مجلس در هفته‌ای که گذشت؛ خبر خوب برای کارمندان دولت و بازنشستگان

عنوان

کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ در آخرین جلسات بررسی این لایحه، مصوبات مهمی درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری داشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 97 در هفته جاری در دو نوبت صبح و عصر به طور مکرر تشکیل جلسه داده که در این جلسات تصمیمات مهمی از جمله تعیین افزایش حقوق کارمندان دولت در سال 97 و تعرفه های جدید بیمارستانی گرفته شد و در نهایت نیز عصر  روز سه شنبه،  پرونده بررسی لایحه تقدیمی دولت در کمیسیون تلفیق بسته شد و به گفته  سخنگوی این کمیسیون از تاریخ 8 بهمن بررسی گزارش کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال آینده کل کشور در صحن علنی مجلس آغاز خواهد شد.

بیشتر بخوانید

  • بررسی بودجه 97 چه زمانی در صحن مجلس آغاز می شود؟
  • قیمت بنزین در سال 97 پلکانی افزایش نمی یابد
  •  طرح جدید نمایندگان برای ممانعت از انتصاب دوتابعیتی ها در دولت

مجلس شورای اسلامی  پس از تعطیلی دو هفته ای دوباره آغاز به کار کرد و در روزهای یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری با برگزاری جلسات علنی،  ادامه بررسی طرح ها و لوایح  در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

**لاریجانی: مجلس تغییر در ساختار توافق هسته ای را نمی پذیرد

رئیس مجلس در ابتدای جلسه یکشنبه صحن علنی پارلمان طی سخنانی با ابزار همدردی با خانواده  جان باختگان حادثه نفتکش سانچی به کمیسیون امنیت ملی مجلس دستور داد  تا در سریعترین زمان  علل بروز این حادثه تلخ را مورد بررسی قرار داده و نتیجه را به مجلس گزارش دهند. لاریجانی همچنین اقدام اخیر آمریکا در تحریم برخی شخصیت های حقیقی و حقوقی کشورمان غیرقانونی دانست. ( متن کامل) 

**اصرار مجلس بر مصوبه قبلی اش درباره «سپنتا نیکنام»

نمایندگان مجلس  در جریان بررسی بخشی از طرح دو فوریتی اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران که از سوی شورای نگهبان اعاده شده بود، بر مصوبه قبلی خود مبنی بر حضور اقلیت های دینی در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اصرار کردند. (لینک خبر) 

**درگیری لفظی نماینده رامهرمز با وزیر بهداشت

سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت به منظور سؤال حجت الاسلام نصرالله پژمان فر نماینده مشهد و کلات از درباره عدم رعایت شئون بانوان در بیمارستان ها به مجلس آمد که در جریان طرح سوال نماینده مشهد یکی از نمایندگان با قاضی زاده وارد درگیری لفظی شد. در نهایت نمایندگان از پاسخهای وزیر بهداشت درباره سوال حجت الاسلام پژمانفر قانع شدند.(لینک خبر) 

**تذکر 53 نماینده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

53  تن از نمایندگان مجلس طی نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تداوم و تقویت طرح اشتراک نشریات کشور به ویژه متبوعات محلی و استانی را تذکر دادند. (لینک خبر)

**آوایی: شوراهای حل اختلاف نیمی از بار دادگستری را به دوش می کشند

در جلسه علنی روز سه شنبه پارلمانی علیرضا آوایی وزیر دادگستری در جریان سوال علیرضا محجوب نماینده مردم تهران از او در مجلس حاضر شد که در نهایت از توضیحات آوایی درباره حقوق اعضای شوراهای حل اختلاف قانع شد. ( متن کامل) 

**درخواست نمایندگان مجلس از سران قوا برای حمایت از پیام رسان های داخلی

170 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای نامه ای از رؤسای قوای سه گانه خواستند از پیام رسان های داخلی حمایت و فیلترشکن ها را ساماندهی کنند. ( متن کامل)

**درخواست 153 نماینده از "روحانی" برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم

در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی که به ریاست مسعود پزشکیان برگزار شد،  153 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور  خواستار تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در سال 1397 از کشاورزان شدند. ( متن کامل) 

**عضویت همزمان نمایندگان در مجامع و شوراها محدود شد

نمایندگان مجلس در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس با تصویب ماده 38 این طرح موافقت کردند. براساس  ماده 38 این طرح هر نماینده به عنوان ناظر به طور همزمان فقط می تواند حداکثر در دو مجمع، هیئت یا شورای غیراستانی عضویت داشته باشد. ( متن کامل)

**1256 میلیون یورو خرید خارجی با وجود امکان توان تولید داخلی

نادر قاضی پور سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون درباره بخش تولید با رویکرد اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای داخلی را قرائت کرد. ( متن کامل) 

همچنین در حاشیه جلسات علنی مجلس شورای اسلامی کمیسیون تلفیق نیز در حال بررسی بخش های هزینه ای لایحه بودجه سال 97 بود که مهمترین مصوبات این کمیسیون در هفته جاری به شرح زیر است:

**افزایش 10 تا 18 درصدی حقوق های کمتر از5میلیون تصویب شد

طبق مصوبه  کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 97  حقوق های کمتر از 5 میلیون بین 10 تا 18 درصد در سال آینده افزایش می یابد. ( متن کامل) 

**وام ازدواج 15 میلیون تومان شد + جزئیات

بر اساس مصوبه اعضای کمیسیون تلفیق میزان وام ازدواج در بودجه 97، 15 میلیون تومان تعیین شد و بانک ها مکلف شدند تا اعطای وام ازدواج را در اولویت اول اعطای تسهیلات قرار دهند. ( متن کامل) 

**اختصاص هزار میلیارد تومان به افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده

کمیسیون تلفیق طی مصوبه ای   100 میلیارد تومان به دستگاههای اجرایی برای بازخرید مازاد کارکنان رسمی و غیررسمی به دولت اختصاص داد  تا پاداش پایان خدمت این افراد را پرداخت کند. ( متن کامل)

**مصوبه جدید کمیسیون تلفیق درباره تعرفه های بیمارستانی

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق،  بیمارستانهای زیر نظر سازمان های  دولتی مانند بیمارستان های تامین اجتماعی  و نیروهای مسلح موظفند  تمامی خدمات خود را با  تعرفه های دولتی در اختیار همه مردم قرار دهند. همچنین دولت مکلف شد بخشی از خدمات دارویی و درمان بیماران نازایی را که مشمول بیمه پایه سلامت قرار دارند و بخشی از هزینه بیماران ام اس، اوتیسم و بیماران خاص را محاسبه و از جدول شماره 129 پرداخت نماید. ( متن کامل) 

**مصوبه 50 هزار میلیارد تومانی کمیسیون تلفیق برای ایجاد اشتغال

بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق دولت مجاز است از محل طرح تملک دارایی های استانی و ملی 20 درصد از اعتبار را در قالب کمک های فنی و اعتباری در اختیار بانک ها به عنوان وجوه اداره شده قرار دهد تا صرف اشتغال شود.( متن کامل) 

همچنین در هفته ای که گذشت سیزدهمین کنفرانس بین المجالس اتحادیه عضو سازمان همکاری های اسلامی  به میزبانی هتل اسپیناس پالاس تهران طی مدت 5 روز برگزار شد که در این کنفرانس نمایندگان پارلمانی از  43 کشور حضور داشتند که در بین آنها  30 رئیس  و نواب رئیسه  پارلمان  حاضر بودند و سایرین نیز در سطح رؤسای کمیسیون ها شرکت داشتند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

چگونه با مالیات بر عایدی سرمایه معادلات را به نفع تولید تغییر دهیم؟

ساختار اقتصادی کشور به گونه‌ای است که عموم فعالیت‌های غیرمولد حائز سودهای کلان و مصون از ریسک سرمایه گذاری بوده و در طرف مقابل، تولید با دشواری‌های بسیار و سود ناچیز همراه است. ابزار مالیات بر عایدی سرمایه در چنین شرایطی می‌تواند این معادله را به نفع تولید تغییر دهد.

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: من در پایان بیانیه [اخیر] ، از مردم برای راه‌پیمایی ۲۲بهمن تشکر کردم لکن این تشکر خیلی کمتر از چیزی است که حق مردم ایران است.

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

مهم‌ترین مطالب سرویس

نتیجه بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره برجام
الزامات FATF شرایط اقتصادی را بدتر می کند
در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد
فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران
رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین