده است.

چندی پیش، سلمان خدادادی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با رسانه ها، با اشاره به بی نظمی فعلی تعطیلات کشور، بیان کرد: این موضوع باعث تحمیل پیامد های مخربی در حوزه اقتصادی و اجتماعی کشور شده است.

نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است، تعطیلات کشور ساماندهی دقیقی ندارد و بعضا در روز های غیر تعطیل (بین التعطیلات) شاهد نیمه تعطیل شدن کشور هستیم.

به زعم سید فرید موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز بلاتکلیفی زیادی که با وجود تعطیلات غیر رسمی و نیمه تعطیل در کشور بروز پیدا می کند، افزایش مشکلات ناشی از تعطیلات فعلی را دامن می زند.

وی می افزاید: ضرورت تدوین و طراحی طرحی جامع در ارتباط با انتظام بخشی به تعطیلات رسمی کشور احساس می شود.

زهرا ساعی، از دیگر نمایندگان مجلس، بر لزوم تمرکز زدایی از تعطیلات در کشور تأکید می ورزد و معتقد است با حصول این امر شاهد تقسیم شدن سفر های عموم مردم به نحو مطلوب تری خواهیم بود.

آنچنان که آمار و گزارش های سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد، در یک دهه اخیر، ۱۱ هزار و ۸۷۰ نفر در تصادفات نوروزی فوت شده اند، رقم و عدد تأسف آوری که در کنار کم توجهی و بی توجهی در رانندگی های اصولی و قانونمند می توان با تمرکززدایی از تعطیلات تا حدودی آن را مرتفع و تعدیل کنیم.

آنچنان که شواهد و قرائن نشان می دهد نظرات نمایندگان مجلس در خصوص کمیت و کیفیت تعطیلات در ایران متفاوت است، بنابراین با همه این اوصاف ساماندهی تعطیلات کشور ضرورتی است که انتظار می رود با جدیت در دستور کار نمایندگان مجلس قرارا گیرد و قطعا با انتظام بخشی به ایام تعطیل در کشور، امکان حصول توفیقات هر چه بیشتر اقتصادی بیش از پیش فراهم خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین