آیا روسیه می‌تواند در مذاکرات صلح خاورمیانه به عنوان میانجی جایگزین آمریکا شود؟

نسیم آنلاین

کارشناسان بر این باورند به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نشان می‌دهد آمریکا در مذاکرات صلح به موضع صهیونیست‌ها توجه بیشتری دارد.

به گزارش  گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که از این پس واشنگتن را به عنوان واسطه در مذاکرات صلح خاورمیانه نخواهد پذیرفت. وی خواستار یک گروه میانجی برای ادامه مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل است و آمریکا می تواند یکی از مهره های این گروه محسوب شود. عباس در حالی میانجی گری آمریکا را رد کرده است که چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی  انتقادآمیز، قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

در همین ارتباط، «اسرائیل شمیر»، نویسنده و روزنامه نگار روسی الاصل مقیم سوئد و کارشناس روابط عرب و یهود معتقد است روسیه می تواند در مذاکرات صلح خاورمیانه، به عنوان میانجی جایگزین آمریکا شود.

او گفت: اظهارات محمود عباس نشان می دهد آمریکا نمی تواند تنها واسطه مذاکرات صلح خاورمیانه باشد و برای حل این مناقشه به میانجی بزرگتری نیاز است. عباس همچنین رضایت خود را از اظهارات دلگرم کننده پوتین اعلام کرد. این موضوع حاکی از آن است که عباس تمایل زیادی به میانجی گری روسیه در خصوص مناقشه فلسطین و اسرائیل دارد. در واقع، یک احساس عمومی در خاورمیانه وجود دارد که نقش روسیه را بزرگ تر و بزرگ تر نشان می دهد. نمونه آن سرنگون کردن جنگنده اسرائیلی در سوریه بود که منجر شد نخست وزیر اسرائیل با ولادیمیر پوتین تماس تلفنی داشته باشد. مقامات رژیم صهیونیستی نیز به این باور رسیده اند که پوتین از نفوذ بالایی مخصوصا در خاورمیانه برخوردار است ولی در خصوص اینکه آیا می تواند صلح را میان فلسطین و اسرائیل برقرار کند باید تردید داشت.

این کارشناس معتقد است فقط یک کشور است که می تواند اسرائیل را مجبور کند و آن آمریکاست و قطعا آمریکا نیز بدون توافق با اسرائیل اقدامی انجام نمی دهد. به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نیز نشان می دهد آمریکا در مذاکرات صلح به موضع صهیونیست ها توجه بیشتری دارد. وی ادامه داد: تا زمانی که واشنگتن از تفکر و اقدام مستقل ناتوان باشد نباید نسبت به پیشبرد مذاکرات صلح با میانجیگری آمریکا امیدوار بود.

شمیر در خصوص میانجیگری روسیه در مذاکرات صلح خاورمیانه گفت: یک مکانیسم به نام «کوارتت» وجود دارد. در باره مذاکرات صلح خاورمیانه نیز «کوارتت خاورمیانه» متشکل از روسیه، آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل ضروری است. با این حال، می توان به همه این مذاکرات پایان داد در صورتی که اسرائیل سیاست های آپارتاید و نژادپرستانه خود را کنار گذاشته و ضمن احترام به حقوق شهروندان فلسطینی  با ایجاد دولت فلسطین موافقت کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین