آیا روسیه می‌تواند در مذاکرات صلح خاورمیانه به عنوان میانجی جایگزین آمریکا شود؟

نسیم آنلاین

کارشناسان بر این باورند به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نشان می‌دهد آمریکا در مذاکرات صلح به موضع صهیونیست‌ها توجه بیشتری دارد.

به گزارش  گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که از این پس واشنگتن را به عنوان واسطه در مذاکرات صلح خاورمیانه نخواهد پذیرفت. وی خواستار یک گروه میانجی برای ادامه مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل است و آمریکا می تواند یکی از مهره های این گروه محسوب شود. عباس در حالی میانجی گری آمریکا را رد کرده است که چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی  انتقادآمیز، قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

در همین ارتباط، «اسرائیل شمیر»، نویسنده و روزنامه نگار روسی الاصل مقیم سوئد و کارشناس روابط عرب و یهود معتقد است روسیه می تواند در مذاکرات صلح خاورمیانه، به عنوان میانجی جایگزین آمریکا شود.

او گفت: اظهارات محمود عباس نشان می دهد آمریکا نمی تواند تنها واسطه مذاکرات صلح خاورمیانه باشد و برای حل این مناقشه به میانجی بزرگتری نیاز است. عباس همچنین رضایت خود را از اظهارات دلگرم کننده پوتین اعلام کرد. این موضوع حاکی از آن است که عباس تمایل زیادی به میانجی گری روسیه در خصوص مناقشه فلسطین و اسرائیل دارد. در واقع، یک احساس عمومی در خاورمیانه وجود دارد که نقش روسیه را بزرگ تر و بزرگ تر نشان می دهد. نمونه آن سرنگون کردن جنگنده اسرائیلی در سوریه بود که منجر شد نخست وزیر اسرائیل با ولادیمیر پوتین تماس تلفنی داشته باشد. مقامات رژیم صهیونیستی نیز به این باور رسیده اند که پوتین از نفوذ بالایی مخصوصا در خاورمیانه برخوردار است ولی در خصوص اینکه آیا می تواند صلح را میان فلسطین و اسرائیل برقرار کند باید تردید داشت.

این کارشناس معتقد است فقط یک کشور است که می تواند اسرائیل را مجبور کند و آن آمریکاست و قطعا آمریکا نیز بدون توافق با اسرائیل اقدامی انجام نمی دهد. به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نیز نشان می دهد آمریکا در مذاکرات صلح به موضع صهیونیست ها توجه بیشتری دارد. وی ادامه داد: تا زمانی که واشنگتن از تفکر و اقدام مستقل ناتوان باشد نباید نسبت به پیشبرد مذاکرات صلح با میانجیگری آمریکا امیدوار بود.

شمیر در خصوص میانجیگری روسیه در مذاکرات صلح خاورمیانه گفت: یک مکانیسم به نام «کوارتت» وجود دارد. در باره مذاکرات صلح خاورمیانه نیز «کوارتت خاورمیانه» متشکل از روسیه، آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل ضروری است. با این حال، می توان به همه این مذاکرات پایان داد در صورتی که اسرائیل سیاست های آپارتاید و نژادپرستانه خود را کنار گذاشته و ضمن احترام به حقوق شهروندان فلسطینی  با ایجاد دولت فلسطین موافقت کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

چگونه با مالیات بر عایدی سرمایه معادلات را به نفع تولید تغییر دهیم؟

ساختار اقتصادی کشور به گونه‌ای است که عموم فعالیت‌های غیرمولد حائز سودهای کلان و مصون از ریسک سرمایه گذاری بوده و در طرف مقابل، تولید با دشواری‌های بسیار و سود ناچیز همراه است. ابزار مالیات بر عایدی سرمایه در چنین شرایطی می‌تواند این معادله را به نفع تولید تغییر دهد.

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: من در پایان بیانیه [اخیر] ، از مردم برای راه‌پیمایی ۲۲بهمن تشکر کردم لکن این تشکر خیلی کمتر از چیزی است که حق مردم ایران است.

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین