۴۳ هزار و ۶۴۸ عضو گروه گولن از وزارت کشور ترکیه اخراج شدند

عنوان

آنکاراـ ایرناـ سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که پس از کودتای نافرجام تابستان دو سال پیش، ۴۳ هزار و ۶۴۸ نفر از کارکنان این وزارتخانه به اتهام همکاری با گروه فتح الله گولن اخراج و بیش از پنج هزار نفر نیز به صورت موقت از کار کنار گذاشته شدند.

به گزارش ایرنا، سویلو روز پنجشنبه در نشست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ترکیه به ارائه گزارشی از عملکرد وزارت کشور در مبارزه با گروه های تروریستی پرداخت و اظهار کرد: پس از کودتای نافرجام سال 2016، مبارزه با عوامل این اقدام آغاز شد و در این راستا تاکنون 62 هزار و 730 عملیات انجام گرفته است.
وی شمار دستگیر شدگان متهم به عضویت در گروه گولن پس از کودتا را حدود 217 هزار و 971 نفر اعلام کرد و افزود: 16 هزار و 684 نفر محاکمه و مجازات شده اند و 14 هزار و 758 نفر نیز به همین اتهام در زندان منتظر محاکمه هستند.
این مقام ارشد حزب عدالت و توسعه به مبارزه با گروه داعش اشاره کرد و گفت: در 10 ماه اخیر بیش از 130 عملیات علیه عوامل فعال داعش در کشور صورت گرفته است که در پی آن 283 تروریست کشته و 2 هزار و 477 نفر دستگیر شدند.
سویلو شمار شهرداران برکنار شده در یکسال اخیر را 101 نفر ذکر و اعلام کرد که 94 نفر از آنها متهم به همکاری با پ.ک.ک و هفت تن نیز به همکاری با گروه گولن متهم بودند.
به گفته وی، در سال جاری میلادی 402 کدخدای محلات و 635 نگهبان امنیتی به اتهام عضویت و یا همکاری با گروه های مختلف تروریستی و تجزیه طلب، قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد مخدر از کار برکنار شدند.
این مقام ترک، دو هفته پیش نیز به خبرنگاران گفت: نیروهای مسلح ترکیه طی یکسال اخیر 91 هزار 297 عملیات علیه مواضع و مخفیگاه های پ.ک.ک در داخل و خارج از ترکیه انجام داده اند که در پی آن یکهزار و 451 نفر از تروریست های پ.ک.ک کشته و شمار زیادی نیز دستگیر شده اند.
وی افزود: ماموران امنیتی و مبارزه با ترور ترکیه نیز در طول این مدت 38 هزار و 725 عملیات علیه عوامل گروه گولن و 2 هزار و 483 عملیات علیه عناصر داعش انجام داده اند که در جریان آن شمار زیادی دستگیر و کشته شده اند.
وی تعداد عملیات ماموران ترکیه علیه گروه های افراطی چپگرا را 655 مورد خواند و گفت: در مبارزه با گروه های تروریستی چپ، تاکنون 40 نفر از منسوبین آنها کشته شده اند.
وزیر کشور ترکیه مبارزه با مافیای مواد مخدر را نیز بسیار با اهمیت دانست و اضافه کرد: ماموران مبارزه با قاچاق و نیز نیروهای امنیتی ترکیه طی یکسال گذشته 143 هزار و 394 عملیات انجام داده اند که در جریان آن 21 هزار و 947 نفر دستگیر شده اند.
مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه گولن را بیش از 228 هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال 2016 ترکیه نقش داشتند.
ترکیه مدعی است که گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای2016(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
در کودتای دو سال پیش ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.
خاورم/1905**شبس**1613

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

مرگ انسانیت
می‌بینی ماریه؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین