زارعی: كردهای تجزیه‌طلب نماینده اكثریت كردهای عراق نیستند

سعدالله زارعی در غرفه «نسیم» در پنجمین روز نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها

کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با «نسیم»: کردهای سایر کشورها زیر پرچم کردهای اربیل و کرکوک نمی‌روند/ پرونده عراق در نهایت به نفع ایران بسته خواهد شد لذا آمریکایی‌ها تمایلی به حل موضوع ندارند

مشروح گفتگوی سعدالله زارعی، کارشناس روابط بین الملل و استاد علوم سیاسی دانشگاه با «نسیم» بدین شرح است:

«نسیم»: اخیرا نقشه‌ای منسوب به گروهک داعش منتشر شده که در آن مناطقی که قصد تصرف آن با عنوان دولت خلافت را دارند به تصویر کشیده شده و نشان دهنده هدف نهایی آنها برای سیطره تا بخش‌هایی از اروپا، آفریقا و آسیاست؛ نظر شما درخصوص این اهداف تروریست‌ها چیست؟

من واقعاً نمیدانم که آیا این نقشه را داعشی ها منتشر کرده اند یا کسانی که می خواستند علیه داعش کاری انجام دهند. اگر داعشی ها را صاحب یک درصد عقل بدانیم انتشار این نقشه به نفع آن ها نیست. بنابراین دید این نقشه را چه کسانی منتشر کرده اند. کما اینکه در مورد نظر آمریکا در مورد منطقه خاورمیانه نقشه هایی منتشر شده است اما آیا واقعاً این ها نقشه های دقیق اطلاعاتی و عملیاتی آمریکاست؟ اگر هست چگونه منتشر شده است؟ اگر نقشه ای که معروف به نقشه خاورمیانه بزرگ شده است، نقشه واقعی طراحی شده سرویس های اطلاعاتی و نظامی آمریکاست، چنین چیزی برای انتشار باید از درجه طبقه بندی خیلی بالایی برخوردار باشد. چنین چیزی چگونه منتشر شده است. در این جا ما م توانیم بگوییم که احتمالا کسانی بر اساس امیال آمریکایی ها و بحث هایی که در جاهای مختلف مطرح کردند، بررسی نموده اند و با تحلیل آن ها این نقشه ها را طراحی کرده اند و بر اساس این اظهارات خاورمیانه بزرگی که مطرح می شود چنین تقسیماتی دارد. ابتدا ما باید اطمینانی حاصل کنیم که این نقشه و آن ذهنی که این نقشه را تنظیم کرده توانسته باشد که جمع بندی دقیقی ارائه کند.

«نسیم»: در نقشه منتشر شده، ایالتی به نام کردستان مشخص شده است که بخش هایی از ایران، ترکیه، سوریه و عراق را شامل می شود. از سوی دیگر بارزانی در عراق پرچم استقلال خواهی کردها را بر افراشته است. آینده این استقلال خواهی را چگونه می بینید؟

بیش از 50 درصد کردهای ایران شیعه هستند و اساساً شیعه گری از قومیت گرایی و کردگرایی در آن ها قدرت بیشتری دارد و تمایل آن ها بیشتر به شیعه گرایی است. در قومیت های مختلف شیعه گرایی شان از قومیت گرایی شان بیشتر است. طبیعی است که بین یک دولت شیعی در ایران و یک دولت مستقل کرد، دولت شیعی ایران را انتخاب می کنند. کردهای ترکیه با سرگذشت مشخص و تمدن خاصی که دارند، حاضر نیستند تابع یک دولت کرد در اربیل بشوند. کردهای مناطق شرقی ترکیه حاضر نیستند مرکزیت خود را رها کنند به سمت اربیل بیایند. ترک‌های سوریه هم حاضر به چنین کاری نیستند.

آن هایی که در کردستان پرچم استقلال بلند کرده اند نماینده همه مردم کرد عراق نیستند بلکه این ها تنها نماینده حزب دموکرات عراق هستند. اتحادیه میهنی و جمعیت اصلاح از آن حمایت نکرده اند. این بحث را یک جریانی از کردها مطرح کرده اند که اکثریت را تشکیل نمی دهند. در پارلمان عراق حزب دموکرات آقای بارزانی 25 کرسی دارد در حالی که تعداد کرسی های اتحاد میهنی منسوب به جلال طالبانی و جمعیت اسلام موسوم به .. 35 در مجموع 35 کرسی در پارلمان دارند. این دو جریان صاحب 35 کرسی موافق استقلال کردستان نیست و گفته است این استقلال به نفع کردها نیست.

«نسیم»: در سطح بین الملل هم ما غیر از اسراییلی ها از دیگر کشورها هیچ حمایتی از این طرح در ظاهر ندیده ایم در پشت صحنه نیز خبری مبتنی بر تغییر نشنیده ایم. کری در اربیل با بارزانی صحبت هایی کرد و ظاهراً توافق هایی داشتند اما این توافق کجاست؟

در حالی که وقتی جان کری برگشت به آمریکا بیانیه ای منتشر کرد و اعلام کرد که ما معتقد هستیم مسایل عراق را باید عراقی ها حل کنند و جمع بندی او از وقایع این بود که ورود در عراق ورود به یک باتلاق است.

جریانی که پرچم استقلال کردستان را بلند کرده است اکثریت کردها را با خود به همراه ندارند. از 61 کرسی سهم کردها در پارلمان عراق تنها 25 کرسی متلعق به جریان موسوم به بارزانی است. این جریان در دوره قبل پارلمان 31 کرسی داشت و این دوره به 25 کرسی تقلیل یافته است و این نشان دهنده تضعیف شدن موقعیت آن ها در میان کردها نسبت به قبل است.

«نسیم»: رابطه بین داعش و القاعده و جیش العدل چگونه است؟ با توجه به این که منشأ شکل گیری داعش القاعده بوده است.

داعش و القاعده ارتباط هایی با هم دارند اما هم اکنون القاعده از داعش حمایت نمی کند. القاعده می گوید گروهک داعش یک انحراف در حرکت  ماست. القاعده کار داعشی ها را به سبب آن که کشتار وسیع مردم را در پی دارد، تأیید نمی کند. القاعده می گوید حرکت باید دو جهت اصلی داشته باشد؛ یک، باید ضد آمریکایی باشد و دو، ثبات و امنیت و وحدت جهان اسلام را دچار خدشه می کنند. در حالی که داعشی ها علیه آمریکا عمل نمی کنند و نه تنها وحدت و ثبات جهان اسلام بلکه جهان اهل سنت را هم خدشه دار کرده اند. جیش العدل هم یکی از شعوبات گروهک های سلفی تروریستی است که فعالیت هایی دارد اما تعدادشان خیلی قابل ملاحظه نیست. این ها نیز ارتباطاتی با داعشی ها دارند. محور داعشی ها هستند و این ها هم فعالیت هایی دارند.

«نسیم»: نقش ایران و آمریکا برای حل مسئله داعش در عراق چگونه است؟ آیا نیاز به ورود و مداخله ایران برای حمایت از عراق وجود دارد؟

ـ این پرونده قطعاً یک روزی پایان می پذیرد. تحولات نشان می دهد که در چند ماه آینده یا چند سال آینده این پرونده بسته خواهد شد. وقتی این پرونده تمام شد در حالی که آمریکا و غرب به عنوان تماشاچی ایستاده اند این پرونده به نفع چه کسانی بسته خواهد شد؟ طبیعی است که به نفع دشمن آن ها یعنی ایران تمام خواهد شد. بر این اساس نیز آمریکایی ها تمایلی به حل این پرونده ندارند و اگر بتوانند جایی گره بزنند می زنند. اگر آمریکا برای حل شدن این پرونده وارد ماجرا شود باز هم به نفع ماست زیرا متحدین ایران در عراق در اکثریت هستند.  در نهایت، ورود آمریکا یعنی بغداد وضع منسجم تری برسد و این به نفع ایران است.

ـ عراق نیازی به نیروهای ایران ندارد که ایران بخواهد مداخله نظامی کند. در اربعین گذشته، طبق آمارهای رسمی و غیر رسمی بین 12 میلیون تا 20 میلیون عراقی از مناطق مختلف عراق با پای پیاده راهی کربلا شده اند و پس از زیارت حرم امام حسین(ع) به خانه خود برگشته است. این یعنی جمعیت عراق جمعیت عظیم و آماده ای است و همچنین عراق مرجعیت دارد و سیستم های منظم خود را دارد و نیازی به ورود ایران نیست. خود آن ها می توانند این مسئله را حل کنند.

«نسیم»: آیا اگر به جای نوری مالکی شخص دیگری مانند ابراهیم جعفری نخست وزیر می شد امکان جلوگیری از وقوع چنین چیزی بود؟ با توجه به این که شما یک بخش از علل وقوع این اتفاقات را اتهامات واقعی و غیر واقعی به نوری مالکی می دانید.

ـ اگر کسی بگوید مسئله در عراق نوری مالکی است، خیلی سادگی کرده است. دلیل آن این است که شعار آن دسته از کردهایی که خواهان استقلال هستند، رفتن مالکی نیست بلکه استقلال است. حرف جریان هایی مانند داعش هم این است که دولت و سیستم فعلی که شیعه است نباشد. مسئله عراق حضور مالکی نیست. البته او هم مانند افراد دیگر می تواند اشتباهاتی داشته باشد و اشتباهات او در این اتفاقات نیز تأثیراتی داشته باشد اما این که ما فکر کنیم اگر مالکی نبود و جعفری بود اوضاع شرایط دیگری بود، اشتباه است. ضمن این که نفوذ سیاسی آقای جعفری هم ضعیف است.

ارسال نظر

گزارش نیویورک تایمز از اقدامات سعودی علیه ایران

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است/ تصویب فوریت طرح هیجانی بود

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت:«ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است و تصویب یک فرویت بررسی طرح اصلاح قانونی مدنی یک کار هیجانی بود».

شهیدان؛ صدای بیدارگر جامعه

رهبر انقلاب فرمودند: اگر روحیه جهاد و شهادت گسترش یابد، گرایش به شرق و غرب، و کفر و الحاد رخت برخواهد بست.

تحریم ها تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشته است

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری گفت: ملت ایران در این موضوع استقامت و ایستادگی خود را نشان دادند و کاملا روشن کردند کسی که امروز در فکر فشار و ظلم به مردم است، هیئت حاکمه آمریکاست و نه دیگری.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا «تعامل سازنده» و همسویی با نظام جهانی موجب رفاه و پیشرفت کشور می‌شود؟
مرگ بر آمریکا کلیشه نیست
سرلشکر صالحی در همایش پدافند غیرعامل:
پناهگاه‌های صهیونیست‌ها گورهای دسته جمعی آنها خواهد شد
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین