آیا روسیه می‌تواند در مذاکرات صلح خاورمیانه به عنوان میانجی جایگزین آمریکا شود؟

نسیم آنلاین

کارشناسان بر این باورند به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نشان می‌دهد آمریکا در مذاکرات صلح به موضع صهیونیست‌ها توجه بیشتری دارد.

به گزارش  گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که از این پس واشنگتن را به عنوان واسطه در مذاکرات صلح خاورمیانه نخواهد پذیرفت. وی خواستار یک گروه میانجی برای ادامه مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل است و آمریکا می تواند یکی از مهره های این گروه محسوب شود. عباس در حالی میانجی گری آمریکا را رد کرده است که چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی  انتقادآمیز، قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

در همین ارتباط، «اسرائیل شمیر»، نویسنده و روزنامه نگار روسی الاصل مقیم سوئد و کارشناس روابط عرب و یهود معتقد است روسیه می تواند در مذاکرات صلح خاورمیانه، به عنوان میانجی جایگزین آمریکا شود.

او گفت: اظهارات محمود عباس نشان می دهد آمریکا نمی تواند تنها واسطه مذاکرات صلح خاورمیانه باشد و برای حل این مناقشه به میانجی بزرگتری نیاز است. عباس همچنین رضایت خود را از اظهارات دلگرم کننده پوتین اعلام کرد. این موضوع حاکی از آن است که عباس تمایل زیادی به میانجی گری روسیه در خصوص مناقشه فلسطین و اسرائیل دارد. در واقع، یک احساس عمومی در خاورمیانه وجود دارد که نقش روسیه را بزرگ تر و بزرگ تر نشان می دهد. نمونه آن سرنگون کردن جنگنده اسرائیلی در سوریه بود که منجر شد نخست وزیر اسرائیل با ولادیمیر پوتین تماس تلفنی داشته باشد. مقامات رژیم صهیونیستی نیز به این باور رسیده اند که پوتین از نفوذ بالایی مخصوصا در خاورمیانه برخوردار است ولی در خصوص اینکه آیا می تواند صلح را میان فلسطین و اسرائیل برقرار کند باید تردید داشت.

این کارشناس معتقد است فقط یک کشور است که می تواند اسرائیل را مجبور کند و آن آمریکاست و قطعا آمریکا نیز بدون توافق با اسرائیل اقدامی انجام نمی دهد. به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نیز نشان می دهد آمریکا در مذاکرات صلح به موضع صهیونیست ها توجه بیشتری دارد. وی ادامه داد: تا زمانی که واشنگتن از تفکر و اقدام مستقل ناتوان باشد نباید نسبت به پیشبرد مذاکرات صلح با میانجیگری آمریکا امیدوار بود.

شمیر در خصوص میانجیگری روسیه در مذاکرات صلح خاورمیانه گفت: یک مکانیسم به نام «کوارتت» وجود دارد. در باره مذاکرات صلح خاورمیانه نیز «کوارتت خاورمیانه» متشکل از روسیه، آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل ضروری است. با این حال، می توان به همه این مذاکرات پایان داد در صورتی که اسرائیل سیاست های آپارتاید و نژادپرستانه خود را کنار گذاشته و ضمن احترام به حقوق شهروندان فلسطینی  با ایجاد دولت فلسطین موافقت کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 

بررسی تحولات چند ماه اخیر بازار ارز و عملکرد پتروشیمی‌ها در عرضه ارز حاصل از صادرات خود، نشان می‌دهد که این شرکت‌ها در دوران بحران ارزی، به‌جای کمک به دولت، جهت برطرف کردن بحران، بیشتر به دنبال بالا بردن سود خود بوده‌اند، همکاری نکردن پتروشیمی‌ها، ازآن‌جهت حائز اهمیت است که این شرکت‌ها جزءارز آورترین صنایع کشور هستند.

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

ارتش رژیم صهیونیستی سعی داشت با تکرار طرحی که حماس علیه آنان در جنگ پیشین انجام داد(ربایش نیروی نظامی) ضمن کاهش فشار افکار عمومی بر دولت نتانیاهو، برگ برنده ای برای آتش بس با حماس و تبادل اسرا داشته باشد. اما هوشیاری مقاومت چالش اسرا را برای صهیونیست ها دو چندان کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

هشدار ۳۵ NGO و سازمان حقوقی:
یمن در آستانه قحطی است
شکل گیری BDS اسلامی نیازامروز برای مقابله مردمی با رژیم صهیونیستی
عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل و وظیفه ما
آمریکا، امپراتوری تبعیض ها (۱)
اقلیت ها و خشونت پلیس در آمریکا
وزارت امور خارجه: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز حقانیت ایران است
رای دیوان لاهه به لغو تحریم های دارویی، غذایی، و هوایی
۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند
آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن
واکنش انصارالله به درخواست آمریکایی‌ها؛
آتش بس با توقف فوری بمباران‌ها امکان‌پذیر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین