پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد

نقش موساد در کودتای سودان

مثلث کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو به دنبال چیست؟

سودان

دهم اسفند ۱۳۹۷ پایگاه میدل‌آیست‌آی فاش کرد «صلاح عبدالله القوش»، رئیس دستگاه اطلاعاتی سودان، در حاشیه نشست امنیتی مونیخ دیدار محرمانه‌ای با «یوسی کوهن»، رئیس سازمان جاسوسی موساد داشته است. 

دهم اسفند ۱۳۹۷ پایگاه میدل‌آیست‌آی فاش کرد «صلاح عبدالله القوش»، رئیس دستگاه اطلاعاتی سودان، در حاشیه نشست امنیتی مونیخ دیدار محرمانه‌ای با «یوسی کوهن»، رئیس سازمان جاسوسی موساد داشته است. 

این دیدار با هماهنگی مصر و تحت حمایت عربستان سعودی و امارات برگزار شده بود. 

پشت پرده کودتا؛ مثلث کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو

عمرالبشیر به ویژه در موضوع دخالت ها و نقش پررنگ اسراییل در تقسیم سودان، دل خوشی از اسراییل نداشت. با عربستان در موضوع سوریه و رفتن اسد همراهی مورد انتظار ریاض را نداشت. نتانیاهو نیز گفته بود که از عدم استقبال عمرالبشیر از طرح عادی سازی روابط با اسراییل خشمگین و ناراحت و برخلاف جو کنونی جهان عرب است. عمر البشیر با وسوسه دلارهای سعودی از ایران فاصله و در یمن فعال شد اما مثلث کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو تصمیم گرفت فرد جدیدی روی کار بیاورند که هم وابسته باشد هم دوست اسراییل چراکه سودان به لحاظ ژئوپلیتیک تهدید مهمی برای آنهاست.

در پی اعتراضات چهار ماهه در سودان پنج‌شنبه گذشته وزیر دفاع سودان با اعلام برکناری عمر البشیر از ریاست جمهوری، خود را به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی یعنی حاکم جدید این کشور معرفی کرد. امری که نتوانست ارامش را به خیابان های سودان برگرداند و معترضان از این کودتا به عنوان سرقت انقلاب یاد گردند. امری که موجب شد تا عوض بن عوف یک روز بیشتر دوام نیاورده و عصر جمعه استعفا دهد داده و عبدالفتاح البرهان بازرس کل ارتش را منصوب کرد تا رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان شود.

سرلشگر عبدالفتاح البرهان 60 ساله فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش سودان و ناظر و سرپرست نیروهای سودانی در یمن با هماهنگی محمد حمدان حمیدتی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع بود که آخرین مسئولیت وی، بازرسی کل نیروهای مسلح سودان بود.

البرهان متولد منطقه قندتو است، مادرش از خانواده آل شریف الحفیان و مادربزرگش از خانواده آل الشیخ عبود( خانواده عبود رئیس جمهور اسبق سودان) بود. البرهان در اغلب مناطق عملیاتی در جنوب و غرب سودان مشارکت داشت، وی روابط حسنه‌ای با محمد حمدان دقلو ملقب به حمیداتی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع دارد و به همراه وی بر نیروهای سودانی در جنگ یمن(برای حمایت از رژیم سعودی در جنگ یمن) نظارت داشتند.

در جریان اعتراضاتی که سرتاسر سودان را فراگرفت و درخواست‌ها برای سرنگونی عمر البشیر رئیس جمهور برکنار شده سودان، عبدالفتاح البرهان پس از  ارتقای درجه در ماه فوریه گذشته به عنوان بازرس کل ارتش منصوب شد، وی از فوریه 2018 به عنوان رئیس ستاد مشترک نیروی زمینی سودان فعالیت می کرد.

 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی