زارعی: كردهای تجزیه‌طلب نماینده اكثریت كردهای عراق نیستند

سعدالله زارعی در غرفه «نسیم» در پنجمین روز نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها

کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با «نسیم»: کردهای سایر کشورها زیر پرچم کردهای اربیل و کرکوک نمی‌روند/ پرونده عراق در نهایت به نفع ایران بسته خواهد شد لذا آمریکایی‌ها تمایلی به حل موضوع ندارند

مشروح گفتگوی سعدالله زارعی، کارشناس روابط بین الملل و استاد علوم سیاسی دانشگاه با «نسیم» بدین شرح است:

«نسیم»: اخیرا نقشه‌ای منسوب به گروهک داعش منتشر شده که در آن مناطقی که قصد تصرف آن با عنوان دولت خلافت را دارند به تصویر کشیده شده و نشان دهنده هدف نهایی آنها برای سیطره تا بخش‌هایی از اروپا، آفریقا و آسیاست؛ نظر شما درخصوص این اهداف تروریست‌ها چیست؟

من واقعاً نمیدانم که آیا این نقشه را داعشی ها منتشر کرده اند یا کسانی که می خواستند علیه داعش کاری انجام دهند. اگر داعشی ها را صاحب یک درصد عقل بدانیم انتشار این نقشه به نفع آن ها نیست. بنابراین دید این نقشه را چه کسانی منتشر کرده اند. کما اینکه در مورد نظر آمریکا در مورد منطقه خاورمیانه نقشه هایی منتشر شده است اما آیا واقعاً این ها نقشه های دقیق اطلاعاتی و عملیاتی آمریکاست؟ اگر هست چگونه منتشر شده است؟ اگر نقشه ای که معروف به نقشه خاورمیانه بزرگ شده است، نقشه واقعی طراحی شده سرویس های اطلاعاتی و نظامی آمریکاست، چنین چیزی برای انتشار باید از درجه طبقه بندی خیلی بالایی برخوردار باشد. چنین چیزی چگونه منتشر شده است. در این جا ما م توانیم بگوییم که احتمالا کسانی بر اساس امیال آمریکایی ها و بحث هایی که در جاهای مختلف مطرح کردند، بررسی نموده اند و با تحلیل آن ها این نقشه ها را طراحی کرده اند و بر اساس این اظهارات خاورمیانه بزرگی که مطرح می شود چنین تقسیماتی دارد. ابتدا ما باید اطمینانی حاصل کنیم که این نقشه و آن ذهنی که این نقشه را تنظیم کرده توانسته باشد که جمع بندی دقیقی ارائه کند.

«نسیم»: در نقشه منتشر شده، ایالتی به نام کردستان مشخص شده است که بخش هایی از ایران، ترکیه، سوریه و عراق را شامل می شود. از سوی دیگر بارزانی در عراق پرچم استقلال خواهی کردها را بر افراشته است. آینده این استقلال خواهی را چگونه می بینید؟

بیش از 50 درصد کردهای ایران شیعه هستند و اساساً شیعه گری از قومیت گرایی و کردگرایی در آن ها قدرت بیشتری دارد و تمایل آن ها بیشتر به شیعه گرایی است. در قومیت های مختلف شیعه گرایی شان از قومیت گرایی شان بیشتر است. طبیعی است که بین یک دولت شیعی در ایران و یک دولت مستقل کرد، دولت شیعی ایران را انتخاب می کنند. کردهای ترکیه با سرگذشت مشخص و تمدن خاصی که دارند، حاضر نیستند تابع یک دولت کرد در اربیل بشوند. کردهای مناطق شرقی ترکیه حاضر نیستند مرکزیت خود را رها کنند به سمت اربیل بیایند. ترک‌های سوریه هم حاضر به چنین کاری نیستند.

آن هایی که در کردستان پرچم استقلال بلند کرده اند نماینده همه مردم کرد عراق نیستند بلکه این ها تنها نماینده حزب دموکرات عراق هستند. اتحادیه میهنی و جمعیت اصلاح از آن حمایت نکرده اند. این بحث را یک جریانی از کردها مطرح کرده اند که اکثریت را تشکیل نمی دهند. در پارلمان عراق حزب دموکرات آقای بارزانی 25 کرسی دارد در حالی که تعداد کرسی های اتحاد میهنی منسوب به جلال طالبانی و جمعیت اسلام موسوم به .. 35 در مجموع 35 کرسی در پارلمان دارند. این دو جریان صاحب 35 کرسی موافق استقلال کردستان نیست و گفته است این استقلال به نفع کردها نیست.

«نسیم»: در سطح بین الملل هم ما غیر از اسراییلی ها از دیگر کشورها هیچ حمایتی از این طرح در ظاهر ندیده ایم در پشت صحنه نیز خبری مبتنی بر تغییر نشنیده ایم. کری در اربیل با بارزانی صحبت هایی کرد و ظاهراً توافق هایی داشتند اما این توافق کجاست؟

در حالی که وقتی جان کری برگشت به آمریکا بیانیه ای منتشر کرد و اعلام کرد که ما معتقد هستیم مسایل عراق را باید عراقی ها حل کنند و جمع بندی او از وقایع این بود که ورود در عراق ورود به یک باتلاق است.

جریانی که پرچم استقلال کردستان را بلند کرده است اکثریت کردها را با خود به همراه ندارند. از 61 کرسی سهم کردها در پارلمان عراق تنها 25 کرسی متلعق به جریان موسوم به بارزانی است. این جریان در دوره قبل پارلمان 31 کرسی داشت و این دوره به 25 کرسی تقلیل یافته است و این نشان دهنده تضعیف شدن موقعیت آن ها در میان کردها نسبت به قبل است.

«نسیم»: رابطه بین داعش و القاعده و جیش العدل چگونه است؟ با توجه به این که منشأ شکل گیری داعش القاعده بوده است.

داعش و القاعده ارتباط هایی با هم دارند اما هم اکنون القاعده از داعش حمایت نمی کند. القاعده می گوید گروهک داعش یک انحراف در حرکت  ماست. القاعده کار داعشی ها را به سبب آن که کشتار وسیع مردم را در پی دارد، تأیید نمی کند. القاعده می گوید حرکت باید دو جهت اصلی داشته باشد؛ یک، باید ضد آمریکایی باشد و دو، ثبات و امنیت و وحدت جهان اسلام را دچار خدشه می کنند. در حالی که داعشی ها علیه آمریکا عمل نمی کنند و نه تنها وحدت و ثبات جهان اسلام بلکه جهان اهل سنت را هم خدشه دار کرده اند. جیش العدل هم یکی از شعوبات گروهک های سلفی تروریستی است که فعالیت هایی دارد اما تعدادشان خیلی قابل ملاحظه نیست. این ها نیز ارتباطاتی با داعشی ها دارند. محور داعشی ها هستند و این ها هم فعالیت هایی دارند.

«نسیم»: نقش ایران و آمریکا برای حل مسئله داعش در عراق چگونه است؟ آیا نیاز به ورود و مداخله ایران برای حمایت از عراق وجود دارد؟

ـ این پرونده قطعاً یک روزی پایان می پذیرد. تحولات نشان می دهد که در چند ماه آینده یا چند سال آینده این پرونده بسته خواهد شد. وقتی این پرونده تمام شد در حالی که آمریکا و غرب به عنوان تماشاچی ایستاده اند این پرونده به نفع چه کسانی بسته خواهد شد؟ طبیعی است که به نفع دشمن آن ها یعنی ایران تمام خواهد شد. بر این اساس نیز آمریکایی ها تمایلی به حل این پرونده ندارند و اگر بتوانند جایی گره بزنند می زنند. اگر آمریکا برای حل شدن این پرونده وارد ماجرا شود باز هم به نفع ماست زیرا متحدین ایران در عراق در اکثریت هستند.  در نهایت، ورود آمریکا یعنی بغداد وضع منسجم تری برسد و این به نفع ایران است.

ـ عراق نیازی به نیروهای ایران ندارد که ایران بخواهد مداخله نظامی کند. در اربعین گذشته، طبق آمارهای رسمی و غیر رسمی بین 12 میلیون تا 20 میلیون عراقی از مناطق مختلف عراق با پای پیاده راهی کربلا شده اند و پس از زیارت حرم امام حسین(ع) به خانه خود برگشته است. این یعنی جمعیت عراق جمعیت عظیم و آماده ای است و همچنین عراق مرجعیت دارد و سیستم های منظم خود را دارد و نیازی به ورود ایران نیست. خود آن ها می توانند این مسئله را حل کنند.

«نسیم»: آیا اگر به جای نوری مالکی شخص دیگری مانند ابراهیم جعفری نخست وزیر می شد امکان جلوگیری از وقوع چنین چیزی بود؟ با توجه به این که شما یک بخش از علل وقوع این اتفاقات را اتهامات واقعی و غیر واقعی به نوری مالکی می دانید.

ـ اگر کسی بگوید مسئله در عراق نوری مالکی است، خیلی سادگی کرده است. دلیل آن این است که شعار آن دسته از کردهایی که خواهان استقلال هستند، رفتن مالکی نیست بلکه استقلال است. حرف جریان هایی مانند داعش هم این است که دولت و سیستم فعلی که شیعه است نباشد. مسئله عراق حضور مالکی نیست. البته او هم مانند افراد دیگر می تواند اشتباهاتی داشته باشد و اشتباهات او در این اتفاقات نیز تأثیراتی داشته باشد اما این که ما فکر کنیم اگر مالکی نبود و جعفری بود اوضاع شرایط دیگری بود، اشتباه است. ضمن این که نفوذ سیاسی آقای جعفری هم ضعیف است.

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شدن شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به بهانه ی تصویب کلیات استانی شدن انتخابات در مجلس شورای اسلامی
۵ نکته درباره معایب استانی‌ شدن انتخابات
هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی:
دشمنان برای خوزستان و اهواز برنامه‌ها دارند
شمخانی در همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا:
سیاست ایران حفظ امنیت منطقه و مبارزه جدی با هر نوع تروریسم است
توضیحات رئیس دفتر رئیس جمهور در مصاحبه با خبرنگاران
فیلم: مخالفت روحانی با استعفای وزیر بهداشت
پرسشی از شریعتمداری، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی؛
چرا برکناری مدیران چند شغله در وزات کار مسکوت ماند؟!
در خواست سعید جلیلی از دانشگاهیان ؛
برجام را بررسی کنید
رهبر انقلاب در دیدار دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین:
پیروزی نهایی فلسطین در آینده‌ای نه چندان دور محقق خواهد شد
سردار قاسم سلیمانی:
عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود
در گفتگو با نسیم آنلاین مطرح شد
یزد؛ استانی بدون مسوول!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین