۴۳ هزار و ۶۴۸ عضو گروه گولن از وزارت کشور ترکیه اخراج شدند

عنوان

آنکاراـ ایرناـ سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که پس از کودتای نافرجام تابستان دو سال پیش، ۴۳ هزار و ۶۴۸ نفر از کارکنان این وزارتخانه به اتهام همکاری با گروه فتح الله گولن اخراج و بیش از پنج هزار نفر نیز به صورت موقت از کار کنار گذاشته شدند.

به گزارش ایرنا، سویلو روز پنجشنبه در نشست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ترکیه به ارائه گزارشی از عملکرد وزارت کشور در مبارزه با گروه های تروریستی پرداخت و اظهار کرد: پس از کودتای نافرجام سال 2016، مبارزه با عوامل این اقدام آغاز شد و در این راستا تاکنون 62 هزار و 730 عملیات انجام گرفته است.
وی شمار دستگیر شدگان متهم به عضویت در گروه گولن پس از کودتا را حدود 217 هزار و 971 نفر اعلام کرد و افزود: 16 هزار و 684 نفر محاکمه و مجازات شده اند و 14 هزار و 758 نفر نیز به همین اتهام در زندان منتظر محاکمه هستند.
این مقام ارشد حزب عدالت و توسعه به مبارزه با گروه داعش اشاره کرد و گفت: در 10 ماه اخیر بیش از 130 عملیات علیه عوامل فعال داعش در کشور صورت گرفته است که در پی آن 283 تروریست کشته و 2 هزار و 477 نفر دستگیر شدند.
سویلو شمار شهرداران برکنار شده در یکسال اخیر را 101 نفر ذکر و اعلام کرد که 94 نفر از آنها متهم به همکاری با پ.ک.ک و هفت تن نیز به همکاری با گروه گولن متهم بودند.
به گفته وی، در سال جاری میلادی 402 کدخدای محلات و 635 نگهبان امنیتی به اتهام عضویت و یا همکاری با گروه های مختلف تروریستی و تجزیه طلب، قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد مخدر از کار برکنار شدند.
این مقام ترک، دو هفته پیش نیز به خبرنگاران گفت: نیروهای مسلح ترکیه طی یکسال اخیر 91 هزار 297 عملیات علیه مواضع و مخفیگاه های پ.ک.ک در داخل و خارج از ترکیه انجام داده اند که در پی آن یکهزار و 451 نفر از تروریست های پ.ک.ک کشته و شمار زیادی نیز دستگیر شده اند.
وی افزود: ماموران امنیتی و مبارزه با ترور ترکیه نیز در طول این مدت 38 هزار و 725 عملیات علیه عوامل گروه گولن و 2 هزار و 483 عملیات علیه عناصر داعش انجام داده اند که در جریان آن شمار زیادی دستگیر و کشته شده اند.
وی تعداد عملیات ماموران ترکیه علیه گروه های افراطی چپگرا را 655 مورد خواند و گفت: در مبارزه با گروه های تروریستی چپ، تاکنون 40 نفر از منسوبین آنها کشته شده اند.
وزیر کشور ترکیه مبارزه با مافیای مواد مخدر را نیز بسیار با اهمیت دانست و اضافه کرد: ماموران مبارزه با قاچاق و نیز نیروهای امنیتی ترکیه طی یکسال گذشته 143 هزار و 394 عملیات انجام داده اند که در جریان آن 21 هزار و 947 نفر دستگیر شده اند.
مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه گولن را بیش از 228 هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال 2016 ترکیه نقش داشتند.
ترکیه مدعی است که گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای2016(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
در کودتای دو سال پیش ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.
خاورم/1905**شبس**1613

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به پدیده فقر و کارهای خیریه

قیمتِ کار خیر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین